ÜNLÜ MAKALELER VE YAZARLARI

ÜNLÜ MAKALELER VE YAZARLARI

MAKALE NEDİR NİÇİN YAZILIR?

Bilim, sanat, kültür gibi konularda bilgi verme amaçlı ve ayrıca bir fikri ortaya koymak ya da savunmak gayesiyle  yazılan yazılara ve aynı  yazarın kişisel düşüncelerini, görüşlerini de yansıttığı gazete ve dergi yazılarına da makale denir. Bunun örneklerini hemen her gazete ve dergide görmek mümkündür. Makaleler, konularına ve uzmanlık alanlarına göre gazetelerin yayınlanmayan başlamasıyla ortaya çıkmış bir türdür. Makale gazete ve dergilerde yayınlamıştır.

Gazetelerde yayınlanan makaleler daha çok güncel konularla ilgilidir. Bizde ilk makale 1860 yılında çıkmaya başlayan Tercüman-ı Ahval adlı gazetede yayınlanmıştır. Bu makale İbrahim Şinasi tarafından yazılmıştır. Şinasi düşüncelerinin daha iyi anlaşılması için makalelerinde  yaşadığı çağa uygun yalın bir dil kullanmayı tercih etmiş ve özgün makaleler yazmıştır.

ÜNLÜ MAKALE YAZARLARI

Makale yazmak kolay bir yazı türü gibi görünse de kitap okumayan, aktüaliteyi sürekli takip etmeyen, toplumsal olaylara yabancı kalan birinin makale yazması beklenemez. Makale yazmak için olayları farklı yorumlamak, kimsenin düşünemeyeceği boyutta ele almak en önemlisi de eleştirel bakış açısına sahip olmak gerekir.

Edebiyatımızda  Ünlü Makale Yazarları Ve Eserlerinden Bazıları


1. Yahya Kemal Beyatlı

. Aziz İstanbul

. Eğil Dağlar

2. Cenap Sahabettin

. Evrak-ı Eyyam 

. Nesr-i Harp 

. Nesr-i Sulh

3. Şinasi

. Mukaddime

Ziya Gökalp

. Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak

4. Ahmet Hamdi Tanpınar

. Edebiyat Üzerine Makaleler

5. Namık Kemal

. Mes Prisons 

. Renan Müdafaanamesi

6. Yaşar Nabi Nayır

. Edebiyatımızın Bugünkü Meseleleri 

7. Mehmet Kaplan

. Büyük Türkiye Rüyası 

. Kültür ve Dil 

. Nesillerin Ruhu 

8. Ali Canip Yöntem

. Millî Edebiyat Meseleleri ve Cenap Beyle Münakaşalarımız

9. Hasan Ali Yücel

. Pazartesi Konuşmaları

. İyi  Vatandaş İyi İnsan

ve diğerleri olarak sayabiliriz.

İYİ BİR MAKALE NASIL OLMALIDIR

  • Makale yazmanın amacı bilgi ve fikirleri başkalarına aktarmak olduğundan ciddi, anlaşılır, sade ve pürüzsüz  bir dil kullanılmalıdır.
  • Makalelerde öne sürülen düşünce veya tez nesnel olarak  ele  alınıp birtakım  bilgi,  belge  ve araştırma  sonuçlarından   yazılmalıdır.
  • Öğretici topluma karşı  bilgilendirici  fikir  yazısı  olduğundan daha çok açıklayıcı  anlatım  biçimi kullanılmalıdır.
  • Gazete ve dergilerde yayımlanması geçmiş dönemler için geçerlidir. Çünkü dijital medya yayınına geçen yayıncılar her geçen gün artmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi başlıklı makalemizde Feraye Türküsünün Sözleri ve Ferayidir Kızın Adı Ferayi Dinle hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ