Üretim Mühendisi Kimdir, Görevleri Nelerdir

Üretim Mühendisi Kimdir, Görevleri Nelerdir

10Son zamanlarda tüketim endüstrisi hızla arttığı için, buna paralel olarak imalatta hızla artmaktadır. İmalat sektöründeki faaliyetlerin en iyi şekilde devam edebilmesi için işletmelerin üretim yaptığı bölümlerde ihtiyaç duyulur. Üretim mühendisleri, üretim yapılan bölümün sorumlusudur ve üretim yöntemleri hakkında bilgi sahibidir. Bu yöntemleri üretim esnasında kullanır, üretim araçlarının tasarımını yapar, üretim araçlarının nasıl çalışması gerektiğini ve […]

10Son zamanlarda tüketim endüstrisi hızla arttığı için, buna paralel olarak imalatta hızla artmaktadır. İmalat sektöründeki faaliyetlerin en iyi şekilde devam edebilmesi için işletmelerin üretim yaptığı bölümlerde ihtiyaç duyulur. Üretim mühendisleri, üretim yapılan bölümün sorumlusudur ve üretim yöntemleri hakkında bilgi sahibidir. Bu yöntemleri üretim esnasında kullanır, üretim araçlarının tasarımını yapar, üretim araçlarının nasıl çalışması gerektiğini ve çalışanların kontrolünü yapan kişidir.

Üretim mühendisi görev tanımı

 Üretim mühendisi üretilecek ürünlerin imalatıyla ilgili metotları da araştırır, tespit eder ve üretim aşamalarını planlamakla yükümlüdür. Üretim mühendisi aynı zamanda kalite kontrolü yapan kişidir. Üretilen ürünlerin taşıma, dağıtma, depolama gibi süreçlerini tespit etmek de üretim mühendisinin görevleri arasındadır.

Üretim esnasında işgücünün tespit edilmesi, üretime katkı sağlayacak kişilerin nitelikleri ve sayısı yine üretim mühendisi tarafından hesaplanır. Firmanın insan kaynakları bölümü ile koordineli bir şekilde çalışıp, üretim sürecindeki para, zaman, işgücü ve malzemelerin en iyi şekilde kullanılması için işletmenin çıkarlarını en iyi şekilde planlayan üretim mühendisidir.

Üretim Mühendisi Görevleri Nelerdir

Üretim mühendisi çalıştığı işletmede işletmenin ekonomi işlerine bakan bölümle koordineli çalışarak, ekonomik incelemeler yapar, günün şartlarına göre ortaya çıkacak tasarım ve imalat teknikleri hakkında kendisini geliştirir, günceller. Yeniliklerin üretim aşamasında uygulanması için gayret sarf eder. İşletmenin üretim performansını artırmak için gerekli istatistikleri tutar ve işletmesini çağın gereklerine göre geliştirir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Siirt Evde Ek İş İlanları

Üretim mühendisi olmaya karar vermeden önce üst düzeyde akademik yeteneğe sahip olmanız gerektiğini, doğru karar verme yeteneğine sahip olmanız gerektiğini, sayısal yönünüzü gelişmiş olması gerektiğini, bir işi tasarlama ve uygulama aşamalarında kafa yorma becerisine sahip olmanız gerektiğini, temel fen bilimlerine ilgi duymanız  gerektiğini, insanlarla iletişiminiz  iyi olması gerektiğini, düşüncelerinizi başkalarına kolay ve hızlı bir biçimde aktarabilme yeteneğine sahip olması gerektiğini, ayrıca yeniliklere açık yenilikleri takip eden ekip çalışmasına değer veren zamanı en iyi şekilde kullanabilen kişiler olunması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir.

Üretim mühendisi her türlü ortamda çalışacağını bilmelidir. İster büroda, ister atölyede, ister fabrika gibi gürültülü yerlerde de çalışacağını bilmelidir. Ayrıca diğer çalışanlarla ve işletmeye gelen müşterilerle iletişim halinde olacağı için sosyal açıdan da kendini geliştirmiş olması gerekmektedir. 

Üretim mühendisi iş ilanları

Üretim mühendisleri hizmet üreten veya ürün üreten her türlü kamu ve özel sektörde iş bulabilmekte, rekabet şartlarının ağır olduğu günümüzde ürünlerin pazarlanması için en iyi tasarıma estetiğe kaliteye ve en son teknolojiyle ürünlerin iletilmesine katkıda bulunmak için her türlü imkanı kullanmalıdır. Üretim mühendisi iş ilanları araştırılarak ilgili işletmelerle görüşülmelidir.

Üretim mühendisliği eğitimi almak için üniversitelerin mühendislik fakültelerinde üretim mühendisliği bölümünde okuyup, 4 yıl süren eğitim sonucunda matematik, fizik, kimya, bilgisayar teknolojis,i ürün tasarımı dersleri okuyup, ayrıca mühendislik matematiği, ısı transferi, termodinamik, bilgisayar destekli teknik resim, imalat yöntemleri, olasılık, istatistik gibi mesleğinde kullanabileceği dersleri de en iyi şekilde başararak mezun olması gerekmektedir.

Üretim mühendisi maaşları

Üretim mühendisliği bölümünü bitiren kişi üretim mühendisi ünvanı alır. Günümüz imalat ve tüketim sanayisinde işsiz kalmayacağını söyleyebiliriz. Üretim mühendisi maaşları benzer meslek grupları ile yakındır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Makaron Çanta İşi Yapmak

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?