Ulaştırma Mühendisi Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Ulaştırma Mühendisi Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Ticaretin uluslararası bir boyut kazanmasından sonra üniversitelerde okutulan mühendislikler çeşitlenmeye başladı. Bunlardan birisi de ulaştırma mühendisliği olarak sayılabilir. Çok farklı bileşenleri bir arada toplayan, uluslararası arenada kabul gören, toplumların faydası için varlığını sürdürmek amacıyla teknolojik açılımları bünyesinde barındırarak ekonomik açıdan gelişmişlik seviyesi ile paralel bir şekilde ilgi gören iddialı bölümler arasında yer almaktadır. Bu bölümün […]

Ticaretin uluslararası bir boyut kazanmasından sonra üniversitelerde okutulan mühendislikler çeşitlenmeye başladı. Bunlardan birisi de ulaştırma mühendisliği olarak sayılabilir. Çok farklı bileşenleri bir arada toplayan, uluslararası arenada kabul gören, toplumların faydası için varlığını sürdürmek amacıyla teknolojik açılımları bünyesinde barındırarak ekonomik açıdan gelişmişlik seviyesi ile paralel bir şekilde ilgi gören iddialı bölümler arasında yer almaktadır.

Bu bölümün esas amacı ismini veren kelimede gizlidir. ‘Ulaştırma’, sorunlarının çözümüne farklı ekonomik alternatifler üretmeyi temel ilke edilmektedir. Buna istinaden ülkelerin sosyal etkilerini öngörerek kalkınmanın ekonomik ve finansal açıdan gelişmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Aynı zamanda alanında mesleki değerlere sahip yenilikçi, güncel konulara haiz, uygulama becerisi gelişmiş, saygıdeğer mühendisler yetiştirmek de bu bölümün temel görevleri arasında sayılabilir.

Ulaştırma mühendisi kime denir

Lojistik alanı ile paralel bir şekilde çalışan ulaştırma mühendisi yük ya da yolcuların belli bir yerden başka bir yere en uygun maliyetle, hızlı ve güvenli bir şekilde taşınmasına olanak tanıyan kişidir. Bu nakliye esnasında çeşitli planlama düzenleme, tasarım, işletim, onarım, bakım ya da lojistik olarak analiz faaliyetlerini bizzat sahadan gerçekleştiren teknik personele ulaştırma mühendisi denir.

Ulaştırma Mühendisi Ne İş Yapar

Ulaştırma mühendisliği bölümü hakkında bilgi

Global ticaretin yaygınlaşması ile birlikte bu işleri organize edecek planlayacak, maliyetini hesaplayacak eğitimini almış teknik personel yetiştirmek amacıyla ulaştırma mühendisliği bölümleri üniversitelerde okutulmaya başlanmıştır. Amaç, taşımacılığın düşük maliyetle, hızlı, güvenli bir şekilde oluşturulmasının altyapısını hazırlamaktır.

Hem dünyada, hem de ülkemizde lojistik hizmetlerinin hızlı, güvenli, planlı bir şekilde yapılması amacıyla ulaştırma mühendisliği okutulması isabetli bir karar olarak düşünülmelidir. Özellikle vakıf üniversitelerinde hızla öğrenci sayısı artan bu bölüm, hem Türkiye’nin hem de uluslararası ölçekli firmaların taşımacılık alanındaki çalışmalarına büyük katkı sağlayacaktır.

Her konuda eğitimli insanların elini taşın altına sokması gerektiğini söylemeye lüzum var mı? Ulaştırma da profesyonel olarak üniversitelerde eğitim almış ulaştırma mühendisleri tarafından planlanıp uygulanırsa hem maliyet azalacak, hem de farklı kesimlerin kazancı artacaktır. Beraberinde tüketicinin de satın alacağı ürünlerin maliyetinin düşeceği göz ardı edilmemelidir. Sunulacak hizmetin üniversiteden mezun olmuş öğrenciler tarafından belli yatırımlarla bağlantılı bir şekilde yapılması ekonomik, hızlı, güvenli, çevreye uygun, ulaştırma olanaklarının fonksiyonel olarak planlanması, bilimsel metotlar uygulanması mühendislerin sahaya inmesi ile gerçekleşecektir. Bu amaçla ülkemizde lisans düzeyinde eğitim veren ulaştırma mühendisliği mezunları yeni sektörler oluşmasına da olanak tanıyacaktır.

Ulaştırma Mühendisi Maaşı

Ulaştırma Mühendisi nasıl olunur

Lise mezuniyetinden sonra ÖSYM gözetiminde gerçekleştirilen YKS’de üniversitelerin belirlediği taban puanları geçenler 4 yıl, artı 1 yıl hazırlık okuyarak bölümden mezun olabilir. Üniversiteden mezun olanlara ulaştırma mühendisliği diploması verilmektedir. Eğitim aşamasında staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi

Yabancı dil gelecekte bu sektörde söz sahibi olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli konudur. Çünkü üniversite eğitimi gelecekte hayatı idame ettirmek amacıyla yapılır, sadece diploma alma amacıyla değil.

Hem eğitim aşamasında eğitim kurumlarında hem de ekstradan dil kurslarına veya yurtdışı dil okullarına gidip, pratik yapıp kendini geliştirenler iş hayatında artı puan olarak avantajlı konuma geçecektir.

Ulaştırma mühendisi olmak için gerekli özellikler

Ulaştırma sektöründe çalışmayı hedefleyen gençlerin sayısal yönden güçlü olmaları beklenir. Çünkü bütün iş ve işlemler hesap kitap sonucunda ortaya çıkacaktır. Fen, matematik, fizik konularına ilgi duyanlar, nakliye işlerine merak salanlar ulaştırma mühendisi olmak için girişimlerde bulunabilir.

Bu alanda ilerlemek isteyenlerin farklı istenmeyen konuların problem teşkil etmemesi için alternatif çözümler üretmesi beklenir. Her türlü koordineli organizasyon işlerini yapılacağı ortamlar oluşturulması istenir. İnsanlarla iletişimi güçlü, zamanı tasarruflu kullanan, sorumluluk alabilen kişilerin ulaştırma mühendisi olmak için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bölümü seçmeyi kafasına koyanların fonksiyonel tasarım yapma, ulaştırmanın en iyi şekilde planlanması, nakliye değil, bütün iş ve işlemlerin çevreye uyumlu, hızlı, ekonomik ve güvenli bir şekilde kullanımına yönelik beceriler sergilemesi istenir. Türkiye’nin sadece karayolu taşımacılığına bağımlı halden kurtarılıp havayolu demiryolu denizyolu alternatiflerinin kullanılmasına imkan tanıyacak olan kişilerin gelecekte en gözde mesleklerden birini seçeceğini peşinen söylemek durumundayız.

Ulaştırma Mühendisi

Ulaştırma mühendisi çalışma şartları

Nakliye işleri ile alakalı çalışılacak her ortamda bulunabilirler. Bu manada çizim yapılacaksa ofis ortamında ya da firmanın inşaatında sahada çalışmak durumunda kalabilir. Ulaştırma mühendisi çalışma koşulları hizmet verilecek olan kurum, kuruluşlar firmaya göre değişkenlik gösterebilir. Şantiye gibi yerlerde çalışmak zorunda olanlar, sıcak-soğuk, gürültü, toz gibi olumsuz etkenlerden sahip olabilirken, ofis ortamında çalışanlar biraz daha şanslı sayılabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Horlama Neden Olur?

Çalışma saatleri de düzensiz olabilir, çünkü lojistik hizmetleri zamansız olabilir. Hafta sonunda da çalışma durumları olabilir. Büyük ölçekli firmalarda iş bulup çalışanlar firmayı temsil etmek ya da herhangi bir sorunun çözülmesi amacıyla seyahat etme mecburiyetinde kalabilirler.

Sezona göre iş yoğunluğu artış gösterebilir. Çalışma esnasında müdürler, patron, mühendis arkadaşları, jeoloji mühendisleri, teknik ressamlar, teknikerler ile eşgüdüm halinde hareket eder.

Ulaştırma mühendisi iş imkanları

Doğal olarak Ulaştırma Bakanlığı’nda çalışması düşünülse de özel ya da resmi kurum kuruluşlarda istihdam olanağı yakalayabilir. Yapı ve ulaştırma üzerine imalat yapan atölyeler ya da fabrikalarda görev alabilir araştırma geliştirme ağırlıklı hizmet veren kuruluşlar laboratuvarlarında ulaştırma mühendisliği mezunlarına istihdam olanağı tanımaktadır.

Resmi kurumlarda çalışmayı düşünenlere Şehircilik ve Çevre Bakanlığı, Devlet Su İşleri Kurumu, T.C.Karayolları, Devlet Demiryolları, Türk Hava Yolları, kargo şirketleri istihdam olanağı sunmaktadır.

Yerel yönetimlerde de altyapı sorunlarının giderilmesi aşamasında ulaştırma mühendisliği iş imkanı doğmaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi aynı şekilde ulaşımın altyapısını oluşturmak amacıyla istihdam fırsatı tanımaktadır.

Ulaştırma mühendisliğinin başlıca görevleri

  • Hedeflenen ulaşım sistemlerinin planlaması tahtanın çizimi
  • Projede yapılması gereken değişikliklerin gerçekleştirilmesi
  • Devlet ya da şehirlerin sürdürülebilir planlarının ulaşım Master Planılarının hazırlanmasında rol oynar.
  • Yerel yönetimlerin ulaşım sistemlerinin projelerini hazırlanması çizilmesi altyapı sorunlarının giderilmesi amacıyla kendisine görev verilebilir.
  • Alışveriş merkezlerinin otopark sistemlerinin planlanması, işletilmesi gibi çalışmalarda yer alır.
  • Trafik Işıklı ya da elektronik sistemlerinin teknolojik açıdan kontrolünün ve işleyişinin sağlanmasında rol üstlenir.
  • Deniz, kara ve raylı toplu taşıma sistemlerinin kurgulanması, modellenmesi ve uygulanması aşamasında görev üstlenir.
  • Yerel yönetimlerin en büyük sorunlarından birisi toplu taşıma sistemlerinin yönetilmesi, hat, tarife, kart, bilet ya da fiziksel manada organizasyonunun sağlanmasında rol üstlenir.
  • Lojistik amaçlı hizmetlerin sağlanması, depolanması, dağıtılması, taşınması aşamalarında görev alır.
  • Ulaştırma mühendisliği geniş kapsamlı manada düşünüldüğü zaman trafik, kavşak, teknolojik çözümler, simülasyonlar yapılması amacıyla mal ya da hizmetlerin yönetilmesini de içerdiği için çok geniş perspektiften ele alınması gereken mühendislik koludur. Dolayısıyla Ulaştırma mühendisinin görev ve sorumlulukları sayılamayacak kadar çoktur
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İsteyen Memur Kendi İline Atanabilecek

Ulaştırma mühendisinin maaşı ne kadar

Hizmet vereceği resmi yada özel kurumun niteliğine göre alacağı ücret ortaya çıkar. Özel firmalarda çalışma durumunda kalan ulaştırma mühendisi maaşı performans ve kendine duyulan ihtiyaç oranında netleşir. Kamu alanında istihdam olanağı yakalayan personel kademe, derece, basamak ve ek ödenekler ile birlikte Kazancı belirlenir.

Ulaştırma mühendisi meslekte ilerlemek isterse yüksek mühendislik veya bilim uzmanlığı eğitimleri alarak yoluna devam edebilir. Çalışırken de deneyim, yetenek ve başarısına göre yönetim kademesinde görev alabilir. Bütün bunlar ulaştırma mühendisi maaşını pozitif olarak etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?