Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı Görevleri Maaşı

Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı Görevleri Maaşı

Lojistik sektörü hızlı bir hamle yaptı. Beraberinde bu sektörde yetişmiş birikimli, donanımlı eleman ihtiyacını doğurdu. Uluslararası ticaret ve lojistik alanı üniversitelerde okutulmaya başlandı. Bu mesleği seçmek için hangi özellikler olmalı, kimler seçmeli, geleceği nedir, ne kadar maaş kazanılır sizlere bölüm hakkında topladığımız bilgileri paylaşmak istiyoruz. Siz değerli gençlerin gelecekte hangi mesleği seçmesine yön verecek olması […]

Lojistik sektörü hızlı bir hamle yaptı. Beraberinde bu sektörde yetişmiş birikimli, donanımlı eleman ihtiyacını doğurdu. Uluslararası ticaret ve lojistik alanı üniversitelerde okutulmaya başlandı. Bu mesleği seçmek için hangi özellikler olmalı, kimler seçmeli, geleceği nedir, ne kadar maaş kazanılır sizlere bölüm hakkında topladığımız bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Siz değerli gençlerin gelecekte hangi mesleği seçmesine yön verecek olması dolayısıyla gururluyuz, sevinçliyiz. Çoğunuzun bildiği üzere üniversitelerin lisans programlarından başarı ile ayrılanlar diğer alanlarda olduğu gibi uluslararası ticaret ve lojistik alanında da çalışacağı zaman bulunduğu kurum, kuruluş, işyerinde yönetici ya da uzman görevi alacaktır.

Eğer, Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacaksa aynı şekilde mesleğinde ilerlemek için sınavlara girip yükselme imkanı mevcuttur. Diğer taraftan 2 yıllık önlisans bölümünü okuyan aynı daldaki lojistik bölüm mezunları da bir alt kademe olan lojistik meslek elemanı olarak görevini icra eder.

Lojistik, sadece yurt içinde değil, uluslararası bir boyutu olduğu için de çok yönlü bir meslek olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu bağlamda yabancı dil bilgisi öne çıkmaktadır. Diğer taraftan, mutlaka beraberinde matematik, hukuk ve mevzuat bilgisi gerektirmektedir.

Uluslararası lojistik meslek elemanı ne iş yapar

Temsil ettiği firmanın uluslararası piyasada her türlü satın alma, üretim, pazarlama, nakliye ve satış organizasyonlarında hem yöneticilik, hem de yöneticinin yanında çalışan personel konumunda görevlerini en iyi şekilde icra eden elemandır.

Uluslararası lojistik meslek elemanının görevleri nelerdir

Ünvanın önünde ‘uluslararası’ olunca 2 kere düşünmek gerekmektedir, çünkü sadece Türkiye mevzuatı değil, uluslararası boyutta mevzuatın en iyi şekilde incelenmesi bilinmesi ve harfiyen yerine getirilmesi şarttır. buna bağlı olarak bütün planlama, rotalama, taşıt temini, nakliye işlerinin organizasyonu, ambarın düzeni, ürünlerin paketlenmesi, malzemelerin en iyi şekilde yönetilmesi, en uygun ambar ya da fabrikanın seçilmesi, stok kontrollerinin yapılması, siparişlerin ivedilikle ve düzgün bir şekilde yönetilmesi, ürünleri uygun bir şekilde tasarım yapılması gibi oldukça fazla geniş yelpazede görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Düğün Şekeri Paketleme İşi

Lojistik meslek elemanının en önemli görevi elbette malların istenilen yere güvenli bir şekilde nakliyesini sağlar. Aynı zamanda satıcı firmaların her türlü iş ve işlemlerinin organizasyonunu sağlamak için ilişkilerinin ve bilgi akışının sağlıklı olmasına yardımcı olması gerekir. Taşınacak ürünlerin veya satılacak malları ideal pazarlara yönlendirilmesi için gerekli hazırlıkları yapar. Sadece satılacak mallar değil, ihtiyaç olan malların satın alınması için de hangi ülkenin veya hangi firmadan temin edilmesi gerektiğini araştırır ve uygun olanı ithal edilmesi için girişimlerde bulunur.

Uluslararası lojistik meslek elemanı diğer taraftan piyasayı inceler, ürünlerin özelliklerini araştırır. Uygun olanların satılması ya da satın alınması için gerekli girişimlerde bulunur.


lojistik meslek elemanı

Kimler lojistik meslek elemanı olmalıdır

Uluslararası lojistik elemanı olmak için birçok özellik gerekmektedir. Yabancı dil bilmesi şarttır. Uluslararası hukuku, mevzuatı öğrenmeye meyilli olmak, ezber gücü. becerisi fazla olmak gibi en önemli kriterler sayılabilir.

Bilgisayar ofis programları ve ticarette kullanılan programları bilmelidir. Girişimci ruha sahip olmayı başarabilmelidir. En önemlisi, sorumluluk sahibi olmak, her türlü insan ile iletişime girmek ve onu ikna etmeyi başarabilmek mesleğin gerektirdiği özellikler arasındadır.

Uluslararası ticaret ve lojistik bölümü iş imkanları

Ticari manada ekonominin küreselleşme eğiliminde olması beraberinde uluslararası ticaret ve lojistik sektörünün genişlemesine imkan tanımıştır. Bununla ilgili olarak uluslararası lojistik meslek elemanlarına alternatif istihdam alanları doğmuştur. İlgili okullardan mezun olanlar firmaların Lojistik bölümlerinde Finans ve Ticaret konulu branşlarda iş bulma imkânına sahiptir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yat İnşa Teknisyeni Hakkında Bilgi

Bilhassa ihracat ve ithalat yapan firmaların giderek lojistik alanında faaliyetlere girişmesi bu meslek elemanlarının yüzünü güldürmektedir. Gelecek vaat eden bölümler arasında sayılan uluslararası ticaret ve lojistik kan kaybeden mesleklerden değil, bilakis sektöre can veren bölümler arasında gösterilmektedir.

Her daim hatırlattığımız gibi alanında başarılı olan, donanımlı, birikimli bireylerin diğer bölümlerde olduğu gibi lojistik alanında da kendini göstererek hedeflerini ulaşabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu bölümle ilgilenen gençlerin hedefleri büyük olursa lisans eğitimi veren uluslararası ticaret ve lojistik bölümünü tercih etmelidir yeterli puanı alamayanların mecburen meslek yüksek okullarının lojistik bölümü okumaları gerekir.

Çok boyutlu bir yeni alan olan lojistik bölümü içinde ekonomi, finans, ticaret, bankacılık, hukuk konularını da ihtiva eder. Bu bakımdan bu bölümden mezun olanların iş imkanları, diğer sınırlı iş imkanına sahip olan bölümlere göre kat kat yüksektir.


Uluslararası lojistik elemanı ne iş yapar

Nasıl lojistik meslek elemanı olunur

Üniversitelerin 4 yıllık ya da 2 yıllık bölümlerinden lojistikle ilgili farklı ürünler bulunmaktadır. İmkan, yetenek ve aldığımız puan ölçüsünde üniversiteye yerleşip liseden sonra 2 yıl ya da 4 yıl lisans eğitimini tamamlayıp işe hazırlanırsınız.

Üniversitelerin bazıları staj zorunluluğu getirmektedir. Staj yapmak için ömür boyu kurumsal bir firmada çalışmak istiyorsanız, bu bölümde okuyanlara uluslararası ticarette kullanılan dersler okutulmaktadırç Bunlardan bazıları şunlardır;

Genel hukuk bilgisi, genel muhasebe bilgisi, ulaştırma ve lojistik yönetimi, istatistik, ticarette genel kavramlar, genel işletme, yabancı dil, iktisat, fiziksel dağıtım kanalları, depolama ve envanter yönetimi, tedarik zinciri kurma ve yönetme, gümrük ve sigorta, uluslararası ulaştırma, insan kaynakları, lojistik ve insan. Türkiye’de lojistiğin gelişimi, yönetim muhasebesi, uluslararası finansman, elektronik ticaret, araştırma yöntemleri.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Oksijensizlik Kanser Ediyor!

Lojistik mezunları ne kadar maaş alır

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan uluslararası lojistik meslek elemanı ya da uluslararası ticaret ve lojistik bölümü mezunları maaşları çalıştığı kurumun diğer personellere ödediği miktar kadar olur. Elbette ilk işe girenlerin başlangıçta düşük maaş aldığı aşikârdır. Ancak asgari ücret fiyat kıyaslaması yapıldığı zaman lojistik bölümü mezunları maaşı 3 katını kadar bulabilmektedir.

Meslekte ilerleme yolu

Bu alanda ilerlemek isteyenler dikey geçiş yaparak lojistik yönetimi bölümüne veya ulaştırma ve lojistik uluslararası, lojistik ve taşımacılık lisans programlarına geçiş yapar. Lisans mezunu olup da meslekte ilerlemek isteyenler de firmalarda uzman, yönetici ve müdürlük görevleri alırken, isteyenler akademik manada yüksek lisans ve doktora hakkına sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?