Uyku ve Rüya İlişkisi

Uyku ve Rüya İlişkisi

RÜYA NEDİR İnsanların çözemediği konulardan birisi de rüyalardır. İnsanlar her gün rüya görmektedir ve bu konuda insanlar da tam doğru bilgiye sahip değillerdir. Bazen derin sulara daldığınız, bazen farklı bedenlerde göründüğümüz rüyalar alemi… Rüyalarda genelde çevrenizdeki maddelerden, olaylardan etkilendiniz söylenmektedir. Onların varlığını tıpkı uyanıkken hissettiniz gibi hissederiz. Bunların hepsi sadece zihnimizde yaşanır ve hiç biri […]

RÜYA NEDİR

İnsanların çözemediği konulardan birisi de rüyalardır. İnsanlar her gün rüya görmektedir ve bu konuda insanlar da tam doğru bilgiye sahip değillerdir. Bazen derin sulara daldığınız, bazen farklı bedenlerde göründüğümüz rüyalar alemi… Rüyalarda genelde çevrenizdeki maddelerden, olaylardan etkilendiniz söylenmektedir. Onların varlığını tıpkı uyanıkken hissettiniz gibi hissederiz. Bunların hepsi sadece zihnimizde yaşanır ve hiç biri gerçek değildir. Rüya beynimizin ilgili merkezine gelen uyarılar ve algılar bütünüdür. Rüyalarımız da diğer bütün zihinsel işlemler gibi beynin bir ürünüdür.

RÜYA  GÖRMEK

NEDEN RÜYA GÖRÜRÜZ

Bir insan ister uyanık olsun, ister uykuda olsun beyni sürekli elektrik dalgaları yayar. Bütün dijital işlemler gibi rüya da beynin ürünüdür. Uykunun büyük bir bölümünde beyin dalgalarımız düşük frekanslı ve yavaş çalışır ama bazı zamanlarda daha hızlı frekanslarla hareket ederek farklı bir boyuta girer.

Beyin rüyaları uykunun hafızası yani hızlı göz hareketi dönen sürecinde öğretir. Rem uykusu sırasında beyinde kaslara sinyaller gönderilerek sinir yollarını bloke eder. Bu sebepten dolayı rüyalar sırasında vücudumuz hareket etmez. Korteks beyin beyin sistemi adı verilen bölümünden geçerek uyarlar tarafından harekete geçirir.

İnsanlar gerçekler dünyasında hiçbir karşılığı olmayan maddelere ve olaylara algılarıyla mutlu olduğunu ya da tam tersi şiddetli korkulara maruz kaldığımızı sanırlar. Tam bu durumda gözlerinizi açar yani uyanırız birçok kişinin farkına varamadığı bir gerçektir. Aslında bu bu yanılgının nedeni ise tüm bu algılar evreni içerisinde kendi bedenimize ait bir görüntünün yer alması, yani benliğini bedeni olarak düşünme yanılgısına düşmesi rüya olarak tabir edilir. Her dönem bu sırrı çözmek isteyenler olmuştur. Hala da rüyalar alemini tam anlamıyla açıklayabilen çıkmamıştır. Varsayımlardan edinimler hariç.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sanal İnsan

Acının kaynağı olan yaralar yaralanmış tenimizi, tat almış dilimizi, müzik eseri dinleyen kulağımızı, benliğimiz olarak düşünüp ve bedensel varlığımızı hiç kuşku duymayız. Oysa söz konusu beden de diğer cisimler gibi tümüyle ve sadece bir algıdır.

Kan ter içinde uyansak da dünyevi ihtiyaçlarımızı gözü kapalı gidersek de aslında uyku ve rüya ilişkisi tam bir muamma olarak gizemini koruyor.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?