Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

En çok ilgi gören meslekler arasında sayılmaktadır. Yüksek öğrenime hazırlık yapan adayların belki de en çok ilgilendikleri ve merak uyandırdığı bölümlerden biri olarak görülmektedir. Uzay bilimleri ve teknolojileri bölümünü bitirip milli ve enternasyonal projelerde görev alabilme durumlar söz konusudur. Uzay çağının bilgi ve teknolojileri alanında etkili bir biçimde birikimini kullanabilen, araştırma geliştirme çalışmalarında görev alan […]

En çok ilgi gören meslekler arasında sayılmaktadır. Yüksek öğrenime hazırlık yapan adayların belki de en çok ilgilendikleri ve merak uyandırdığı bölümlerden biri olarak görülmektedir. Uzay bilimleri ve teknolojileri bölümünü bitirip milli ve enternasyonal projelerde görev alabilme durumlar söz konusudur. Uzay çağının bilgi ve teknolojileri alanında etkili bir biçimde birikimini kullanabilen, araştırma geliştirme çalışmalarında görev alan uzay teknolojileri ile ilgili uygulama çalışmalarına katılan kişilere Uzay bilimleri ve teknolojileri uzmanı adı verilmektedir.

Dünya’nın insanlara yetersiz gelmeye başlaması beraberinde farklı alternatifler araştırmaya yönlen insanoğlu bu alanda kendini insanlara adamış bireylere ihtiyaç duymaktadır. Ülkemizin de dünya ile yarışabilir bir seviyeye gelebilmesi amacıyla yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için son yıllarda artan ilgi beraberinde sektörün canlanmasına ve üniversitelerde yeni bölümler açılmasına sebebiyet vermiştir.

Uzay bilimleri ve teknolojileri mezunları ne görevler yapar

Ülkemizin uzay araştırmaları çalışmalarında aktif rol alır. Geleceğe yönelik çalışmalarda yeni neslin yeni teknolojilerle uzay çalışmalarında görev alması için bilgi ve birikimini kullanır. Uzay bilimleri uzmanı bilgi ve birikimini lisans ve lisansüstü eğitim verilmesi amacıyla da verimliliğini paylaşır. Bilimin gelişmesine uluslararası ve ulusal ölçekte katkı sağlar. Ülkemizde Uzay bilimleri ve teknolojileri ile biyoteknoloji alanında yeni bölümleri ve teknoloji merkezlerinin açılmasında liderlik görevi üstlenir. Bu bölüm mezunları sadece uzayla ilgili değil toprak etüdü yapma, arazi kullanımı, bitki örtüsü, hidrojeoloji, haritalama, hava tahmini, erozyon, ürün belirlemesi, jeoloji, çevre kirliliğinin araştırılması, doğal yaşamdaki canlı hareketliliğin izlenmesi, orman yangınlarının sebeplerinin araştırılması buz dağlarının hareketliliğinin belirlenmesi, su kirliliğinin sebeplerinin araştırılması, orta ve küçük ölçekli topoğrafik haritalarının oluşturulması ve güncellenmesi gibi çok geniş yelpazede görev alabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yazmak İçin En İyi Blog

Uzay bilimleri ve teknolojileri uzmanı olmak için gerekli özellikler

Sayısal ve görsel bellek, dikkatli ve algılama yeteneği gelişmiş olmalıdır. Temel bazda sözel yeteneğe sahip olma, yaptığı çalışmaları sorumluluk bilinci ile yerine getirme. Ekip ruhu ile çalışmaya yatkın olma. Hareketli ve yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilme. Uzay bilimlerine meraklı ve gerekli bilgi birikim ve ön bilgiye sahip olma. Matematik, kimya, fizik, biyoloji gibi temel filmlerde yeterli bilgi sahibi olma en çok aranan özellikler arasında sayılmaktadır.

Uzay bilimleri ve teknolojileri uzmanları hangi araç gereç ve ekipmanları kullanır

Dedektörler, sensörler, robotik ve yarı robotik olarak çalışan bilgisayarlar ve bu bilgisayar ile paralel hareket eden teleskoplar. Dijital fotoğraf makineleri, ışık ölçer, algılayıcılar, uzay araç gereçleri amacıyla kullanılan her türlü bilim malzemeleri uzay bilimleri ve teknolojileri alanında çalışacak olanların kullanacağı araç gereçler arasındadır.

Çalışma koşulları ve çalışma ortamı nasıldır

Uzay bilimleri ve teknolojileri alanında çalışmalar yapan bilim insanı, uzaktan algılama uzaktan kumanda etme, veri toplama, otomasyon veri işlemlerinin programlanması ve yazılması gibi çalışma koşullarına sahiptir. Buna paralel olarak gözlemevleri araştırma laboratuvarları ve sayısal do nelerle görüntü işlemlerinin yoğun olarak işlendiği uzay istasyonlarında çalışırlar.


Uzay bilimleri ve teknolojileri uzmanı

Uzay bilimleri ve teknolojileri uzmanı nasıl olunur

Üniversitelerin fen edebiyat fakültelerine bağlı olan aynı adlı bölümde eğitim alınması yeterlidir. İsteyenler lisansüstü seviyede eğitim öğretim programlarına dahil olabilir. Bu bölümü kazanabilmek için herhangi bir liseden mezun olduktan sonra YKS’de bölüme giriş için yeterli puanı tutturmak şarttır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kilyos Plajları

Bölümde ağırlıklı olarak sizin de tahmin edeceğiniz üzere matematik, fizik, astronomi konuları üzerine dersler verilir. Bu derslerden bazıları şunlardır; astronomiye giriş, gök mekaniği, astrofizik, gözlemsel astronomi, küresel astronomi, Tayf bilim, kozmoloji, nümerik analiz, diferansiyel denklemler, elektromanyetik teori, Kuantum mekaniği, termodinamik…

Teorik olarak alınan bu derslerin uygulama aşaması gözlem evlerinde yaptırılmaktadır. Bölümde başarılı olup mezun olanlara Uzay bilimleri ve teknolojileri bölümünden mezun olduğunu gösterir lisans diploması verilmektedir.

Uzay bilimleri ve teknolojileri bilimcisi iş imkanları

Okulu başarı ile bitirdikten sonra mezun olanlar mesleki bilgi ve birikimlerini hem uluslararası hem ulusal uzay çalışmalarında kullanabilirler. Bu amaçla ilgili kurumların araştırma, geliştirme, çalışmalarına katılabilirler.

Türkiye’de Tübitak Bu bölümden mezun olanlara istihdam olanağı tanımaktadır. TÜBİTAK uzay bilimleri ve teknolojileri mezunlar için önemli bir iş alternatifi olarak kurulmuştur. Sadece burada değil üniversitelerin faaliyet göstermekte olan Uzay bilimleri astronomi programlarında yetkiler çerçevesinde araştırmacı, öğretim üyesi görevleri alarak eğitim faaliyetlerine destek olmaktadırlar.

Uzay bilimleri ve teknolojileri bilimcisi yerel yönetimlerin oluşturduğu toplum ve bilim merkezlerinde, havaalanlarında uçakların iniş kalkışını takip eden uydu takip sistemlerinde ve bazı durumlarda adli tıp kurumunda iş bulabilmektedirler.

Uzay bilimleri ve teknolojileri uzmanı ne kadar maaş alır

Tübitak ve kamu projelerinde kendisinden istifade eden kurum ve kuruluşlar teknik bir personel olması münasebetiyle normal memurların üzerinde ödeme yaparlar. Özel kurum kuruluş ya da tüzel kişilik konumundaki iş yerlerinde çalışmaları halinde ücret politikası çalışan kişinin performansına, yaptığı işe, işyerinin ücret politikasına bağlı olarak değişken bir durum arz edecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  2. El Cep Telefonu Alış-Satışı

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. bazı durumlarda adli tıp kurumunda iş bulabilmektedirler. Bu bilgiyi nerden alıyorsunuz adli tıp kurumunda nasıl çalışabilir. Bu bilgiler asılsız kaynaksız. Güvenmeyin okuyan öğrenciye sorun bölümü

    • Neden çalışamasın ki! Adli Tıp Kurumunda her meslekten insana ihtiyaç duyulabilir.
      İnanmadıysanız kurumun web sitesine girin İK bölümünü okuyun…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?