Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Ulaştırma teknikeri ya da ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri olarak hayata atılan bölüm mezunları, inşaat mühendisliği alt kademesinde hizmet verir. Çoğu insanın bağdaştırmayı aklına bile getirmediği inşaatla ilişkili bir hizmet grubu personelidir. Dolayısıyla inşaat mühendisi gözetiminde çalışarak ulaşımla ilgili olan projelerde sahneye çıkar. Karayolu, demiryolu, havayolu, tünel, liman, raylı sistemler gibi çalışmalarda sorumluluk verilir. Her […]

Ulaştırma teknikeri ya da ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri olarak hayata atılan bölüm mezunları, inşaat mühendisliği alt kademesinde hizmet verir. Çoğu insanın bağdaştırmayı aklına bile getirmediği inşaatla ilişkili bir hizmet grubu personelidir. Dolayısıyla inşaat mühendisi gözetiminde çalışarak ulaşımla ilgili olan projelerde sahneye çıkar. Karayolu, demiryolu, havayolu, tünel, liman, raylı sistemler gibi çalışmalarda sorumluluk verilir. Her türlü ulaşım sistemlerinin projelerinin hayata geçirilmesi aşamasında çalışmalar yapan teknik personeldir.

Ulaştırma ve trafik hizmetleri bölümü hakkında bilgi

Üniversitelerin meslek yüksek okullarına bağlı bir bölümü olarak tekniker yetiştirmektedir. Buradan mezun olanlar trafik güvenliğini sağlayacak her türlü motorlu taşıt ya da sürücülerin hayatını kolaylaştırmak için çalışmalar yaparlar. Trafik güvenliği sürekli gündemde kalabilen konuların başındadır. Çünkü insan hayatının sona ermesine varabilecek sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sorun beraberinde yaralanma, sakatlanma, ve sosyo-ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Öngörülemeyen bu sorunların ortadan kaldırılması amacıyla üniversitelerde Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okuluna bağlı olarak Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Programı açılmıştır. En büyük amaç insan ve mal kaybının ortadan kaldırılmasıdır. Türkiye’de bu yönde bir boşluk olduğu düşünülmüş giderilmesi amacıyla da ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri yetiştirilmesine karar verilmiştir.

Bölümü bitirenlere ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri ünvanı verilmektedir. Kendisine verilen diploma ile ilgili birimlerde çalışma hakkı tanınmıştır.

Ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri nasıl olunur

Liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavlarında yeterli puan alınarak Teknik Bilimler Meslek Yüksek okullarında okutulan Ulaştırma ve trafik hizmetleri programına giriş yapmak yeterlidir. 2 yıl eğitim aldıktan sonra mezun olanlar çalışmak için hazır demektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünyayı Kasıp Kavuran Ateş; Coronavirüs (Covid-19)

Ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikerinin görevleri

Kendisine üç aşamalı görev yüklenmektedir. Bunlar; yapım aşamasında, üretim aşamasında ve lojistik alanında olan görev ve sorumluluklardır.

Yapınim aşamasında alacağı sorumluluklar şunlardır; Bağlı olduğu mühendisi verdiği yönergeler esas alınarak yol yapımı için gerekli asfaltın hazırlanması, bu asfaltın yola uygun bir şekilde doldurulması. Yolun tekrar düzenlenerek hazır hale getirilmesi için işçilerin başında bulunması gerekir. Yol çalışması için gereken proje ve planın malzemelerinin önceden hazırlanması ve maliyetlerinin hesaplanması aşamasında kendine yüklenen görevleri zamanında yerine getirmesi.

Ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri farklı ölçüm tekniklerini kullanır. Bunları yapılacak olan yolun zemininin incelenmesi amacıyla mühendisle birlikte yapar. yapılması düşünülen yol için keşif yapar. Yolun hizmete açılmadan önce gerekli olan sinyalizasyon ve trafik ışık düzenlemesi yol çizgilerinin hazırlanması gibi gerekli basamaklarda görev yapar.

İşletim basamağında ise, metro, demiryolu, havayolu, karayolu çalışmalarında taşıtların duracağı yerleri ve güzergahları belirler. Gerekli durumlarda yol ve sinyalizasyon hatalarının giderilmesi için çalışır.


Ulaştırma hizmetleri teknikeri

Ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri nerelerde çalışır

Ulaşım gerektiren her yerde görev alır ve çalışırlar. Havaalanlarında. tünellerde. metrolarda, harayollarında, demiryollarında çalışırlar. İşlerin yol ile ilgili her türlü işaretleme, cihaz tamiri, cihaz montajı gibi Zorlu koşullardır.

Yol yapımı esnasında gürültülü, sıcak, soğuk, tozlu ortamlar söz konusudur. Ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri bazı durumlarda vardiyalı çalışır, mesai yapar. Düzenli bir çalışma saati olmayabilir. Kısacası, hem açık alanda hem de ulaştırma işletmelerinin bürolarında çalışabilirler. çalışma şartları mevsime göre değişkenlik gösterse de çok kolay olduğu söylenemez.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KOSGEB desteği almak için iş fikirleri

Kimler Ulaştırma teknikeri olmalıdır

Bu alanda çalışmayı düşünenlerin fizik ve matematiğe ilgi duymaları gerekir. Aynı zamanda mekanik konularda da meraklı olmak iş başarısını artıracaktır. kapalı ortamlara sevmeyen, açık alanda çalışmaktan keyif alanlar bu mesleği tercih edebilir. İşler birlikte yürütüleceği için işbirliğine önem veren, mühendisler ve işçiler arasında köprü vazifesi görecek olanlar ile sağlığı Türkiye şartlarında Her mevsimde çalışmak için elverişli olanlar Ulaştırma teknikeri olmak için yeterli özellikleri taşıyor demektir.

Ulaştırma teknikeri iş imkanları

Üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olduktan sonra çalışma hayatına atılmak isteyen ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri iş imkanları araştırmaya başlayacaktır. Çalışmak için Denizcilik ve Haberleşme, Ulaştırma, Çevre ve Şehircilik gibi bakanlıklara bağlı olan kurum kuruluşlar istihdam için önemli alternatiflerdir.

Ayrıca özel sektörde ihalelere giren firmaların havayolu, demiryolu, karayolu ve liman inşaatları ile konut yapımı için girişimlerde bulunan müteşebbislerin firmalarında iş imkanı yakalanabilir.

Ulaştırma ve trafik hizmetleri teknikeri maaşı

Bakanlıklara bağlı birimlerde iş bulup çalışanların maaşları tatminkar olacaktır, çünkü kamu alanında maaş alanların standart aldıkları ücret devam eder, Yıllara göre bu artış gösterir. Özel sektörde durum biraz değişkendir. Sizin firmaya katacağınız değer, firmanın size olan ihtiyacı oranında kazancınız ortaya çıkar. Zamanla ustabaşı görevi veya vardiya amiri olarak idari birimlerde görev almanız durumunda ulaştırma teknikeri maaşı katlanarak artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şehitleri Anma Günü

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?