Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Puanları Başarı Sıralaması İş İmkanları

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Puanları Başarı Sıralaması İş İmkanları

Sivil havacılık sektörünün gelişmesi ile havada rekabet iyice kızışmaya başlayınca havacılıkla ilgili üniversitelerin bölümleri de çeşitlenmeye başladı. Uçuş Harekat Yöneticiliği, başta vakıf üniversiteleri olmak üzere birçok eğitim kurumunda en çok tercih edilen iki yıllık önlisans programları arasında yer almaya başladı. Kısa süre içerisinde iyi bir meslek edilmeyi kafasına koyanların Uçuş Harekat Yöneticiliği üzerine yaptığı kısa […]

Sivil havacılık sektörünün gelişmesi ile havada rekabet iyice kızışmaya başlayınca havacılıkla ilgili üniversitelerin bölümleri de çeşitlenmeye başladı. Uçuş Harekat Yöneticiliği, başta vakıf üniversiteleri olmak üzere birçok eğitim kurumunda en çok tercih edilen iki yıllık önlisans programları arasında yer almaya başladı.

Kısa süre içerisinde iyi bir meslek edilmeyi kafasına koyanların Uçuş Harekat Yöneticiliği üzerine yaptığı kısa ve yetersiz bilgilere biz daha ayrıntılı bir şekilde yer vererek, doğru şekilde meslek sahibi olmalarına destek sağlıyoruz.

Uçuş Harekat Uzmanı ne iş yapar

Uçuş dispeçeri olan birisi hava araçlarının her türlü uluslararası ya da ulusal sivil sivil havacılık standartlarına uygun biçimde uygulanıp, takip edilmesi, yürütülmesi, kontrol edilmesi gibi sorumlulukları bulunur.

Kendisine verilen yetki doğrultusunda gökyüzündeki uçuşun planlanmasında, takibinde ve kontrolüne kadar sorumluluk üstlenen kişiye uçuş dispeçeri yani uçuş harekat uzmanı adı verilir. Bunlar, gerekli durumlarda sorumlu pilotun istemesi ya da uçuş ekibinin bilgilendirilmesi amacıyla acil durum oluşması gibi özel veya sıradan durumların yürütülmesini sağlar. Gerekli belgelere sahip olan nitelikli personel olmaları şarttır.

Aslında sıradan bir meslek gibi düşünülen ancak büyük sorumluluk isteyen, bunun yanında risk faktörü büyük olduğu için de kazancı yüksek olan meslekler arasında yer alır. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği ülkemizde hızlı bir gelişme göstermiş, beraberinde de bu alanda yetişmiş nitelikli personel ihtiyacı doğmuştur.

Uçuş Harekat Uzmanı ne iş yapar

Eğitim Kurumları başta üniversiteler bu konuda gerekli hamleleri yapmış, sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü başta olmak üzere sektöre yetişmiş personel hazırlamıştır. Hatta ortaöğretim düzeyinde özel kolejler sivil havacılığın alt yapısını oluşturan havacılık liseleri açmaya bile başladılar. Öğrenciler Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir.” sözünü iyi yorumlamaya başladılar. Dolayısıyla pilotluk, harekat memurluğu, yer hizmetleri, kabin hizmetleri gibi bölümlerin yanı sıra teknik alanda uçak bakım, tamir gerektiren önlisans bölümlerini de tercih etmeye başladılar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tüketici Hakları Nelerdir?

Şimdi sivil hava ulaştırmanın önemli mihenk taşlarından birisi olan Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümünün ayrıntılarını paylaşalım.

Kimler Uçuş Harekat Uzmanı olabilir

Dikkatli, titiz, dakik ve dikkatini uzun süre yoğunlaştırabilen kişiler bu bölümün 1. kriterini geçmiş sayılırlar. Ayrıca vardiyalı sistemde çalışabilecek kişilerin yine gelecekte sivil havacılık alanında hizmet vermesi beklenir.

Birkaç farklı yabancı dili hem okuma, hem yazma, en önemlisi de kusursuz bir şekilde konuşabilmesi istenir. Sorumluluk bilinci gelişmiş olan, talimatları hatasız bir şekilde yerine getirebilen insanlarla, iletişimi güçlü olan kişiler Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümüne tereddütsüz giriş yapabilirler. Yetmedi, obje ve olayları en ince ayrıntısına kadar değerlendirebilen, acil durumlarda sakin kalabilmeli, gerekli güvenlik tedbirlerini almaları için yetkililerle sürekli iletişim halinde olmaları da istenir.

Nasıl Uçuş Harekat Yöneticisi olunur

Bu mesleği tercih edenlerin bazı küçük kriterleri yerine getirmesi halinde kolayca harekat yöneticiliği yapabileceklerini söyleyebiliriz. Öncelikle ortaöğretim kurumlarından mezun olup ÖSYM tarafından yapılan TYT sınavında vakıf üniversitelerinin sizden çok fazla yüksek puan istediğini söyleyemeyiz. Çünkü orta düzeyde alınan puanlar 2 yıllık ön lisans eğitimi almanız için yeterli kabul edilebilir. 2 yıl eğitim aldıktan sonra size Uçuş Harekat Yöneticiliği yapabileceğiniz diploma verilir, amma velakin her şey burada bitmiyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış olan dispeçer lisansı sahibi de olmanız gerekmektedir.

Uçuş Harekât Bölümü Okumak

Sektörün hızla genişlemesi ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü dispeçer yetiştiren eğitim kurumlarına gerekli desteği sağlıyor ve işbirliği halinde nitelikli eleman sağlanması için işbirliği yapıyor. Üniversitede teknik İngilizce üzerine eğitim veriliyor. Havacı olmak isteyenler mutlaka İngilizceye ağırlık vermelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır  

Uçuş Harekat Yöneticiliği Başarı Sıralaması-Taban Puanı

Türkiye genelinde yaklaşık 10 kadar vakıf üniversitesinde eğitim alma olanağı mevcuttur. Burslu okumak isteyenlere de imkan tanınmaktadır. Başarı sıralaması Türkiye geneli 300 bin civarında olanlar burslu olarak bu bölümü okuyabiliyor. %50 indirimli okuyabilmek için ise 500 binin altında bir Türkiye başarı sıralaması sahibi olunması yeterlidir. Puanları fazla önemsemeye gerek yok, siz bu bölümü tercih edip eğitim almak istiyorsanız size hem indirim yapacak hem de fazla puan sorgusu yapmadan üniversitesine kabul edecek Yüksek Öğrenim kurumları sayısı oldukça fazla. Yani sivil havacılık alanında önemli bir ihtiyaç olan Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü okumak isteyenlerin önü açık, alternatifler oldukça fazla. Gelgelelim iş imkanları ne durumda?

Uçuş Harekat Yöneticiliği iş imkanları

Ulusal ve uluslararası düzeyde sivil havacılık hizmeti veren ya da devlete ait havalimanlarında iş bulma imkânına sahip olan uçuş harekat yöneticiliği mezunları hayatın çok toz pembe olmadığını mezun olunca anlayacaklar. Rekabet edeceğiniz mezun sayısı her geçen gün artmaya başlayınca doğal olarak size iş verecek olan kişi ya da kurumların da alternatifi artıyor. Yani sadece Global sermaye sahibi olan firmaların bu sektöre katkı sağlaması sebebiyle iş imkanları da kısıtlı oluyor.

Her şeye rağmen sivil hava ulaştırma ülkemizde gelişmeler gösteriyor. Her ilde havalimanı mevcut. Dolayısıyla nitelikli teknik personeline ihtiyaç olacak. Yolcu nakli değil aynı zamanda kargo üzerine faaliyet yürüten şirketler de havayolunu tercih etmeye başladı. Bu durumda mezun olanlara kargo işletmeciliği yapan hem de yolcu taşımacılığı yapan havacılık firmaları önemli iş sahası olarak gözükmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İstanbul Günlük Ödemeli İş İlanları

Kendini ifade edebilen, yabancı dili özellikle İngilizcesi kusursuz olanlar mülakat sınavlarında kendini gösterecek ve iş imkânına sahip olacaklardır.

Uçuş Harekat yöneticiliğini bitirenlere uçuş harekat uzmanı adı verilir. Uçuş dispeçeri de denir.

Uçuş Harekât Uzmanı  olmak

Uçuş Harekat Uzmanı maaşı ne kadar

Şimdilik devlete bağlı birimlerde görev alamayacakları için maaşları standart değildir. Yani hizmet verecekleri özel havayolu şirketinin kendileriyle yapacağı görüşmede teklif edecekleri maaşa razı olacaklar ya da kabul etmeyecekler. Diğer mesleklerle kıyaslama yapıldığı zaman bu sektörde çalışanların Türkiye standartlarının üzerinde maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Başlangıçta çok yüksek olmasa da yıllar içerisinde asgari ücretin 2 katını bulan maaş almaları söz konusudur.

Meslekte ilerlemek mümkün müdür

Elbette hem akademik anlamda hem de mesleki anlamda geçişler mümkündür. DGS ile pilotaj, havacılık yönetimi ve hava trafik kontrolörü gibi alternatifler değerlendirilebilir. Ayrıca çalıştığı, hizmet verdiği özel havayolu şirketinde Şef, Müdür, Müdür Yardımcılığı gibi görevlere getirilmesi de muhtemeldir.

Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümü hakkında açıklayıcı, anlaşılır bilgiler vermeye çalıştık. Kısaca şu bilgileri verebiliriz; sektör temiz rahat, çok tercih ediliyor. Öğrenciler de merak edip sivil havacılık üzerine araştırmalar yapıyor. Ortaöğretimden başlayarak Yüksek Öğrenim lisans düzeyine kadar farklı bölümlerle akademik manada nitelikli insan yetiştirmeye çalışılıyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse, mezun olduktan sonra diğer bölüm ve sektörlerde olduğu gibi Uçuş Harekat Yöneticiliği bölümünden mezun olanlar iş bulma durumu söz konusu olunca biraz zorlanacak gibi gözüküyor.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?