ÜÇGENİN ALANINI HESAPLAMA YÖNTEMLERİ

ÜÇGENİN ALANINI HESAPLAMA YÖNTEMLERİ

Üçgenin taban uzunluğu ve yüksekliğini biliyorsak alanını da hesaplarız. Üçgende alan nasıl hesaplanır, üçgenin alan formülü nereden geliyor, bunu çoğunuz kolaylıkla bulabilirsiniz. Mesela üçgenin taban uzunluğu 6, yüksekliğine 5 diyelim. Alan eşittir 1 bölü 2, çarpı 5, çarpı yükseklik… ÜÇGENDE YÜKSEKLİK ve ALAN KONU ANLATIMI Demek ki a eşit 22 çarpı 5, 5 çarpı 6, […]

Üçgenin taban uzunluğu ve yüksekliğini biliyorsak alanını da hesaplarız. Üçgende alan nasıl hesaplanır, üçgenin alan formülü nereden geliyor, bunu çoğunuz kolaylıkla bulabilirsiniz. Mesela üçgenin taban uzunluğu 6, yüksekliğine 5 diyelim. Alan eşittir 1 bölü 2, çarpı 5, çarpı yükseklik…

ÜÇGENDE YÜKSEKLİK ve ALAN KONU ANLATIMI

Demek ki a eşit 22 çarpı 5, 5 çarpı 6, eşittir 30/2 15 yapar. bunu sanırım yapamayan yoktur. peki sadece kenar uzunluklarını bildiğiniz bir üçgenin alanını nasıl hesaplayabilirsiniz? Şimdi bunu öğrenelim. bunlar üçgenin kenarları a b c olsun, bunu hesaplamak için heron formülü uygulamanız gerekiyor. Bu formülü çoğunuz biliyorsunuzdur, pisagor teoremi ve cebiri uyguladığım zaman bu formülü oluşturuyoruz. Şimdilik bu formülü ve bu formülü nasıl uygulayacağımızı öğreneceğiz. İlk önce s’nin değerini bulmamız gerekiyor s üçgenin çevresinin 2 bölüm izle sinyor. Yani a artı ve artı ç bölüm 2 soda alan eşittir karekök içinde s parantez içinde eksi parantezi kapat tekrar parantez aç s bölüm parantezi kapat s e  c parantezi kapat şeklinde formülü oluşturabiliyoruz.

ÜÇGENDE ALAN KONUSU

Şimdi bu formülü uygulamak için bir dakikalık bir üçgenin olsun üçgenin çevresinin kenarları bir kenara dokuz, bir kenara 11 bir kenarı 16 net olsun. Şimdi formumuza uygularsak eşittir 9 arttı 11 artı 16 artı, 16 bölü 2 eşittir 18 buluruz bunu formül duygularımı zaman alan eşittir karekök içinde 18 çarpı 18 eksi 9 18 eksi 11 18 eksi 16 parası için tabi ki bunlar ÇARPI 18, çarpı 9 çarpı 7 çarpı iki içinde bulunur ve 36 çarpı 9 çarpı 7 güzelleri bu da şarkı 36 nın karekökü çarpı 9 çarpı 7 nin karekökü ne çeşit çıkarmak için 36 yıl 6 ila 9 u güçler çıkarabiliyoruz 7 çıkarmadınız için 18 çarpı 20 eşittir gördüğünüz gibi hero formülü uygulayarak bir üçgenin alanını hesapladık.  Üçgende alan nasıl hesaplanır, üçgenin alan formülü nereden geliyor anlayacağınız biçimde anlatılıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SAYI ÇEŞİTLERİ KONU ANLATIMI

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?