Uzay Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar

Uzay Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar

Dijital bir çağda yaşadığımızı söylersek pek de tuhaf kaçmaz sanırım. Günümüzde her şeyin sayısal verilerle gösterildiği, ölçüldüğü, ortamda uzay mühendisi olanlara oldukça fazla iş imkanı var demektir. Uzay mühendisi olmak düşündüğünüz gibi çok kolay değildir. Yine de kendinizi bu mesleğe layık görüyorsanız sizler için uzay mühendisliği hakkında hazırladığımız bilgileri aktarmaya çalışalım. Her ne kadar ülkemiz […]

Dijital bir çağda yaşadığımızı söylersek pek de tuhaf kaçmaz sanırım. Günümüzde her şeyin sayısal verilerle gösterildiği, ölçüldüğü, ortamda uzay mühendisi olanlara oldukça fazla iş imkanı var demektir. Uzay mühendisi olmak düşündüğünüz gibi çok kolay değildir. Yine de kendinizi bu mesleğe layık görüyorsanız sizler için uzay mühendisliği hakkında hazırladığımız bilgileri aktarmaya çalışalım.

Her ne kadar ülkemiz uzay ve uzay araçları konusunda fazla yatırım yapmamış olsa da fazla bütçe ayırmamız olsa da Atatürk’ün söylediği gibi “İstikbal göklerdedir”. Sizler bu mesleği seviyorsunuz ilgi duyuyorsanız, Türkiye’de olmasa bile dünyanın başka bir yerinde sizi değerlendirecek size değer verecek, insana değer veren başka bir kurumda, ülkede çalışma imkanımız mevcut olacaktır.

Uzay mühendisi olabilmek

Uzay Mühendisi Nerelerde Çalışır

Uzay mühendisi olan bir kişi farklı devlet kurumlarında da çalışma imkanına sahiptir. Bunların başında bilgi teknolojileri, laboratuvarı, yer istasyonları, uydu istasyonları, akademik eğitim kurumları, özel ve askeri kuruluşlar  ve uzayla ilgili  her türlü ortamlarda görev yapacağını bilmelidir. Uzay mühendisleri araştırma laboratuvarı gibi ortamlarda çoğunlukla sayısal donelerle ilgili bölümlerde çalışır.

Uzay mühendisi olan bir kişi en başta Tübitak, Roketsan, Aselsan, Marmara Araştırma Enstitüsü gibi kurumlarda değerlendirilir ama bu saydığımız kurumlarda çalışabilmek için gerçekten kendini yetiştirmiş, bütün bilgi birikimine sahip insanlar olunması gerektiğini şimdiden hatırlatmak isteriz.

Siz de kendinize güveniyorsanız saydığımız Tübitak, Roketsan, Aselsan, Marmara Araştırma Enstitüsü gibi kurumlarda ayrıcalıklı bir şekilde çalışmak istiyorsanız cesur olmalısınız. Uzay mühendisi olmaya karar verdiyseniz, uzay araçlarının tasarımı ve yapımı ile ilgili çalışmalarda görev almak zor olmasa gerek. Kendinize güveniniz tamsa, yapılan uzay araçlarının uzaya gönderilmesiyle yaptığınız ya da yapılan araçların uzaya gönderilmesini, yerden takip etme ile ilgili bilgilere sahipseniz, uzaya gönderdiğiniz bu araçlarla haberleşme, iletişim işlerini yapabileceğinize güvenmelisiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kahvaltı Evi-Salonu Açmak

Sivil ve askeri kuruluşlarda çalışarak insanlı veya insansız uydu araçlarının yer çevresinde yörüngeye oturtacak bilgiye sahipseniz, yörüngeye oturtacak, oturtulan her türlü uydu ve roketleri araştırma ve deneyler yaparak geliştirme, deneme bilgisine sahipseniz, sahip olmak istiyorsanız akademik kuruluşlarda farklı projelerde faaliyetlere  katılabilirsiniz.

Kimler Uzay Mühendisi Olmalıdır

Uzay mühendisleri sayısal akışkanlar ve dinamik konusunda da oldukça kendini geliştirmiş olmalı, dış yapı gövde aerodinamik bilgisine sahip olmalı, hava ve uzay elektroniği konusunda bilgi sahibi olmalı, optik sistemleri çok iyi bilmeli,  telemanipülatör tasarımı ve kontrolü iyi yapmalı, lazer ölçüm ve izleme sistemlerinin iyi bilmeli, uydu dinamiği ve kontrolü hakkında bilgi sahibi olmalı, paralel ve gerçek zamanlı veri işleme konusunda bilgili, robot teknolojileri ve robot tasarımları konusunda donanım sahibi olmalı ve yapay zeka yazılımları hakkında mükemmel bilgiye haiz olmalı.

Okuduğunuz gibi çok farklı üstün bilgi gerektiren konular hakkında bilgi ve yetenek sahibi olan üstün nitelikli kısacası, insan üstü bir zekaya sahip olabilecek insanların seçeceği bir meslektir.  Aday olacaksınız eğer kendiniz de bütün bunları yapabilecek özellikleri görüyorsanız, o zaman siz de uzay mühendisi olabilirsiniz.

Peki, bu mesleği okumak için hangi üniversitede okumak gerekiyor, diye merak ediyorsanız, o kadar çok fazla üniversitede okutulan bir bölüm olmadığını söylemek gerekir. Sadece İstanbul Teknik Üniversitesi uzay mühendisliği bölümünde okuma şansınız mevcuttur. Son zamanlarda açılan özel üniversiteler belki uygun şartlar oluşursa bu bölümü açmayı düşünebilirler.

Uzay mühendisi olabilmek için 4 yıl okuyup 1 yıl hazırlık yabancı dil okunması gerekmektedir. Böylece 5 yıllık eğitim sonunda mühendislik dersleri ağırlıklı bir şekilde işlenerek çok iyi derecede ingilizce bilmeniz gerektiğini hatırlatarak, bu bölümden mezun olarak uzay mühendisi ünvanı  alırsınız ve yukarıda bahsettiğimiz çalışma ortamlarına aday olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sistem Mühendisi Kimdir Ne İş Yapar Görevleri Nelerdir

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?