Ucuz Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

Ucuz Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

Ucuz olması nedeniyle dar gelirli vatandaşların satın aldığı tavuk döner tehlike saçmaktadır. Bir şişe takılarak akşama kadar bekletilen tavuk dönerin bakteri üretmeye başlayıp yaptığı zehirleme insanın ölüm sebebi olabilir. Vatandaşın alım gücünün sürekli düşmesi sonucunda tavuk döner piyasası ortaya çıktı. 5 liraya, 7 liraya tavuk döner satılması beraberinde sağlık sorunları ve arkasındaki tehlikeyi işaret ediyor. […]

Ucuz olması nedeniyle dar gelirli vatandaşların satın aldığı tavuk döner tehlike saçmaktadır. Bir şişe takılarak akşama kadar bekletilen tavuk dönerin bakteri üretmeye başlayıp yaptığı zehirleme insanın ölüm sebebi olabilir.

Vatandaşın alım gücünün sürekli düşmesi sonucunda tavuk döner piyasası ortaya çıktı. 5 liraya, 7 liraya tavuk döner satılması beraberinde sağlık sorunları ve arkasındaki tehlikeyi işaret ediyor.

Tavuk döner maliyeti

Marketlerde satılan tavuk göğsünün kilosu 15-20 lira. Vatandaş bugün ucuza satılan 100 gram tavuk döner ve yanında ayrana 5-10 lira ödemektedir. Bunun basit hesabını yaptığımız zaman gerçek tavuk eti kullanılırsa maliyet 5 TL yapar. Buna 50 kuruş da yarım ekmek eklediğimiz zaman 5 lira 50 kuruş yapmaktadır. Büfelerde tavuk döner sadece 5 liraya satılmaktadır. Hiç kar yapmasalar bile maliyetine satılsa 50 kuruş zarar edecektir. Artı içine koydukları malzeme, tüp, sos, ve diğer malzemeler hesaplandığı zaman maliyetler yedi buçuk liraya yakın çıkmaktadır.

Tavuk döner maliyeti ne kadar

Vatandaşa 5 TL’ye 100 gramlık tavuk döner nasıl satılıyor, insanın düşünmesi lazım. Kendilerine satılan 5 liralık tavuk dönerin içinde neler vardır. Mantıklı bir şekilde düşündüğümüz zaman içinde sağlıksız yiyeceklerin olduğu aşikar. Her şeyin maliyet hesabı ortadayken 5 liraya satılan 100 gramlık tavuk dönerin maliyeti toplamda gerçek manada yapıldığı zaman 8 TL’yi buluyor. Bu duruma yetkililerin bir an önce el atarak denetlemesi gerekiyor. Aslına bakarsanız tavuk döner diye bir şeyin olmaması gerekiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Oksijensizlik Kanser Ediyor!

ŞİŞTE BEKLETİLEN ET BOZULUR

Ülkemizin güneyinde yer alan Antalya’nın Akdeniz kuşağında bulunduğunu, sıcak iklim yapısı sebebiyle tavuk döneri çabuk bozulacağını dikkate alırsak durumun vahameti daha da artar. Tavuk döner diye satılan yiyecek bir şişe takılıp akşama kadar bekletilen tavuk etinden meydana gelmektedir. Tavuk etini şişe taktığımız zaman uzun süre bekletilince hem rengi değişir, hem de bakteri üretme elverişli hale gelir. Böyle olunca da tavuk eti zehirlenmesi sebebiyle insanlar ölüm tehlikesi yaşar. Et zehirlenmesi insanı hastanelik eder. Bu durum et dönerde de aynı şekilde yapılıyorsa gerisini siz düşünün artık.

Döner ustası olan  bir emekçi, sağlık alanında denetim mekanizmasının yeteri kadar işlemediğini belirterek tüketicilerin aldatıldığını ifade ediyor. Döner ustası olarak çalışan Özgür D, bazı dönercilerin ekmek arasına 100 gram yerine sadece 25 gram, 30 gram kadar et koyarak vatandaşın kandırıldığını belirtti. Özgür D. ‘Tüketiciye döner satılırken minimum 100 gram et olması gerekir. Ekmeğin arasına domates, marul  ve soğan koyuyorlar, çok az et koyuyorlar.’ dedi.

Bir işletmede müdür olan Necip Ç. da büfelerde ucuza satılan tavuk dönerlerin içinde kesinlikle sağlıksız yiyeceklerin bulunduğunu belirterek, kalitenin asla ucuza satılamayacağını, ifade etti. Necip Ç, ‘Vatandaş gerçekten döner yemek için önce işletmenin temizliğine dikkat etmelidir. Aynı zamanda restoranda kullanılan malzemelerin kalitesi de araştırılmalıdır. Tavuk döner yemek istedikleri zaman da tanıdıkları, bildikleri, inandıkları firmaların ürünlerini kullanan yerlere gidip oralarda sağlıklı beslenmeleri gerekir. Bir mekanın sürekliliği kalite ile orantılıdır. Piyasada satılan gerçek tavuğun kilo fiyatı ile  yüz elli gramlık tavuk döner pozisyonlarının en az 15-20 TL’den satılması gerekir.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hanımlar İçin Örgü Cüzdan İşi

Antalya’da müzisyenlik yapan Erol K. da oğlunun satın aldığı bir tavuk dönerden zehirlenerek hastanelik olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

‘Hijyen olmadan satılan ürünlere karşıyım. Bir gün bekletilen dönerin üzerine çiğ et sarıp yeniden pişiriyorlar. Satılmayan ürünleri ertesi gün yine vatandaşa satıyorlar. Bir keresinde çocuğuma tavuk döner almıştım, oğlum ağzına attığı gibi geri çıkardı. Çünkü çok uygunsuz koşullarda tavuk dönerler satılmaktadır. Karnı acıkan bir insan 5 TL’ye sağlıksız tavuk döner yiyeceğine, gitsin 1 TL’ye fırından taze ekmek alıp yesin, daha sağlıklı olur. Midesini bozmaz hasta olmaz.’

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?