Uluslararası İlişkiler Uzmanı Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Dünya devletleri arasında ilişkilerin devamını sağlamak amacıyla uluslararası ilişkiler uzmanı olan ve adına diplomat adı verilen kişilere gereksinim duyulur. Uluslararası boyutta konuşulması, çözülmesi gereken soru ve sorunlar eğitimini almış tecrübeli uzmanlar tarafından ortadan kaldırılmaya çalışılır. Dünyanın global bir yapıya bürünmesi neticesinde gerek devletler, gerek şirketler sınır ötesindeki benzer nitelikteki konuların dengede tutulması, çözüme kavuşması için […]

Dünya devletleri arasında ilişkilerin devamını sağlamak amacıyla uluslararası ilişkiler uzmanı olan ve adına diplomat adı verilen kişilere gereksinim duyulur. Uluslararası boyutta konuşulması, çözülmesi gereken soru ve sorunlar eğitimini almış tecrübeli uzmanlar tarafından ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Dünyanın global bir yapıya bürünmesi neticesinde gerek devletler, gerek şirketler sınır ötesindeki benzer nitelikteki konuların dengede tutulması, çözüme kavuşması için uluslararası ilişkiler konusunda uzmanlaşmış kişilerden destek alırlar. Bu bölümde okumak hem bir insani sorumluluğu yerine getirmek, hem de evrensel bir kariyer yapmak adına süper bir atılımdır. Dünya çapında yaşanan olayların değerlendirilmesi, dengede tutulması, incelenmesi neticede her iki tarafında lehine sonuçlanması için uzmanlar görüşmeler yürütürler.

Uluslararası ilişkiler uzmanı kime denir

Jeopolitik olarak bölgesel ve küresel sorunların uluslararası boyutta çözümünün sağlamak amacıyla sosyal, ekonomik, politik gelişmeleri yakından takip edip belli bir yapı içerisinde devletleri temsil ederler. Burada yapılan genelde uluslararası boyutta faaliyette bulunan devlet ya da örgütlerin rolünün üstlenerek etkileşim halinde anlaşmazlıkların giderilmesi için gündemi inceleyen, yorumlayan, değerlendiren ve kendisine gerektiğinde başvurulan kişi uluslararası ilişkiler uzmanıdır.


Uluslararası ilişkiler uzmanı kime denir

Uluslararası ilişkiler uzmanının görev ve sorumlulukları

 • Global ilişkiler sisteminde edindiği bilgi ve birikim sayesinde uzmanlığını sürekli geliştirmek zorundadır.
 • Evrensel değerleri koruma adına uluslararası politik, hukuk, tarih, siyasi ilişkileri yorumlar ve yeri geldiğinde kullanır.
 • Uluslararası boyutta yapılan görüşmelerde ortada olan sorunların giderilmesi amacıyla değişik prensipleri bütünleştirerek sonuçlandırmaya çalışır.
 • Ulusal ya da uluslararası ilişkiler ağında çalışmalarını belli bir plan çerçevesinde yürütür.
 • Kendini sürekli güncelleyerek yeni yaklaşımlar ve stratejiler belirleyerek sorumluluğu üstlenip ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlar.
 • Sürekli değişen konjonktüre göre yeni fikirlerin, karmaşık ilişkiler ağının analizini ve sentezini yaparak pozitif bir değerlendirme yapar.
 • Kendine başvurulduğu zaman edindiği bilgileri sözlü ya da yazılı olarak ihtiyaç duyan grup, kesim ya da örgütlerle paylaşır.
 • Temsil ettiği ülkenin, şirketin, grubun etik ve bilimsel değerlerini gözeterek çalışmalarında insan faktörünü gözetir.
 • En az bir yabancı dili ileri seviyede yazma ve konuşma becerisine sahip olmalıdır.
 • Bilgisayar yazılımlarını uluslararası ilişkilerin çözümünde kullanabilecek seviyede öğrenmesi gerekir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnsanların İlk Tapındığı Yer; Göbeklitepe

Uluslararası ilişkiler uzmanı olmak için gerekli özellikler

Uluslararası ilişkiler uzmanı olma düşüncesindeki insanların belli başlı özellikler ve becerilere sahip olması şarttır. Bunlar;

 • Aktüel vakaların takip edilmesi ve objektif olarak yorumlanması,
 • Uluslararası düzeyde seyreden ekonomik ve politik olayların takip edilmesi,
 • Sosyal bilimlerde yakından ilgilenilmesi mesleğini yapabilmesine engel olacak fiziksel engelin olmaması,
 • Sorun çözümünde kullanılmak amacıyla insanları ikna etme kabiliyeti,
 • Sır saklamalı,
 • İnsiyatif almalı ve olaylara sağduyulu yaklaşmalı,
 • En az bir yabancı dili profesyonel olarak okuyup yazmalı, tercihen 2 ya da 3 dil bilmelidir.
 • Takım halinde çalışma ilkesinin benimsemelidir.
 • Kendini ve temsil ettiği kurum, kuruluş, firma, devleti en iyi şekilde temsil etmelidir.
 • Uluslararası boyutta prosedürü bilmeli, kurallara uymalıdır.
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayan ve yeniliklere açık olanlar,
 • Sürekli gündemi takip edip olayları derinlemesine analiz edenler,
 • Detayları ayırt edip yazılı ve sözlü iletişim konusunda dikkatli davrananlar,
 • Sorun çözme becerisi yüksek olanlar,
 • Objektif olarak değerlendirme yapabilenler uluslararası ilişkiler uzmanı olmak için yeterli özelliğe sahip denilebilir.

Uluslararası ilişkiler uzmanı olmak

Diplomat (uluslararası ilişkiler uzmanı) nasıl olunur

Yüksek öğretim kurumuna bağlı vakıf ya da devlet üniversitelerinin ilgili bölümlerinden mezun olmak bir şarttır. Uluslararası ilişkiler uzmanı çıkaran bölümler şunlardır;

İtisadi İdari Bilimler Fakültesi

İktisat Fakültesi

Siyasal Bilgiler Fakültesi..

Bünyesinde bulunan;

Küresel ve Uluslararası İlişkiler,

Uluslararası İlişkiler,

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ,

Avrupa Birliği İlişkileri bölümleridir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü İş İmkanları

Bu bölümlerin bitirilmesi diplomat olmak için yeterli değildir. Uluslararası ilişkiler uzman olmak için sahada bulunmak, yani aktif görev almak temel prensiptir. Tecrübesi olmayan, insani ilişkiler bakımından aktif rol almayanlar mesleği yerine getirmek için yetersiz kabul edilir.

Türkiye’de uluslararası ilişkiler uzmanı olmak için işler biraz farklı yürümektedir. Siyasi yön ağırlık bastığı herkesin malumudur. Lster istemez hükümete yakın çevrelerin seni tanıması, size güvenmesi, dolayısıyla görev vermesi gerekmektedir. Bu alanda söz sahibi olmak isteyen gençlerin lise eğitiminden sonra YKS’de yeterli puanı elde edenlerin önemli bir üniversitede eğitim gördükten sonra yine tanınmış grup, örgüt ve derneklerde boy göstermesi beklenir. Sonrasında da kendisine ihtiyaç duyulması halinde görev vermesi beklenmelidir.

Üniversitelerde 1 yıl hazırlık, 4 yıl eğitim verildikten sonra okulu başarıyla sona erdiren öğrencilere uluslararası rol oynayabilme yeterliliğini gösteren lisans diploması verilmektedir.

Uluslararası ilişkiler uzmanı nerelerde çalışır

Eğitimini tamamlayıp hayata atılmak isteyen gençler başta kamu olmak üzere özel sektörde de iş bulma çalışma hakkına sahiptir. Çalışma alanları sivil toplum kuruluşları ile başlar, sonrasında Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Kalkınma Ajansları bünyesinde bulunan kaymakamlık, müfettişlik, uzmanlık gibi görevlerde bulunabilirler.

Sadece bu bakanlıkların ilgili birimlerinde değil, yine uluslararası şubeleri bulunan bankalarda ve kitle iletişim firmalarında iş bulabilirler. Son yılların popüler kuruluşları olarak kabul edilen düşünce kuruluşlarının uluslararası ilişkiler temsilcisi olarak istihdam olanağı yakalanabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kar Yağışlarına Sevinç Fazla Uzun Sürmeyecek

Ayrıca, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ile devleti uluslararası bürokraside temsil etmek amacıyla da görev alabilirler. Kamu kuruluşları haricinde özel sektöründe dış Ticaretle ilgili birimlerinde görev alabilirler.

Uluslararası ilişkiler uzmanı aynı zamanda dünya genelinde faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcisi olarak sorumluluk alırlar. Ayrıca, kamuoyu araştırma firmalarında, siyasi partilerin uluslar arası görüşmelerinde kendisinden istifade edilebilir. Uluslararası boyutta faaliyet gösteren projelerin desteklenmesi amacıyla kendisine müracaat eden kurum ve kuruluşların temsilcisi mahiyetinde ilişkilerin hızlandırılması, projelerin hazırlanması ve uygulanması aşamasında çalışma olanağı yakalarlar.

Uluslararası ilişkiler uzmanı ne kadar kazanır

Çalıştığı kuruma bağlı olarak kazanç değişken bir durum arz eder. Başlangıçtan uluslararası ilişkiler uzmanı görevini yapacak kişinin etkinliği, tecrübesi ve temsil ettiği firmanın uluslararası ölçeği boyutunda maaş verilecektir. Sonrasında ise kazanç performansa bağlı olarak artacaktır. Bu durum özel sektör için bu şekilde düşünülmelidir. Kamu alanında yol verilmesi durumunda devlet memurları ya da kamu işçileri kapsamında değerlendirileceği için maaş otomatikman diğer çalışanlara nazaran yüksek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?