Üslü Sayıların Kolay Çözüm Yolları

Üslü Sayıların Kolay Çözüm Yolları

Üslü sayılar deyince aklımıza sayıların yan yana çarpılması gelmeli ama aynı türden sayıların yan yana çarpıldığı kolay bir çarpma aritmetiği aklımıza gelmektedir. Örneğin 5 tane 3 sayısının yan yana çarpacağım zaman bunun kısa yoldan yazılımı 3 üssü 5 şeklinde olacaktır. 3 ü 5 kere yan yana çarpma işlemi yapmamız gerektiğini bilmeniz gerekir. Alt taraftaki sayıya […]

Üslü sayılar deyince aklımıza sayıların yan yana çarpılması gelmeli ama aynı türden sayıların yan yana çarpıldığı kolay bir çarpma aritmetiği aklımıza gelmektedir. Örneğin 5 tane 3 sayısının yan yana çarpacağım zaman bunun kısa yoldan yazılımı 3 üssü 5 şeklinde olacaktır. 3 ü 5 kere yan yana çarpma işlemi yapmamız gerektiğini bilmeniz gerekir.
Alt taraftaki sayıya taban adı verilmektedir, üst tarafa yazılan sayıya da üs adı verilmektedir. Adını üs verdiğimiz sayının diğer bir adı da kuvvet olduğunu şimdiden hatırlatmakta fayda var.

Üslü Sayılar

Üslü sayıları çözerken unutmamamız gereken önemli püf noktaları şunlardır.
Üslü sayıları yazmak için aynı türden sayıların yan yana çarpılması gerekir, yani 3 üzeri ya da üstü ya da kuvveti şeklinde yazıp 3 üssü 2 veya üçün ikinci kuvveti şeklinde yazılan sayının 3 ü 2 defa yan yana çarpılacağının düşünülmesi gerekmektedir.

Üslü Sayıların Çözüm Yolları

Üslü  sayıların kuvvet değeri
Üslü sayılarda sayıların sıfırıncı kuvveti 1 olarak kabul edilir. Yani 6 üssü 0 şeklinde bir üslü sayıda bu sayının değeri 1 olduğunu unutmamak gerekir.
Sayıların artı veya eksi olmasının veya karmaşık bir sürü sayının parantez içinde olmasının hiçbir hükmü yoktur, üs ifadesi 0 ise sonucun 1 olduğunu bilmemiz gerekir.
Üslü sayıları çözerken eğer negatif sayı varsa ters çevirme yapılacağını unutmamamız gerekir. yani eğer kesirli bir sayısal 4 bölü 3 üssü 2 ise ters çevirerek yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.
Üslü sayılarda üsler çift ise aklımıza pozitif sayılar gelecektir. Bu tür işlemlerde sonuç her zaman artı çıkacaktır.
Unutmamamız gereken en önemli konu üslü sayılarda üs dediğiniz sayı çift sayı ise sunucumuz her zaman artı, yani pozitif olarak çıkar. Örnek, eksi 3 üssü 2 sonuç, artı 9 olur. Bunun tersinin de negatif olacağını sanırım siz düşünebilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Belirsiz İntegral Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?