Uyku Bozukluğunun Tedavisi Mümkün!

Uyku Bozukluğunun Tedavisi Mümkün!

Göreceli bilim olarak kabul edilen uyku, bütün dünyada uzmanların ilgisini çekmiştir. Bunun için uykunun evreleri, yapısı başta olmak üzere bütün yönleri ele alınarak incelenir. İnsan ömrünün yaklaşık üçte biri uykuyla geçmektedir. Bazı insanlar uyku bozuklukları yaşayarak yaşam kalitelerinin düşmesinden şikayetçi olmaktadır. Son yıllarda uyku hastalıkları üzerine araştırmalar yapan bilim insanları da çoğalmıştır. Uyku rahatsızlıkları olarak […]

Göreceli bilim olarak kabul edilen uyku, bütün dünyada uzmanların ilgisini çekmiştir. Bunun için uykunun evreleri, yapısı başta olmak üzere bütün yönleri ele alınarak incelenir.

İnsan ömrünün yaklaşık üçte biri uykuyla geçmektedir. Bazı insanlar uyku bozuklukları yaşayarak yaşam kalitelerinin düşmesinden şikayetçi olmaktadır. Son yıllarda uyku hastalıkları üzerine araştırmalar yapan bilim insanları da çoğalmıştır. Uyku rahatsızlıkları olarak kabul edilen diş gıcırdatma, uykuda sayıklama, uyku terörü, kabus görme… en sık rastlanan uyku bozuklukları arasında yer almaktadır. Bu sebeple uyurken periyodik olarak bacak hareketleri gözlenmesi, apne sendromu oluşması gibi uyku hastalıklarının giderilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

İleri düzeyde sağlık hizmeti veren hastaneler uyku laboratuvarları oluşturarak bu yönde çalışmalar yürütmektedirler.

Ruhsal ve fiziksel açılan sağlıklı bir uykunun insan hayatı için büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Uyku bozukluklarının sebepleri ve tedavi yolları ile ilgili olarak Samsun’da özel bir sağlık kuruluşunda görevli olan Uzman Doktor Salih Bilgin, insanların ömrünün neredeyse üçte birini uyuyarak geçirdiğini iddia etti. Bilgin, insanlarda genetik faktörlerin etkisi sebebiyle uyuma süreleri her kişiye göre farklılık gösterebildiğini ve kişinin doğuştan kazanmış olduğu uyku suresini belli sınırlar dışında değiştirmenin imkânsız olduğunu dile getiriyor.

en sık rastlanan uyku bozuklukları

İnsanlar için en büyük ihtiyaç kaynaklarından biri olan uykunun önemi, uyku bozukluklarının sebepleri ve tedavi yolları ile ilgili bilgiler veren Uzman Doktor Salih Bilgin insanların çoğunun ömrünün neredeyse üçte birini uykuda geçirdiğini söyledi. Bilgin, “İnsanlar toplamda 4 ile 11 saat arasında değişen uyku düzenlerine sahiptir. Bu durum elbette her kişiye göre farklılık gösterebilir. Çünkü genetik faktörlerden dolayı uyku sureleri kişiye göre değişkenlik gösterir. Her insanın belli bir uyku limiti oluşur. Bu sınırlar kolay kolay değişmez. Eğer uyku suresini azaltmak isterseniz o zaman istenmeyen farklı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Trafik kazaları, verimlilik ve iş hayatı uyku bozukluklarını ve uyku düzenini etkileyebilir.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır

Uzman Doktor Bilgin, sosyal yaşantıları sekteye uğraması ve günlük aktivitelerin uyku hastalıklarının önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirterek şunları söyledi:

Uyanıkken ortaya çıkıp uykuyu etkileyen farklı hastalıklar ve uykudayken meydana gelen uyanık olma pozisyonlarının sekteye uğraması ile genel olarak uykunun kendisine ait olan bozukluklar aynı kategoride ele alınır. Uyku problemlerinin geniş bir çerçevede ele alınabilmesi için psikiyatri, nöroloji, kulak burun boğaz, göğüs hastalıkları, kardiyoloji, endokrinoloji, geriatri, pediatri ve gastroenteroloji gibi öteki bilim dalları ile beraber eşgüdümlü bir çalışma yapılması gerekir.

İnsanlar eşlerinden genelde şikayetçi oluyor. Uyurken eşlerden birisinin solunumunun durduğunu ya da uyku esnasında baş ağrısı ve yorgunluk hissi ile uyanarak günün uykulu bir şekilde ‘sersem gibi’ tabir edilen bir gün geçiriyorsa mutlaka bir uzman hekime danışılmalıdır. Böyle rahatsızlığı olan kişilerin bir gece boyunca uyku laboratuarına alınarak sebepleri araştırılmalıdır. Toplumda uyku bozukluğu rahatsızlığı olan insanların oldukça fazla olduğunu biliyoruz. Eğer böyle uykusuzluktan şikayet eden uyku bozukluğu çeken hastalar varsa hiç vakit kaybetmeden bir uzmana kontrole gitmeleri gerekir. Yapılan muayene sonucunda hastaların bazılarına bir teşhis konulabilirken, bazı durumlarda ise yapılan tetkikler sonucunda farklı sebepler ortaya çıkabilir. Uyku bozukluklarının tipleri tetkikleri uyku bozukluğu merkezlerinde yapılabileceği gibi hastanın evinde de yapılabilmektedir. Uyku bozukluğu merkezinde bir gece kalınarak teknisyen kontrolünde laboratuvarda yapılan polisomnografi ile kişinin uyku tetkiki yapılabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  C Vitaminli Detoks İçeceği

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?