Ütücü Ne İş yapar? Ütücülük Mesleği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ütücü Ne İş yapar? Ütücülük Mesleği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ütücü kime denir Tekstil üretim tesislerinde ürünün son halini alması amacıyla ütüyle satışa hazır hale getirilmesi işlemini yapan kişidir. Yani ütülenmesi gereken her türlü tekstil ürünü, giyim eşyasının ara ya da son ütüleme işlemini yaparak satışa hazır hale getirmek için son şeklini veren kişiye ütücü denir. Ütücüler farklı başlıklar altında değerlendirilmektedir. Pres ütücüler, parça başı […]

Ütücü kime denir

Tekstil üretim tesislerinde ürünün son halini alması amacıyla ütüyle satışa hazır hale getirilmesi işlemini yapan kişidir. Yani ütülenmesi gereken her türlü tekstil ürünü, giyim eşyasının ara ya da son ütüleme işlemini yaparak satışa hazır hale getirmek için son şeklini veren kişiye ütücü denir.

Ütücüler farklı başlıklar altında değerlendirilmektedir. Pres ütücüler, parça başı ütücüler, son ütücüler, ara ütücüler, model ütücüler gibi isimlerle piyasada yer edilmektedirler. İşverenler de ilan verirken bu başlıkları özellikle ayrı değerlendirmektedir. Çünkü çalıştıracağı personel arasında en çok hangisine ihtiyacı varsa o yönde ilan sitelerinde eleman alım duyurusu yapmaktadır. Her şeye rağmen en çok aranan ve en çok ilan verilen son ütücü iş ilanlarıdır. En fazla istihdamın sağlandığı bölgeler ise Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi olarak öne çıkmaktadır.

Son ütücünün görevleri nelerdir

İş güvenliği, işçi sağlığı ve çevre koruma bilgileri doğrultusunda çalıştığı işletmenin prensiplerine uygun olarak her türlü araç-gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanan ütücü aslında çalıştığı kurumun etiketi konumundadır. Ürünün son hali, satıcının gördüğü ilk andır. Bu sebeple de son ütücünün görevleri ve sorumlulukları oldukça ağırdır. Çalışırken temel malzemesi ve aracı ütü ile tekstil ürünleridir. Bu bağlamda ütütün ısısını iyi ayarlamalı. Buhar ve basınç ayarları iyi yapmalıdır. Ütücü olan kişi buhar kazanını ütüleme için önceden hazırlamalıdır. Ütülenmesi gereken parçaların hatasız ve eksiksiz olarak hazır hale getirilmesini sağlamalıdır. Ütülenecek eşya ya da giysi, öncesinde veya ütülerken biraz ıslatılmalıdır. Ütülenmesi gereken malzemeyi ütü tahtasının üstüne muntazam bir şekilde yerleştirilmeli, ütüyü malzeme üzerinde eşit oranda gezdirmelidir. Gerekli durumlarda parça başı, bütün ütü ya da tela yapmalıdır. Ütülemenin püf noktası eşit miktarda basınç uygulamak ve ütüyü malzeme üzerinde eşit miktarda yeterli ısıda getirmektir. Son ütücünün görevlerinin ince ayrıntısı, son işlemi yaptığı için kontrollerini en iyi şekilde yaparak malzemeyi askıya asmalıdır. Ütücü yaptığı bütün iş ve işlemlerin sayısını kayıt altına alınmalıdır. İşler bittikten sonra çalıştığı alanı temizlemeli, ertesi güne temiz bir alan bırakmalıdır.


son ütücü maaşları

Ütücü hangi araç-gereç ve malzemeleri kullanır

Personelin temel malzemesi ütüdür. Bununla birlikte ütü masası, ütü şablonu, silindir, elbiseler, elbise askıları, buhar kazanı, kompresör, işaret sabunu, şişirilebilen manken ütü, tornavida, taşıma arabası, ütü yastığı, temizleme mumu, ütü temizleme malzemeleri ütücünün kullanabileceği araç gereç ve materyaller arasındadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kimya Teknolojisi-Teknikeri Hakkında Bilgi

Kimler ara-son ütücü olabilir

Ütücü olmak için çok titiz ve temizliğe özen gösteren kişi olmak şarttır. El ve gözlerini eşgüdüm halinde kullanabilmek temel esastır. En önemli özelliklerden birisi de sürekli aynı işi yapmaktan asla yılmayan kişiler bu işe girebilir. Sakin, sabırlı, soğukkanlı bir şekilde işini devam ettirenler son ütücü olmak için ideal kişilerdir.


Ara ve son ütücü

Son ütücü nerelerde çalışır

Toplum arasında küçümseme niyetiyle insanlara yakıştırılan ‘son ütücü’ diğer meslekler gibi değerli ve helal rızık kazanmak için insanların yaptığı bir meslektir. Genelde tekstil atölyelerinde, terzi atölyelerinde ve dikim evlerinde çalışma imkanı yakalarlar. Msleğin en sıkıntılı taraflarından birisi sürekli ayakta, gürültülü ve nemli ortamlarda çalışma zorunluluğudur. Ağır çalışma koşulları ister istemez bu mesleği icra eden kişileri yıpratmaktadır. Güçlü, sağlıklı ağır çalışma koşullarına uyum sağlamak zorunda olan son ütücü bunu önceden bilmek zorundadır.

Kimseyi kandırmaya ya da gazel okumaya gerek yok, mecbur kalan, çalışmak zorunda olan, elinden başka iş gelmeyenler bu mesleği tercih etmek zorunda kalmaktadır. Her şeye rağmen son ütücü zor bulunan ve dolgun ücretle ödüllendirilen meslek erbabıdır.

Kadın erkek herkes bu işi yapabilir. Çalışma esnasında çok dikkatli olmak gerektiği unutulmamalıdır. Sürekli aynı işi yaptığı için odaklanma ve başka yere dikkati kaydırmama temel çalışma ilkesidir.

Son ütücü iş imkanları


ütücü maaşları

Türkiye’de tekstil alanında sürekli yeni iş istihdamları doğmaktadır. Zaman zaman sektörde sıkıntılar yaşamış olsa da her zaman işler tekrar rayına girmektedir. Ülke ekonomisi ile paralel bir grafik çizen tekstil sektörü beraberinde çalışacak eleman sıkıntısı da yaşayabilmektedir. Çünkü sürekli ayakta kalmak, yorucu çalışma koşullarında iş hayatına devam etmek herkesin harcı değildir. Bu bakımdan her daim ütücü iş imkanları açıktır. Az da olsa yavaş da olsa üretim devam eder. Bu ürünlerin birileri tarafından satışa hazır duruma getirilmesi gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  112 Acil Çağrı Merkezi Asılsız Aramalardan Kurtuldu

Son ütücü iş bulma olanakları diğer mesleklere kıyaslandığında kat kat avantajlıdır. Mecbur kalıp çalışmaya başlayan insanlar belli süre çalıştıktan sonra sıkılıp son ütücülük yapmaktan vazgeçmektedir. Haliyle işletme sahibi, yeni bir personel bulmak işleri devam ettirmek zorundadır. Çok insanın tercih etmediği ancak tatminkar ücret teklif edilen son ütücü iş imkanları her daim açıktır. Tek sorun tecrübeli kalifiye eleman alınmasıdır. Haklı olarak iş verenler el becerisi gelişmiş, gelişmeleri yakından takip edebilen, araç, gereç ve ekipman bilgisi tam olan vasıflı gençleri tercih etmektedir.

Meslekte iyi yetişmiş ve tecrübeli eleman sıkıntısı her daim vardır. Bu amaçla ailesinin sıkıntıların sona erdirmek isteyen herkes bu fırsatları lehine dönüştürebilir.

Nasıl ütücü olunur

Mesleğin eğitiminin verildiği herhangi bir okul yoktur. Sadece yaygın eğitim kurumlarında halk eğitim merkezleri tarafından açılan kurslarda ütücü yetiştirilmektedir. Türkiye gibi bir ülkede bu yolu tercih eden sayısı da neredeyse yok denecek kadar azdır. En doğrusu ve en çok rağbet gören yaşayarak, çalışarak öğrenmektir. Genç yaşta hayata atılmak isteyen gençler tekstil atölyelerinde, dikim evlerinde, ütüleme, tekstil taşıma gibi iş ve işlemleri yaparken ihtiyaç halinde ona da ütü yapma görev verildiği zaman yavaş yavaş kendini geliştirip son ütücü olmaktadır.

Türkiye’de maalesef işler bu şekilde yürümektedir. Yine de Kız Teknik Okullarında, Olgunlaşma Enstitülerinde açılan kurslar da ütücü olmak isteyenlere mesleğin incelikleri öğretilmektedir. Sadece meslekle ilgili değil iş güvenliği önlemleri, çevre düzeninin sağlanması, sağlık gibi konularda da bilgilendirme yapılmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocukları Zehirlemeyin!

Ara ütü ile son ütü arasındaki fark nedir

Ütücülük Mesleği yapanlar öncelikle ara ütü yaparak başlar. Bu meslekte ara ütü yapmak; yaka, cep, pat kırma, manşet yapma, dikiş paylarını ütüleme, tela yapıştırma, dikiş paylarını ikiye açma gibi parçaları ütülemek anlamında kullanılmaktadır.

Son ütü yapmak ise adından da rahatça anlaşılacağı gibi ürünün son şeklini vermek amacıyla pres ütü yapma, üst maskaranın basınçlı olarak kilitlenmesi, ürünün maskarayla serilmesi, buhar verilmesi, vakum ile kumaşın neminin alınması, form verme, son kontrol, dikiş yapma, ürünü askıya asma ve nihayetinde kayıt tutma işlemlerini içermektedir.

İkisi arasındaki fark çok fazla gibi görünmese de tecrübe gerektirmektedir. Ara ütücü işe yeni başlamış kişilere yaptırılır, son ütü ise meslekte tecrübeli profesyonel kişilere yaptırılmaktadır.

Ara ve son ütücü maaşları

Özel sektörde istihdam etmek zorunda olan işçiler tecrübeleri, iş yerine getirdikleri artılar paralelinde ücret alırlar. Son ütücü maaşları diğer çalışanların iki katına yakındır. Örneğin işe yeni başlamış birisi asgari ücret seviyesinde gelir sağlarken, mesleğinde ilerlemiş sektöre yıllarını vermiş kişiler hakkı olan 2 katı 3 katı maaşı alabilmektedir. Son ütücü maaşları her ne kadar yeterli gibi gözükse de çalışanın tam olarak emeğinin karşılığı olarak asla görülemez. Çünkü yoğun tempoda, sürekli ayakta aynı işi yapmak hiç kimsenin harcı değildir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?