Üniversiteli Olmak İçin YKS’yi Anlamak Gerek

Üniversiteli Olmak İçin YKS’yi Anlamak Gerek

YKS Nedir Sil baştan, denilinceye kadar şimdiki YKS sistemi 3 aşamalı bir sınavdır. 1. sınav TYT, yani Türkçe ve Temel Matematik soruları içeren Temel Yeterlilik Testi’dir. 135 dakikadır. 2. sınav AYT, yani esas hedefinize odaklanacağınız Alan Yeterlilik Testi’dir. 180 dakikadır. 3. sınav da dil ile ilgili olan YDT, yani Yabancı Dil Testi’dir. 120 dakikadır. Önceki […]

YKS Nedir

Sil baştan, denilinceye kadar şimdiki YKS sistemi 3 aşamalı bir sınavdır.

1. sınav TYT, yani Türkçe ve Temel Matematik soruları içeren Temel Yeterlilik Testi’dir. 135 dakikadır.

2. sınav AYT, yani esas hedefinize odaklanacağınız Alan Yeterlilik Testi’dir. 180 dakikadır.

3. sınav da dil ile ilgili olan YDT, yani Yabancı Dil Testi’dir. 120 dakikadır.

Önceki sınavlar neydi?

Yüksek Öğretime Giriş Sınavı iki türlü yapılmakta idi.. Birincisi YGS ve 2.’si de  LYS sınavlarıydı.  Üniversiteye girişin ilk aşaması YGS ve ikinci aşaması ise 5 oturumda gerçekleşen LYS adı verilen sınavlardı. YDS adı verilen sınavda 4 türde toplam 160 soru vardı. Yine sorulara verilecek cevaplama süresi de 160 dakika olarak hesaplanıyordu. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fen grubundan 40’ar olmak üzere toplam 160 soru yer almaktaydı. YGS,  öğrencilerde muhakeme yeteneğini ölçmek amacıyla, yorumlama gücünü ve anlama becerisini ölçen sorulara dayanmaktaydı. Bu bahsettiklerimiz al aşağı edilmeden önceki sistemdi.

Son yıllarda özellikle uzun paragraf soruları çıkmaktadır. Şekil itibariyle uzun olan bu sorular yorumlama becerisini ölçmektedir. Kesin olmamakla birlikte her yıl benzer ağırlıkta sorular sorulacağı tahmin edilmektedir.

TYT

YKS’DE DERSLERE GÖRE SORU SAYILARI

Yaklaşık olarak Türkçe’den 5-6 tanesi dilbilgisi sorusu olmak üzere 40 soru, Sosyal Bilimler’den ise 15 Tarih sorusu, 12 Coğrafya sorusu, 8 Felsefe ve 5 tane de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere toplam 40 soru. Temel Matematik dersinde ise 7 ile 9 arası Geometri olmak üzere yine 40 soru ve Fen Bilimleri bölümünde ise 14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji olmak üzere yine toplam 40 soru sorulmaktadır. YKS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü bilinmesi gerekmektedir.

YKS PUANLARI NE İŞE YARAR

Alınacak puan türüne ve derecesine göre 4 yıllık lisans, 2 yıllık önlisans, astsubay meslek yüksek okulları, Polis Meslek Yüksek Okulları ve ayrıca özel yetenekle öğrenci alan üniversitelere giriş amacıyla kullanılabilecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çipli Kimlik Kartları Ne Zamana Kadar Dağıtılacak

YKS puanları en fazla 500’e kadar olan ham puanlardan oluşmaktadır. Bu ham puana okul puanı eklenince ve maksimum 560 puan olmaktadır. Meslek lisesi veya öğretmen lisesi alanından mezun olanlar kendi alanları ile ilgili tercihler yaparlarsa fazladan maksimum 30 puan daha eklenir. Bu durumda da maksimum 500 + 60 + 30 eşittir 590 puan olabilir.

YKS PUANLARI İLE HANGİ OKULLARA GİRİLEBİLİR

TYT’den alınan puanlarla farklı okullara giriş imkanı sağlanmaktadır. Girebileceğiniz her okulun minimum puan limiti vardır. Örneğin meslek yüksekokuluna yani önlisans programına yerleşmek için en az 150 TYT puan türü olması gerekmektedir. Açık Öğretim Lisans bölümüne, yani 4 yıllık ve önlisans 2 yıllık bölümlerine de tercih yapmak amacıyla ilgili TYT puan türünden minimum 140 puan almak gerekmektedir. Yine özel yetenek gerektiren programları kayıt yaptırabilmek için  TYT puan türünden 140 alma şartı vardır.

Meslek lisesi mezun olan adaylar ek puan verilen programlara yerleşmek için en az 180 puan almaları gerekmektedir. Polis Meslek Yüksek Okulu için ise TYT puan türlerinden herhangi birinden minimum 260 puan alması gerekmektedir. Yalnız bu puanlar yıllara göre aşağı ya da yukarı çekilerek değişmektedir!

TYT’den alınan puanların ikinci aşama sınavı olan AYT’ye de katkısı vardır. TYT’den alınan puanlar AYT puan türlerine etkisi en fazla 160 puan olabilmektedir. Yani TYT testinden en fazla yüzde 40 oranında katkı sağlamaktadır.

TYT’de alınan puanbiraz önce yukarıda bahsettiğimiz alanlara girişte baraj olarak kullanılacaktır. Yani yerleşilecek programın limit vardır. Alınan puanlar girilecek alanın limitini geçiyorsa kayıt veya bir sonraki aşamadaki sınava giriş hakkı elde edilecektir. TYT puanı 200 ve üstü olanlar aynı yıl bir yere yerleşemezse, gelecek yıl doğrudan AYT sınavına girme hakkı edecektir.

Sınavlar

AYT SORU TÜRLERİ VE SORU SAYILARI

Adaylar girmek istedikleri alanlara göre AYT’ye katılmak zorundadır. TYT’de herhangi bir puan türünden 150 limitini geçen aday AYT’de sınava girme hakkı elde etmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sürücü Belgesi İçin 'Sağlık Raporu' Nereden Alınır

AYT soruları genelde lise ikinci ve üçüncü sınıftan olmak üzere çok az diğer sınıflardan da konu gelecektir.

AYT’DE SORU GRUPLARI VE SORU SAYILARI

Matematik 2 ve Geometri sorularından oluşur.

Fizik, Kimya Biyoloji grubundan sorularından oluşur.

Edebiyat ve Coğrafya 1 sorularından oluşur.

Tarih, Coğrafya 2 Felsefe ve Din Kültürü sorularından oluşmaktadır.

YDT, Yabancı dil testini içeren sınavdır.

AYT Matematik, Geometri sorularından oluştuğunu söylemiştik. Soru sayıları yaklaşık 50 adet matematik ve 30 adet geometri sorularından oluşmakta ve toplamda 75 dakika Matematiğe, 60 dakika da Geometri sorularına olmak üzere 80 soruya 135 dakika süre verilmektedir.

AYT Fen bilimlerinden oluşan bu sınavda Fizik, 30 Kimya, Biyoloji, sorularına yer verilmektedir.

AYT Türk Dili ve Edebiyatı artı Coğrafya sorularından oluşan sınavda Türk Dili ve Edebiyatı sorusu ve Coğrafya sorusuna ağırlık verilmektedir.

AYT Sosyal Bilimler sınav grubunda ise Tarih, Coğrafya, artı Felsefe grubu  (Din Kültürü sorusu , Sosyoloji, Psikoloji, Mantık olmak üzere 180 dakika süre verilmektedir.

YDT  Yabancı dil sınavında 80 soru sorulmakta ve 120 dakika süre içersinde bitirilmesi gerekmektedir. İçerik olarak da 20 soru kelime bilgisi ve dil bilgisi, 12 soru Türkçe’den diğer dillere ve diğer dilden Türkçe’ye çeviri ağırlıklı, 48 soru ise okuduğunu anlama – cevaplama yeteneğini ölçen sorular şeklinde olacaktır.

AYT puanları yine YKS puan türü ile öğrenci alan programlara yerleşmek için kullanılmaktadır. AYT testleri, AYT puan türlerine katkısı maksimum yüzde 60 oranında etki etmektedir. Bu da 240 puana denk gelmektedir.

YKS TYT NEDİR

AYT’DE HANGİ BÖLÜME HANGİ PUAN TÜRÜ İLE GİRİLİR?

Puan türlerinin ne işe yaradığını ve hangi bölümleri hangi puan türü ile öğrenci aldığını kısaca bahsedelim.

MF 1, puan türüne Matematik, İstatistik, Matematik Öğretmenliği, Matematik Mühendisliği, Astronomi Uzay bilimleri bölümleri gibi bölümlere girmek için kullanılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  '5 Saniye Kuralı' Nedir, Doğru mudur?

MF 2, puan türü Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen Bilgisi Öğretmenliği gibi bölümler için,

MF 3, Tıp, Diş hekimliği, Eczacılık, Genetik, Fizyoterapi, Ergoterapi, Odyoloji gibi Tıp ağırlıklı bölümler içermektedir.

MF 4, puan türü ise Bilgisayar, Bilişim Teknolojileri, Elektronik, Endüstri, Mimarlık bölümleri içermektedir.

TM, eski adıyla Eşit Ağırlık puan türünün ise girilebilecek bölümler,

TM 1, İktisat, İşletme, Ekonomi, Bankacılık, Sigortacılık, İç mimarlık, Otelcilik, Turizm

TM 2, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği gibi bölümler

TM 3, Sosyoloji, Psikoloji ve Rehberlik Danışmanlık, Sosyal Hizmetler, Arkeoloji gibi bölümler içermektedir.

TS, soru ağırlıkları sözel adı verilen puan türleri ise;

TS 1, puan türü ile Sosyal Bilgiler, Coğrafya Öğretmenliği, Radyo Televizyon, Halkla İlişkiler, Mutfak, Gastronomi, Gazetecilik gibi bölümler için

TS 2, puan türü ise Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sanat, Türkçe Öğretmenliği gibi bölümler için kullanılacak.

Yabancı dil puan türleri ise adı üstünde yabancı dil programları için öğrenci alacaktır.

Bunlar da genel olarak Dil 1 dediğimiz puan türü ile en iyi tercih edilen programlara yerleşilecek.

Bunlar nedir? İngilizce, Almanca, Fransızca Öğretmenlikleri ve yine bu bölümlere paralel olan Kültür ve Edebiyatı, Dil ve Edebiyatı, Çeviri, Mütercimlik Tercümanlık gibi en çok tercih edilen yabancı dil alanlarına giriş yapmak için kullanılacak puan türünün adına da Dil 1 adı verilmektedir.

Bütün bu faydalı bilgileri verdikten sonra, sizin yapmanız gereken tek şey, en iyi şekilde hazırlık yaparak en iyi puanları almak için çalışmaktır.

Unutmayın, çalışmadan hiç bir yeri kazanma şansınız yoktur. TYT, AYT veya YDT sınavları adayları sıralamak için yapılır. Anlattığımız gibi puanlar, limitler, sınırlar, kurallar bir sürü şartlar var. Bunlara takılmak istemiyorsanız en iyi şekilde çalışınız ve istediğiniz bölümlere giriniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?