Uzakyol Vardiya Zabiti (4. Kaptan) Kime Denir Ne İş Yapar

Uzakyol Vardiya Zabiti (4. Kaptan) Kime Denir Ne İş Yapar

Ticaret yapan uluslar arası gemilerde görev yapan 4. kaptan olarak da adlandırılan uzakyol vardiya zabiti geminin ikinci kaptanına rapor veren kişidir. Genel olarak üvertede idari açıdan geminin 3. kaptanından sonra yetkili olan kişidir. Genelde yaptığı işler filoda bulunan deniz taşıtlarının taşıma sürecinde yükün gemiye taşınması, yükün limanlarda ilgili kişi ya da firmalara teslim edilmesi ile […]

Ticaret yapan uluslar arası gemilerde görev yapan 4. kaptan olarak da adlandırılan uzakyol vardiya zabiti geminin ikinci kaptanına rapor veren kişidir. Genel olarak üvertede idari açıdan geminin 3. kaptanından sonra yetkili olan kişidir. Genelde yaptığı işler filoda bulunan deniz taşıtlarının taşıma sürecinde yükün gemiye taşınması, yükün limanlarda ilgili kişi ya da firmalara teslim edilmesi ile çalıştığı geminin sevk ve idaresinden sorumlu kişilerden birisidir. Yükleme ve boşaltma aşamasında 2. ve 3. kaptana yardımcı rolü üstlenir.

Uzakyol vardiya zabitinin görev ve sorumlulukları

Çalıştığı gemide yolculuk yapacak olan yolcuların gemiye yerleştirilmesi ve geminin yolculara tanıtımının yapılmasında rol üstlenir. Gemiye ait olan işaret firmalarının temizliğinden sorumludur. Gemide yer alan gece muhabere araçlarının sürekli kullanıma hazır durumda bulunmasını sağlamalıdır. Çalıştığı vardiya süresi boyunca ambarın boşaltılmasından yükletilmesi aşamasına kadar her türlü iş ve işlemlerde 2. kaptana karşı sorumluluğu bulunmaktadır. Güzergah boyunca yer alan liman ve seyir vardiyasının tutulmasında görevlidir. Uğranılan limanların varışı ve hareket edilmesi noktasında gemi draftlarını tespit edip seyir jurnaline kayıt etmekle yükümlüdür. Kalmadan ya da kalkış esnasında dümen provaları yapmalıdır. Gemide bulunan kronometrelerin kurulması ve varsa hatalarının tespitinin yapılması görevlerinden birisidir. Gemide yer alan işaret sancakları ve bayraklarının çekilmesi ya da indirilmesi. Kılavuzlara çarmık verilmesi esnasında bu işlerle ilgilenen personellere nezaret etmekle mükelleftir. Uzak vardiya zabiti olan bir kişi kısacası kendinden üst konumda olan kaptanların verdiği bütün talimatları yerine getirir. 4. kaptan olarak adlandırılan bu gemi elemanı flama, ışıldak, telefon, telsiz gibi haberleşme araçlarının en iyi şekilde kullanılmasını bilir ve kıyı ile haberleşmede üzerine düşen görevleri yapar.

Kimler uzakyol vardiya zabiti olabilir

Duyduğu, gördüğü sözcükleri ve sayıları zihninde tutabilme becerisi olanlar. Uzun süreli ayrı kalmayı önceden benimseyebilenler. Tahmin gücü yüksek olanlar. Renkleri ve sesleri ayırt etme yeteneğine sahip olanlar. Zor şartlarda çalışabilmeyi önceden kabul edenler. Kendine verilen yönergeleri harfiyen yerine getirebilirler. Tahmin becerisi gelişmiş olanlar. Gelişmelere ve yeniliklere açık olanlar. Yabancı dil bilen ve öğrenmeye meyilli olanlar. Matematik astronomi ve fen bilimlerine meraklı olanlar. Metaneti sağlam, insan ilişkileri güçlü, sorumluluk sahibi sabırlı, titiz kişiler 4. kaptan olmak için ideal kişilerdir.

4. Kaptan Ne İş Yapar

Uzakyol vardiya zabiti çalışma koşulları

İş ve eylemlerin yapıldığı yer uzun yolculuklara çıkan gemi olduğu için doğal olarak ortam denizle alakalı her türlü gürültü, koku, sarsıntı, titreşim, hava akımı, ve basınç durumları olabilir. Bu personelin çalışma esnasında çok dikkatli olması gerekir. Çünkü fırtına çıktığında kayma, düşme, gemide çarpılma, çarpışma, yanma, denizde boğulma, makine kazalarına maruz kalma gibi olumsuz durumlarda yaşanabilir. Ayrıca her türlü yük taşınabileceği için zehirli madde, patlayıcı maddeler, yakıcı ve yanıcı maddeler olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hotmail mi, Gmail mi, Yandex Mail mi?

Gemiler uluslar arası sularda yol alacağı için bazen güvenli olmayan sularda seyredebilir. Dolayısıyla korsan saldırılarına maruz kalabilirler. Uzun süre aileden ve şehir ortamından uzak kalma durumu söz konusu olmaktadır. Yani yılın çoğunu deniz üzerinde geçirmek her insanın harcı değildir. Bir yılda yaklaşık 2 ay kadar karada vakit geçirme durumu söz konusudur. Diğer 10 ay deniz üzerinde kapalı ya da açık ortam olan gemide uzakyol vardiya zabiti olarak görev yapması icap edecektir.

Dördüncü Kaptan nasıl olunur

Lise ya da dengi okullardan mezun olduktan sonra üniversitelerin Denizcilik İşletmeciliği ve Yönetimi bölümüne bağlı olan deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünü okumak gerekmektedir.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda istenilen puanları başaranlar 4 yıl eğitim gördükten sonra uzakyol vardiya zabiti olma hakkı elde edemezler. Üniversiteyi bitirdikten sonra deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sınavda başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavı geçenler yeterlilik belgesi alarak 4. kaptan olarak gemilerde çalışma hakkı elde ederler.

Uzakyol vardiya zabiti nerelerde çalışır

İş imkanları nelerdir dünya ticareti çoğunlukla deniz yoluyla yapılmaktadır. Türkiye’de denizcilik için müsait ülkelerin başında gelmektedir. Bu münasebetle farklı kurum kuruluş ya da kişiler Ticaret kilolarında çalıştırmak amacıyla 4 kaptan ya da uzakyol vardiya zabiti eleman alımlarını gerçekleştirmektedir. Çalışma yapılabilecek yerler deniz nakliyat şirketleri ve özel denizcilik şirketleri olmaktadır. Türkiye’de denizcilik alanında devletin sağladığı teşvikler sebebiyle ulusal ve uluslararası seviyede hizmet veren firmalar çoğalmaktadır. Hem yabancı hem de yerli Denizcilik şirketleri gemilerin de çalıştırmak için uzakyol vardiya zabiti istihdamı sağlamaktadır. Denizcilik üzerine hizmet veren firmalarda teknik müdür, enspektör, acenta hizmetleri ve gemi kiralama hizmetleri gibi görevleri yerine getirmek için iş imkanı yakalayabilirler.

Vardiya Zabiti (4. Kaptan) Kime Denir

Uzakyol vardiya zabiti deniz personeli maaşları ne kadardır

Genelde özel sektörde iş imkanı yakalayabilen 4. kaptanlar notlarına göre gelirini kaplayabilir. Nemli kıstaslardan bazıları yabancı dil bilgisi, iş tecrübesi, sefer bölgesi, gemi tipi olarak öne çıkmaktadır. Bütün bu kriterler baz alındığı zaman uzakyol güverte zabitleri ya da gemi elemanları Türkiye’de güncel Asgari ücretin 10 katını geçecek seviyede maaş alma hakkına sahip olabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Memleketimden Lezzetli Yemek Tarifleri

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?