Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı Görevleri Maaşı

Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı Görevleri Maaşı

Her türlü ithalat ihracat yapan orta ve büyük ölçekli firmalarda görev alarak firmayı temsil edip, hukuk çerçevesinde ürünlerin pazarlanması, finanse edilmesi, ekonomik değerinin araştırılması gibi iş ve işlemlerin yapılmasında sorumluluğu olan kişiye uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanı adı verilmektedir. Aslında, bu bölüm farklı isimler altında piyasada istihdam olanağı ve ve isimle anılmaktadır. Örneğin, dış ticaret […]

Her türlü ithalat ihracat yapan orta ve büyük ölçekli firmalarda görev alarak firmayı temsil edip, hukuk çerçevesinde ürünlerin pazarlanması, finanse edilmesi, ekonomik değerinin araştırılması gibi iş ve işlemlerin yapılmasında sorumluluğu olan kişiye uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanı adı verilmektedir.

Aslında, bu bölüm farklı isimler altında piyasada istihdam olanağı ve ve isimle anılmaktadır. Örneğin, dış ticaret operasyon uzmanı, dış ticaret uzmanı, dış ticaret satış ve pazarlama yöneticisi, dış ticaret kategori uzmanı gibi ünvanlar alarak yoluna devam etmektedir.

Atılım yapan firmaların gelişmesi, büyümesi ve iş hacminin artması beraberinde dış ticarette yetkin, bilgili, faaliyetleri koordine edecek, yeni pazarlar oluşturabilecek kişileri bünyesinde barındırmakta istemektedirler, Buna bağlı olarak tecrübeli, vardiyalı, tam zamanlı çalışabilecek uluslararası ticaret yönetimi meslek erbapları tercih edilmektedir.

Hedefe ulaşmak isteyen firmalar İngilizce konuşup yazabilen, ithalat – ihracat, lojistik ve gümrük konularını bilen dış ticaret mevzuatı ve devlet teşviklerine haiz bilgiyi uygulayabilen kişileri tercih ediyor. Hemen her tam teşekküllü firmalar tercih vasıflı elemanları etmektedir.

Uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanı nasıl olunur

Meslek farklı aşamalarla piyasada yer edilmektedir. Örneğin, Meslek Yüksek Okullarından benzer konuları ihtiva eden bölümler bitirip bu görevleri üstlenen var. Lisans ve yüksek lisans yapıp alanında söz sahibi olan kişiler de bu görevi yerine getirmektedir. Çalışılacak olan kurumun beklentileri doğrultusunda size istihdam olanağı da olacaktır. Dolayısıyla eğitim süresi 2 yıl olan önlisans mezunları da lisans mezunları da akademik kariyer yapıp yüksek lisans yapanlar da uluslararası ticaret yönetimi konusunda eğitim alarak yoluna devam edebilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Trikotajcı-Endüstriyel Örmeci Kimdir Ne İş Yapar Kazancı Ne Kadar

Uluslararası ticaret yönetimi elemanı olmak için gerekli özellikler

Bu mesleği icra etmek için gerekli özellikler arasında girişimcilik, farklı düşünme, ikna yeteneği, yabancı dil bilgisi, farklı ortamlarda rahat hareket edebilme yeteneğine sahip olmak başta gelen kriterlerdir. Ayrıca ekonomi ve finans bilgisine sahip olmak da önemli özellikler arasındadır.

Bir başka özellik esnek çalışma saatlerine uyum sağlama durumları söz konusu Olabilir. Temsil ettiğiniz firmanın uzak bağlantılarında görev almak durumlar söz konusudur. Yani ithalat ya da ihracat için yeni pazarlar bulmak yeni ürünler almak amacıyla ürünü teslim etme satın alacağınız yerinde görmek gibi konular gündeme gelebilir.

Meslek elemanının tanımını yaparken başında ‘uluslararası’ kelimesi işini boyutunu göstermektedir. Organizasyon, planlama yapma yeteneğine sahip olanların aynı zamanda analitik düşünebilenlerin bu bölümde geleceği var. Yurt içi yurt dışına seyahat yapmaya engel durum teşkil etmeyenlerin, sözlü ve yazılı iletişim yönünün gelişmiş olması sayılabilecek kriterlerden bazılarıdır.

Uluslararası (dış) ticaret yönetimi meslek elemanı görevleri

Kendine görev verilen özel ya da kamu kuruluşundaki firmayı en iyi şekilde temsil etmek. Ticaretin gereği olan her türlü pazarlama, ithalat, ihracat konularına hakim olmak. Firmaya her türlü bilgi akışını sağlamak. Çalıştığı kurumun yurtiçi ve yurtdışı bağlantılarını en iyi şekilde yürütmek. Her türlü uluslararası kanun tüzük para politikaları ticaret uygulamaları hakkında güncel bilgileri toplamak ve firmanın menfaatleri doğrultusunda bunları uygulamak. Sürekli araştırma yaparak çağın gereklerine uygun bir şekilde planlama ve organizasyonlar yapmak. Özellikle mali konularda firmanın zarara uğratılmaması, işlerin en iyi şekilde takip edilmesi, sonuçlandırılması uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanının görev ve sorumlulukları arasındadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bedava Okulistik Üyeliği

Uluslararası ticaret yönetimi elemanı çalışma şartları

Firmaların uluslararası düzeyde temsil edilmesi amacıyla görev alacak olan bu personel girişimci bir yapıya sahip olmalıdır. Yabancı dil bilgisi güçlü ve konuşma anlamında da yeterli olmalıdır. Farklı ortamlarda rahatça hareket edebilme ve işlerini yürütebilmelidir. Çalışma koşulları hem keyifli hem de zorludur, çünkü uluslararası boyutta firmayı temsil ettiği için hem kapalı ortamlarda hem de uzun süre yurt dışında kalma farklı ortamlarda bulunmak zorundadır.


Uluslararası ticaret yönetimi elemanı

Uluslararası ticaret yönetimi elemanı iş imkanları

Kendini uluslararası boyutta çalışmaya hazır olarak yetiştiren her birey gerçekten çok önemli iş imkanlarına ve iş ortamlarına hazır olmalıdır. Tam anlamıyla işine hakim ve haiz olan bu grup elemanı çok fazla iş imkanına sahiptir. Koordinasyon ve iletişim yönü gelişmiş takım çalışmasına uyum sağlayabilen, tecrübeli, bilgisayar ve teknolojik ürünlerini hızlı bir şekilde kullanabilen dış ticaret alanında tecrübe sahibi olanlar el üstünde tutulmakta hatta mumla aranmaktadır, diyebiliriz. Elbette mesleğinin zorlukları da var. Başta bütün firmalar tecrübe diye büyük bir zorluk öne sürmektedir.

Dış ticaret meslek elemanı maaşı

Yeni mezunu olanlar için iş bulmak pek kolay değildir. O zaman yapılması gereken; eğitim aşamasında, staj aşamasında hatta iş bulma sürecinde önce maaş değil, tecrübe edinmek amacıyla referans mahiyetinde çalışmayı ilke edinmek gerekir. Piyasayı tanımak, iş hayatını yakından görmek sizin için gelecekte ihtiyacınız olan tecrübenin kazanılması, aslında kariyerin kazanılması anlamına gelecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Kimdir-Ne İş Yapar

Uluslararası düzeyde gümrükleme, ithalat, ihracat yapan, kısacası; dış ticaret ile ilgilenen firmaların sizlere yükleyeceği sorumluluk fazla olacaktır. Bu bağlamda başlangıçta çalışacağınız firmanın yazı işlerinde bile görev alsanız iş ve işlemlerin süreci hakkında bilgi ve birikim sahibi olursunuz.

Uluslararası ticaret yönetimi iş imkanları sizler için sınırsızdır. Firmaların ticaret, nakliyat, gümrükleme, ithalat ihracat birimlerinde istihdam olanağı yakalayacaksınız. Ayrıca uluslararası boyutta faaliyet gösteren bankalar aynı şekilde uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanı için istihdam sağlanacak kurum ve kuruluşlar arasında sayılabilir.

Uluslararası ticaret yönetimi elemanı maaşı ne kadardır

Maaşınız performansımızla doğrudan orantılı olmakla birlikte, kazandırdığımız gelirler ve tecrübeniz, etkinliğiniz ölçüsünde olacaktır. Yukarıda bu meslek elemanının kimler olması gerektiği, çalışma saatleri, görevleri, sorumlulukları anlatılırken özellikle yabancı dil bilgisi, prosedüre hakimiyet gücü, insani ilişkileri, iletişim, koordinasyon gibi becerileri, analitik düşünme, organizasyon ve planlama yönleri, dış ticaret meslek elemanı maaşı belirlenirken dikkate alınacaktır.

Sadece maaş değil, sizlere ek ödenekler, prim ve performans ödemeleri de yapılabilecektir. Dolayısıyla sabit bir maaş söz konusu değildir. Günümüz maaşları ile kıyaslandığı zaman kamudaki en üst bürokratın alacağı ücret de söz konusu olabilir.
Uluslarası ticaret meslek elemanı maaşı aynı şekilde en düşük memur maaşı kadar da ödeme yapılabilir. Bu durum sizin çalıştığınız firmaya verecekleriniz ile doğrudan orantılıdır.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?