Vatanımıza Karşı Sorumluluklarımız

Vatanımıza Karşı Sorumluluklarımız

Türk milletini diğer uluslardan ayıran en belirgin özellik, yurdunu çok sevmesidir. Bu durum Mustafa Kemal Atatürk tarafından da tescil edilen şu cümlesi ile ifade edilmektedir; “Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır.” Gerçekten de Anadolu’da sayısız örneklerle vatana karşı sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getiren insanlar çoğunluktadır. Bu insanlar ülkelerini hiçbir çıkar, beklentiye girmeden karşılıksız severler. Çünkü […]

Türk milletini diğer uluslardan ayıran en belirgin özellik, yurdunu çok sevmesidir. Bu durum Mustafa Kemal Atatürk tarafından da tescil edilen şu cümlesi ile ifade edilmektedir; “Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır.” Gerçekten de Anadolu’da sayısız örneklerle vatana karşı sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getiren insanlar çoğunluktadır. Bu insanlar ülkelerini hiçbir çıkar, beklentiye girmeden karşılıksız severler. Çünkü bizi birbirimize bağlayan en kuvvetli bağ vatan sevgisidir. Her Türk vatandaşı vatanına bağlı onu gönülden seven bireylerle doludur. Tarihimizde de atalarımızın benzer şekilde hareket ettiklerine rastlarız.

Çanakkale başlı başına bir destandır. Bırakın kendini, kendinden sonra gelecek nesilleri düşünen gencecik fidanlar ölüme giderken zerre kadar tereddüt etmemişlerdir. Bütün bunlar gösteriyor ki, Türk olmak vatanını sevmekten geçer.

Ülkemizin zengin tarihi kültürü doğal güzellikleri iklim özellikleri ve farklı yönleri üzerinde yaşayan insanları kendine aşık eder. Her iyi vatandaşının vatanına karşı sorumlulukları vardır. Bunlar hiç tereddütsüz yerine getirirler; bazıları zorunludur, bazıları birey olmanın gereği içinden gelerek fedakarlık yapılarak yerine getirilir.

Vatandaşlık görevleri

Vatandaşlık görevleri arasında askere gitmek, vergi ödemek, yasalara uymak, seçmek ve seçilmek yer alır. Bunlar zorunlu olan görevleridir ancak hiç kimsenin zorlamadan fedakârca yapılan karşılıksız işler de hizmetler de bulunur. Bunun örneklerinden birisini sizlere verelim. Geçmiş yıllarda çoğu insanın benzer örnekler sergilediğini okuyup kendiniz karar verin.

Meşale ile Türk Bayrağı Figürü

Oğlunu vatana, kendini millete adayan anne!

Şehit annesi olan Kesmiye Kurnaz beyin ölümü gerçekleştiği için böbrekleri ihtiyacı olan diğer hastalara nakledildi. Oğlunu vatana, kendini millete adayan anne, umut arayan insanlara çare oldu. Samsun’da gerçekleşen böbrek nakli sayesinde şehit annesinden alınan böbrekler Mustafa Ayrılma ve Dilek Çetin adlı hastalara nakledilerek ikinci yaşama tutunma fırsatı yakaladılar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Keloğlan ve Annesi Masalı

Şehit annesinden nakledilen böbreklerin hastaları oldukça duygulandırdığı ifade edildi. Ayrıca beyin ölümü gerçekleşen Kesmiye Kurnaz adlı hastanın karaciğeri Adana’daki bir haftaya gönderilirken, iki tane kornea da iki farklı hastaya nakledilerek toplamda 5 insana mutluluk yaşattı.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Üroloji dalı öğretim üyelerinden olan Doçent Doktor Kamil Yakupoğlu ve Doçent Doktor Ender Özden tarafından gerçekleştirilen operasyonla iki böbrek farklı iki hastaya, yine iki kornea da farklı iki hastaya nakledilerek değerlendirildi. Ayrıca karaciğer ihtiyacı olan bir hastaya ulaştırılması için acilen uçakla Adana’ya gönderildiği bildirildi.

Ana Oğul Vatana Hizmet

Şehit anne Kesmiye Kurnaz oğlunun yanına defnedildi. Böylece biri vatana hizmet ederek Şehit olurken diğeri de vatan üzerinde yaşayan millet evlatlarına organ bağışı yapılarak iki kere hizmet etmiş olmanın mutluluğu içinde mezarlarında nur içinde yatıyorlar.

10 yıldan beri diyalize giren Dilek Çetin 9 seneden beri böbrek nakli olmak için sıra  bekliyordu. Dilek Çetin, “Uzun zamandan beri böbrek nakli için sıra bekliyordum. 7 kere nakil için çağrılmama rağmen hiçbiri bana uyum sağlamadı ve bir türlü böbrek nakli gerçekleşmedi. En son telefon edildi, gece acilen gittik. Yine testler uygulandı ve bu sefer bana tam uygun olduğu söylendi. Bir türlü inanamadım. Çünkü sadece bekleyen ben değildim. Bir sürü insan böbrek nakli olmak için sırada bekliyordu. Bu sefer bana nasip olduğu için çok mutlu oldum. Her hafta üç kere diyalize gidiyordum. Oldukça zor bir durum. Şimdi böbrek nakli oldum ve çok rahatladım. Allah bu acıyı hiç kimseye yaşatmasın. Bana böbrek veren kişinin şehit annesi olduğunu öğrenince ayrıca çok duygulandım. Herkesin bilinçli olması ve organ bağışında bulunması gerektiğini hatırlatıyorum.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Devlet Bahçeli Kimdir?

37 yaşında olan Mustafa Ayrılma da Ordu’nun Kumru ilçesinde yaşayan ve dokuz yıldan beri diyalize giren birisiydi. O da böbrek nakli için Samsun’a çağrıldı ve kendine uygun böbrek bulununca çok mutlu oldu. Şehit annesi yakınlarına teşekkür etmeyi de bir borç olarak bilen Ayrılma, şimdi sağlıklı bir şekilde hayatına yeniden başladı.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?