Uluslararası Finans Ticaret Uzmanı Kimdir Görevleri  Maaşı

Uluslararası Finans Ticaret Uzmanı Kimdir Görevleri Maaşı

Uluslararası ticaret ve finansın önemi Ticaret; hizmet, mal ve sermaye üçgeni arasında dönmeye başlayınca dünya ekonomisinin gelişmelerini bu perspektiften değerlendirmek gerekiyor. Beraberinde sanayileşmenin getirdiği şekillenme dünyanın ekonomik yapısını teşkil ediyor. Dünya globalleştikçe beraberinde de uluslararası boyutta ticaret yapma zorunluluğunu doğuruyor. Uluslarası finans ve ticaretin hızlı bir şekilde gelişmesi ister istemez bu alanda bilgi sahibi, eğitimli […]

Uluslararası ticaret ve finansın önemi

Ticaret; hizmet, mal ve sermaye üçgeni arasında dönmeye başlayınca dünya ekonomisinin gelişmelerini bu perspektiften değerlendirmek gerekiyor. Beraberinde sanayileşmenin getirdiği şekillenme dünyanın ekonomik yapısını teşkil ediyor. Dünya globalleştikçe beraberinde de uluslararası boyutta ticaret yapma zorunluluğunu doğuruyor.

Uluslarası finans ve ticaretin hızlı bir şekilde gelişmesi ister istemez bu alanda bilgi sahibi, eğitimli işgücünün yetişmesini gündeme getiriyor. İşte sizlere uluslararası boyutta faaliyet gösteren firmaların iş ve işlemlerini yerine getirmek amacıyla ihtiyaç duydukları finans ve ticaret uzmanlığı alanında ihtiyaç duyulan personelden bahsedeceğiz.

Rekabetin küreselleşmesi ile firmalar da bu rekabette adından söz ettirmek, ayakta kalabilmek için uluslararası finans ve uluslararası ticaret uzmanı olanlara ne gibi ayrıcalıklar tanındığını anlatacağız.

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü mezunları iş imkanları

Global manada faaliyet yürüten büyük firmaların hizmet verdiği her türlü görevi alabilirler. Örneğin demir, çelik, petrol, altın ve benzeri alanda üretim, pazarlama, satış yapan firmalarda dış ticaret uzmanı olarak istihdam olanağı bulurlar. Büyük ölçekli firmalar ihtiyacını karşılamak için Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü mezunlarını tercih eder.

Bilhassa iş ve işlemlerin genelde ihracat ya da ithalat odaklı yapıldığı için bu prosedürü en iyi şekilde bilen, tecrübeli kişilerin bünyesinde çalışmasına imkan tanırlar. Yapılacak işlemler; ihracat mevzuatına dayalı olarak dış ticaret yöntemleri, teslimat, ödeme, nakliye, sigorta, gümrük işlemleri, akreditif işlemler, bankacılık işlemleri olarak öne çıkmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yakın Geleceğin Müjdeli Haberleri

Uluslararası ticaret ve finans uzmanı nerelerde iş bulur

Bütün bu işlemlerin birbiriyle paralel olarak yapıldığı bütün sektörler uluslararası ticaret ve finans uzmanı olan bireylerin çalışacağı iş ortamları arasındadır. Bankalar, fabrikalar, finans kurumları, ithalat ihracat yapan şirketler ve daha nice aklınıza gelmedik kurum ve kuruluşlar iş imkanı sağlar.

Bu bölümden mezun olanlar aynı zamanda hayatın kariyerini de yapabilir. Dış ticaret faaliyetlerinin hareketliliğini kontrol edip, analiz eden, ihtiyacı belirleyen, buna göre ihracat ya da ithalat hamlesi yapan firmalar sürekli iş ilanı sitelerinde yüksek miktarda maaş karşılığında çalıştırmak için
uluslararası ticaret ve finans uzmanı aranmaktadır.

Global ticaret sisteminde en çok ihtiyaç duyulan elemanlar arasında bu bölüm mezunları öne çıkmaktadır. Bankaların dış ticaret yönetimi için de iyi derecede İngilizce bilen, insan ilişkilerinde başarılı gençlerin mutlaka uluslararası ticaret ve finans bölümünün okuması tavsiye edilir.


Uluslararası ticaret finans uzmanı

Uluslararası ticaret ve finans uzmanı nasıl olunur

Devlet ya da Vakıf üniversitelerine bağlı işletme fakültelerinde Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü okumak yeterlidir, demek doğru olmaz. Çünkü bu bölüm mezunları kendini geliştirmeli, tecrübe sahibi olmalı, sonrasında edindiği bilgileri önemli firmalarda hayata geçirmelidir. Beraberinde hem kariyer hem de ekonomik anlamda kazanç gelecektir.

Lisans düzeyinde seçim alacak meslek elemanı hem finans hem de ticaret alanında nitelikli insan kaynağı olarak büyük bir gereksinimin giderilmesine katkı sağlayacaktır. Çünkü geleceğin yönetilmesi bu bölüm mezunlarının edindiği bilgi ve tecrübe ile gerçekleşecektir. Mezun olanlar küresel fırsatların ve küresel rekabetin ortasında yer alarak çalıştığı kurumun çıkarlarını temsil edecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Engellilere Biraz Saygı

Ticaret ve finans mezunları nerelerde çalışır

Uluslararası faaliyet yürüten firmaların makro ve mikro gelişmesinin sağlanması amacıyla bütün pazarlama, ticaret, muhasebe, yönetim, iktisat, kalkınma için uzmanlık gerektiren iş alanlarında hayatlarını idame ettireceklerdir.

Alanında en iyi olanlar kamu kuruluşu olan Dış Ticaret ve Hazine Müsteşarlığında uzman kadrolarına kadar yükselebilmektedir.

Uluslararası ticaret ve finans uzmanı ne kadar maaş alır

Bahsettiğimiz ve dayandırdığımız gerekçeler bölüm mezunlarının gerçek anlamda tecrübeli ve nitelik sahibi olması maaş hesabını veya kazanç sorununu ortadan tamamen kaldıracaktır. Çünkü gerçek manada kariyerden ve kazançtan bahsediyoruz. Orta ölçekli bir firmada bile çalışmanız durumunda geliriniz diğer çalışanlara oranla iki katından fazla olabilir. Yani hem iktisadi hem de makro olayları analiz edebilen, yorumlayan, bu bölüm mezunları hem ekonomist hem de işletmeci ve iktisatçı görevlerini yerine getirdiği için parayı yöneten personel konumundadır. Dolayısıyla uluslararası ticaret ve finans uzmanı maaşları kişinin çalıştığı kuruma ve bireysel becerisine göre şekillenmektedir.


Uluslararası finans uzmanının görev ve sorumlulukları

Kimler uluslararası ticaret uzmanı olmalıdır

Ekonomi, para ve insan kaynaklarını iyi şekilde yönetmeyi göze alabilecek olanlar. Uluslararası ticareti yakından takip edip, duruma göre pozisyon alabilecek olan kişiler uluslararası finans uzmanı olarak çalışmayı tercih edebilir. Her türlü uluslararası ölçekte kuruluş ve işletmelerin mali ve finansal hareketliliğine seyirci değil, yönetici olmayı becerebilenler bu bölümde okuyabilir.

Uluslararası finans uzmanının görevleri

Bu bölümden mezun olup çalışmak isteyenler şu görevleri yerine getirmek zorundadır;

  • Çalıştığı firmanın portföy yönetimini yapmak
  • Görev aldığı kurum ya da kuruluştan finansal açıdan risk analizleri yapmak
  • Verimliliği artırmak, işletmedeki her türlü yatırım projelerinin analizlerini yapmak
  • Uluslararası boyutta ticaretle ilgili her türlü iş ve işlemlerin yapılmasını sağlamak
  • Dünya genelinde kabul gören ekonomik yöntemlerin kullanılmasını sağlamak
  • Çalıştığı kurumda sermayenin en iyi şekilde yönetilmesini, kaynakların kullanımına önem vermesini sağlamak
  • Görev verilen kurum ve kuruluşta finans tablolarını hazırlamak bu tabloların akışını, kaynak değişimini takip etmek
  • En önemli görev, kendisine iş fırsatı veren kurumun finansal planlamasını hazırlayıp uygulamak
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Steve Jobs Efsanesi

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?