Üsküdar’da Kentsel Dönüşümün Önü Açık

Üsküdar’da Kentsel Dönüşümün Önü Açık

İstanbul’un Üsküdar ilçesinin nüfusunun yarısına yakınını barındıran 16 mahallede kentsel dönüşüm amacıyla yapılan çalışmaların önü açıldı. 3 sene önce 1/5000 ölçekli nazım planı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada, oy çokluğuyla kabul edilerek çalışmalar hız kazandı. İstanbul’un en çok mahallesi bulunan, ilçelerinden biri olan Üsküdar’da özellikle Kuleli, Çengelköy, Güzeltepe, Mehmet Akif Ersoy, Küplüce, Kirazlıtepe, Küçüksu, […]

İstanbul’un Üsküdar ilçesinin nüfusunun yarısına yakınını barındıran 16 mahallede kentsel dönüşüm amacıyla yapılan çalışmaların önü açıldı. 3 sene önce 1/5000 ölçekli nazım planı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada, oy çokluğuyla kabul edilerek çalışmalar hız kazandı.

İstanbul’un en çok mahallesi bulunan, ilçelerinden biri olan Üsküdar’da özellikle Kuleli, Çengelköy, Güzeltepe, Mehmet Akif Ersoy, Küplüce, Kirazlıtepe, Küçüksu, Beylerbeyi, Bahçelievler, Ferah, Burhaniye, Kısıklı ve İcadiye başta olmak üzere 16 mahalleyi kapsayan alan yeniden planlandı. Bu da Üsküdar nüfusunun yarıdan fazlasının etkileneceği anlamına gelmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ndeki oturumda kabul edilen yeni nazım planını 1 bölü 5 bine geçilmesi için yapılan oylamada alınan karar neticesinde kentsel dönüşümün hızlandı. Alınan bu karar, Üsküdar’da kentsel dönüşümün ivme kazanmasına olanak tanıdı. Bölge kaçak yapılardan kurtulma yolunda mesafe katetti. 30 seneden beri sürekli konuşulan, ancak harekete geçirilemeyen mesele çözüme kavuştu.

Bölgede yeni inşa edilmesi düşünülen evlerin estetik olmasına gayret ediliyor. Üsküdar’da yapılan evleri herkesin konuşması ve estetik bir görünümü olması için belediyeden de yönlendirmeler yapılıyor. Site şeklinde olan yapılaşmalara da pek sıcak bakılmıyor. Mahalle hayatının olması ve yapılacak evlerde mutlaka otopark bulunması amaçlandı. Otoparkı olmayan projeler kabul edilmeyeceği vurgusu yapıldı.

Çalışmaların öncelikle Üsküdar Belediyesi’ne ait olan parsellerde başlatıldı. TOKİ çok sayıda konut yaptı. 6306 Sayılı Afet Yasası kapsamında kat maliklerinin yerleştirildi. Parseller için önce kim anlaşırsa onların konut alanına taşınması sağlandı. Taşınanların kiralarını belediye imkanlarıyla karşılandı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TRAFİK İŞARET - LEVHALARI VE ANLAMLARI
Üsküdar’da Kentsel Dönüşüm Zamanı

Üsküdar’da mahallesinde yaşayan insanlar yine aynı mahallelerde ikamet etmesine imkan verildi. Hissedar olanların önündeki en büyük problem imar sıkıntısı, yeni alınan bu kararla bu sıkıntı giderildi. Kentsel dönüşüm için düşünülen kat sayısının geri görünümde 6, etkilenme bölgesinde de 7 kat imar hakkı var.

Buna göre proje oluşturulmalı. Alınan kararla boğaza kıyısı olan Sarıyer, Beşiktaş, Beyoğlu, Beykoz ve Üsküdar, boğazın silüetini doğrudan etkiledikleri için 2960 sayılı Boğaziçi kanununa göre geri görünüm, öngörünün, sahil şeridi ve etkilenme bölgeleri olarak sınırlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçen, dolayısıyla etkilenme bölgelerinde yüksek katlı ve yoğun niteliksiz bir yapılaşma olduğunun altı çizilerek hareket edildiği ve raporda yeni planla ilgili olarak 47 farklı kurumdan görüş alındığı bildiriliyor. Uygulanması düşünülen kentsel dönüşümün üç aşamada tamamlanması hedefleniyor. İlk olarak Bahçelievler ve Yavuztürk mahallelerinin hepsi ve Hekimbaşı ile Küçüksu mahallelerinin de bir  bölümü kentsel dönüşüm çalışmasına başlayacak. Tamamlanacak ikinci etapta Güzeltepe ve Mehmet Akif Ersoy mahallelerinin tamamı ile Kuleli, Kandilli, Küplüce, Kirazlıtepe Çengelköy ve Ferah mahallelerinin bir kısmı kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayacak. Üçüncü aşamada ise İcadiye, Kuzguncuk, Kısıklı ve Burhaniye mahallelerinin bir bölümü şeklinde kentsel dönüşüm uygulamaları yapılacak.

Bir önceki yazımız olan Pamuklu Bez Çanta İmalatı Artıyor başlıklı makalemizde bez çanta üreticisi, bezden çanta ve pamuklu bez çantalar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?