Uyku ve Rüya İlişkisi

Uyku ve Rüya İlişkisi

RÜYA NEDİR

İnsanların çözemediği konulardan birisi de rüyalardır. İnsanlar her gün rüya görmektedir ve bu konuda insanlar da tam doğru bilgiye sahip değillerdir. Bazen derin sulara daldığınız, bazen farklı bedenlerde göründüğümüz rüyalar alemi… Rüyalarda genelde çevrenizdeki maddelerden, olaylardan etkilendiniz söylenmektedir. Onların varlığını tıpkı uyanıkken hissettiniz gibi hissederiz. Bunların hepsi sadece zihnimizde yaşanır ve hiç biri gerçek değildir. Rüya beynimizin ilgili merkezine gelen uyarılar ve algılar bütünüdür. Rüyalarımız da diğer bütün zihinsel işlemler gibi beynin bir ürünüdür.

RÜYA NEDİR

 

NEDEN RÜYA GÖRÜRÜZ

Bir insan ister uyanık olsun, ister uykuda olsun beyni sürekli elektrik dalgaları yayar. Bütün dijital işlemler gibi rüya da beynin ürünüdür. Uykunun büyük bir bölümünde beyin dalgalarımız düşük frekanslı ve yavaş çalışır ama bazı zamanlarda daha hızlı frekanslarla hareket ederek farklı bir boyuta girer.

 

Beyin rüyaları uykunun hafızası yani hızlı göz hareketi dönen sürecinde öğretir. Rem uykusu sırasında beyinde kaslara sinyaller gönderilerek sinir yollarını bloke eder. Bu sebepten dolayı rüyalar sırasında vücudumuz hareket etmez. Korteks beyin beyin sistemi adı verilen bölümünden geçerek uyarlar tarafından harekete geçirir.

İnsanlar gerçekler dünyasında hiçbir karşılığı olmayan maddelere ve olaylara algılarımızla mutlu olduğumuzu ya da tam tersi şiddetli korkulara maruz kaldığımızı sanırız. Tam bu durumda gözlerinizi açar yani uyanırız birçok kişinin farkına varamadığı bir gerçektir. Aslında bu bu yanılgının nedeni ise tüm bu algılar evreni içerisinde kendi bedenimize ait bir görüntünün yer alması, yani benliğimizi bedenimiz olarak düşünme yanılgısına düşmemize rüya diyebiliriz.

Acının kaynağı olan yaralar yaralanmış tenimizi, tat almış dilimizi, müzik eseri dinleyen kulağımızı, benliğimiz olarak düşünüp ve bedensel varlığımızı hiç kuşku duymayız. Oysa söz konusu beden de diğer cisimler gibi tümüyle ve sadece bir algıdır.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUK YA DA KARDEŞ SAYISI AZALIYOR başlıklı makalemizde çocuk sahibi olma düşüncesi, çocuk yardımı ve Kardeş sayısı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun