Üniversite Tercihi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Üniversite Tercihi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Üniversite sınavları bitti. Puanlar açıklandı sıra doğru tercih yapmaya geldi. Bu konuda yapılması gerekenler kısaca size izah edilecektir. Üniversite tercihi yaparken bilinmesi gerekenler nelerdir?  Öğrenciler için çok önemli bir dönüm noktası olan tercih yapma sürecinde nelere dikkat edilmelidir? Yıllarca çalışarak bu sınav için hazırlanan öğrencilerin tam verimini alma noktasına geldikleri üniversite tercih döneminde öğrencilerin araştırma […]

Üniversite sınavları bitti. Puanlar açıklandı sıra doğru tercih yapmaya geldi. Bu konuda yapılması gerekenler kısaca size izah edilecektir. Üniversite tercihi yaparken bilinmesi gerekenler nelerdir?  Öğrenciler için çok önemli bir dönüm noktası olan tercih yapma sürecinde nelere dikkat edilmelidir?

Yıllarca çalışarak bu sınav için hazırlanan öğrencilerin tam verimini alma noktasına geldikleri üniversite tercih döneminde öğrencilerin araştırma yapması, bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu  sebeple önemli olan gelecekte yapabileceğiniz, seveceğiniz, ilginize ve becerinize göre devam ettirebileceğiniz bir mesleğin seçilmesidir.

 Elbette kafanızda oluşan bir düşünce vardır, ancak her zaman söylediğimiz gibi en doğrusu severek, bilerek ve isteyerek zevk alarak yapabileceğiniz bir mesleği tercih etmemiz gerekir. İnsanın kişiliğini yapısına uygun mesleği seçerken elbette bu mesleğin iyi bir şekilde öğrenilebilmesi için iyi bir üniversitenin de seçilmesi gerekmektedir. Çünkü üniversitelerinde verilen eğitim kaliteleri oldukça farklıdır. Hele hele son dönemlerde vakıf üniversitelerinin sayısının oldukça artması sebebiyle alternatifler de çoğalmıştır. 

Üniversite tercihi yaparken bilinmesi gerekenler!

Devlet üniversitelerinde durum herkesin tahmin edebileceği gibidir, ancak devlet üniversiteleri de ücretsiz olduğu için öncelikle tercih sebebidir. Vakıf üniversitelerinde ücretsiz okuyabilmek için de fırsatlar vardır ancak elbette iyi bir derece yapmak koşuluyla.

Üniversite tercihi yaparken kullanılması gereken teknikler

Üniversite tercihi yaparken kullanılması gereken teknikler öncelikle öğrenciler tercih yapmadan önce mutlaka ösym kılavuzu okumaları gerekmektedir. Eğer tercih kılavuzu okumak zor geliyorsa uzman rehber öğretmenlerden yardım almaları gerekiyor. Teknik bilgi açısından öğrencilerin çok sıkıntı yaşadıkları gözlemlenmektedir, örneğin tercih yapıp gitmediği zaman bir sonraki gireceği sınav puanının kesileceğini bilmek gerekir. 

Yapılması gereken öncelikle okumak istenilen üniversitenin tercih edilmesi. Yine tercih ederken öğrencinin başarı sırası baz alınmalıdır. Tercih yaparken öğrencilerin başarı sırasının yüzde 30, yüzde 40’ı kadar aşağıdan yukarıdan tercihler yapmasında hiçbir sıkıntı yoktur. Çünkü tercih yapmak için oldukça fazla tercih yapma sayısı vardır. Geniş iş bir yelpazede tercih yapmak daha rahat olacaktır, çünkü 30 tane tercih yapma hakkı bulunan bir öğrencinin kafasında oluşan durumlar bellidir. Bu bölümlerde aşağı yukarı yüzde 40 civarında başarı sırasının altından veya üstünden bir önceki yerleşme puanlarına göre tercihler yazmasında hiçbir sıkıntısı yoktur. 

Yani özetlemek gerekirse beğendiğiniz bölümü geçen seneki en son yerleşme başarı sırası 10000’erdeyse sizin 6000’lik, 14 binlik sıra arasında benzer üniversitenin benzer fakültelerinden tercih yapmanızda herhangi bir sıkıntı olmaz. En verimli en sağlıklı tercih de bu şekilde olur.

Hepinize isabetli, hayırlı tercih dönemi diliyoruz. Üniversite tercihi yaparken bilinmesi gerekenlere göre hareket ederseniz umuyoruz ki tercihler sonunda da gönlümüze göre bir üniversitenin gönlünüze göre bir fakültesinde okumanız nasip olsun.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Anlatım Bozukluğu Konu Anlatımı

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?