Un Üretim Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar

Un Üretim Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar

Geçmiş dönemlerde meslek yüksekokullarında Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi bölümünde okuyup yeterli bilgi ve donanıma sahip olduktan sonra mezun olup un üretim teknikeri olmaktaydı Bugün mezun olan bu meslek elemanı günümüzde bölümün adı un ve unlu mamüller teknolojisi olarak faaliyet göstermektedir. Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi bölümü bitirenler ne iş yapar, görevleri nelerdir? Meslek elemanının […]

Geçmiş dönemlerde meslek yüksekokullarında Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi bölümünde okuyup yeterli bilgi ve donanıma sahip olduktan sonra mezun olup un üretim teknikeri olmaktaydı Bugün mezun olan bu meslek elemanı günümüzde bölümün adı un ve unlu mamüller teknolojisi olarak faaliyet göstermektedir. Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi bölümü bitirenler ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Meslek elemanının yoğunlaşacağı konu buğday ve tahıllar olacaktır. Her türlü taneli ürünlerin pazarlanması depolanması, öğütülmesi aşamasında değirmenlerde görev alarak kaliteli un üretiminde söz sahibi olan kişidir.

Kimler un üretim teknikeri olmalıdır

Bu mesleği icra etmek amacıyla gelecekte un üretim teknikeri olmayı kafaya koyanların tarımla ilgili olabileceği gibi beraberinde teknoloji ve ticareti de en iyi şekilde etüt etmelidir. İnsanlarla sürekli diyalog kurmalı ve insani ilişkilerde başarılı olmalıdır. Mekanik bilgisi en üst seviyede olmalı ve şekil algılama becerisine sahip olmalıdır. Sabırlı esnek çalışma saatlerine uyumlu ve işini titiz bir şekilde yapan kişiler üretim teknikeri olmalıdır.

Un üretim teknikerinin görevleri nelerdir

  • Sözkonusu insanların günlük ekmek ihtiyacını gidermek amacıyla hammadde üretimi olunca iki kere düşünmek gerekir.
  • Geçmiş dönemlerde faaliyet gösteren değirmenler hemen hemen yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla elektronik ve elektrikle çalışan yeni sistem değirmenler hakkında bilgi sahibi olması, işini en iyi şekilde yapması gerekmektedir. Tahılların bütün özelliklerini bilmelidir.
  • Tahılların karışım oranlarını ve özelliklerini belirlemelidir. Un haline getirilecek olan tahılların kalitelerini kontrol etmeli ve sınıflandırmalıdır.
  • Buğday dönüşüp un haline geldikten sonra uygun zemin ve uygun yerlerde depolaması yapılmalı, pazarlama sürecini önceden hesaplanmalıdır.
  • Çalıştığı işyerinin temiz tutulması amacıyla gerekli onarım, bakım ve temizlikler düzenli bir şekilde çalışan elemanları kontrol ederek yaptırılmalıdır.
  • Hem çalışanlara hem de kendinden üst kademede olan yetkililere sürekli bilgi vermelidir.
  • Değirmende bulunan her türlü üretim aletleri en verimli şekilde kullanılmalı, sedimantasyon bakımlarını ve kontrollerini yapmalıdır.
  • Undaki protein kalitesini ölçmeye yarayan aletlerin kontrol ve bakımının sık sık yapmalıdır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ecrin Dursun Anlat Bana Öğretmenim Şarkısı

Un üretim teknikeri çalışma koşulları

Bu göreve getirilen meslek elemanı un üzerine üretim yapan tesisler de görev alır. Yüksek ses ve gürültü olduğu ortamlarda görevini yerine getirir. Her türlü taneli bakliyat un haline dönüştürüldüğü için yüksek voltajlı makinaların sesleri ve gürültüleri, ürünlerin toz zerrecikleri ortamı biraz rahatsız edebilir. Buna alışkanlık haline getirenler pek sıkıntı yaşamaz ama gürültülü ve tozlu ortamlarda yaşamaya alışık olmayanlar bu mesleği seçmemelidir.

Çalıştığı kurumda yönetici pozisyonunda olduğu için kendinden görev isteyen teknisyenleri ve işçileri en iyi şekilde iş bölümü yaparak yönetmelidir. İş bazen geceye sarkabilir, dolayısıyla mesai bitimi söz konusu olmayabilir. Ürünün tam olarak hazır hale gelmesi için hafta sonu ya da gece vardiyası gibi çalışma ortamları mevcuttur.

Pazarlaması yapılacak ürünün bir an önce bitirilmesi, paketlenmesi, araçlara yüklenmesi gibi aşamalar sebebiyle un üretim teknikeri çalışma saatleri düzensiz olabilir.


Un üretim teknikeri çalışma alanı

Nasıl un üretim teknikeri olunur

Ön lisans eğitimi veren Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi bölümünü başarı ile bitirdikten sonra un fabrikalarının verdiği staj imkanı neticesinde tekniker ünvanı alınır. Eğitim yeterlidir ancak öncesinde ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda bu bölüme girmek için yeterli puan gereklidir. Çok yüksek puan söz konusu değildir ama puansız da girip okumak söz konusu değildir. Eğitim esnasında meslek için gerekli olan her türlü teorik ve uygulamalı dersler okutulmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tablet ile MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı Nasıl Yapılıyor

Un üretim teknikeri iş imkanları

Hazır gıdaların artması ile birlikte unlu mamüller üreten testisler de sürekli artmaktadır. Günümüzde abur cubur adı verilen her şey undan üretilmektedir. Her türlü yiyecek içecek içerisine un konulmaktadır ve çeşitleri her geçen gün artmaktadır. Hatta ve hatta unların kaliteleri de içindeki değerleri de hesap edilerek, ayrıştırılarak üretilmektedir. Haliyle bu alanda eğitim görmüş kalifiye elemanlara olan ihtiyaç da beraberinde yeni iş ve istihdam anlamına gelmektedir.

Her sektörde olduğu gibi değirmencilik alanında da çeşitlilik, değişkenlik, teknolojiye uyumlu hareket etme durumları söz konusudur. Bu da doğal olarak hem gıda mühendisi hem de un üretim teknikleri çalıştırma zorunluluğunun doğurmaktadır.

Türkiye’de yaklaşık 1000 civarında değirmen faaliyet göstermektedir. Her fabrika bu meslek erbabına iş imkanı anlamına gelmektedir. Un fabrikaları gece gündüz durmadan üretim yaptığı sürece un üretim teknikeri iş imkanları da daima açık olacaktır. Emekli olanların yerine gençler görev üstlenecek insanların karnının doyurulması, açlıktan kurtarılmasına vesile olacaklardır.

Un üretim teknikerleri her türlü taneli ürünleri pazarlama aşaması, kalite kontrollerinin yapılması, depolarda saklanması, satılması, değirmenlerde öğütülmesi aşamalarında görevlendirilmek amacıyla işletmelerin vazgeçilmez elemanları arasında olmaya devam edecektir.

Un üretim teknikeri maaşı

Eğitim aşamasında isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı kredilerden ve devletin verdiği karşılıksız burslardan yararlanabilir. Esas olan ise sürekli bu görevi yerine getirmek amacıyla girdiği iş yerinde alacağı maaştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnsanların İlk Tapındığı Yer; Göbeklitepe

Teknik bir personel olması hasebiyle minimum asgari ücretin iki katından fazla maaşla işe devam ederler. İşyerinin kazanımları, çalışan kişinin performansı, Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi mezunu olanlar gelecek yıllarda un üretim teknikerin maaşını olumlu yönde etkileyecektir. Çalışma saatleri düzensiz olduğu için mesaiye kalma, dolayısıyla maaşı katlanması söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?