Vergi Denetmeni Kimdir Mesleğin Özellikleri Nelerdir Vergi Denetmeni Maaşları

Vergi Denetmeni Kimdir Mesleğin Özellikleri Nelerdir Vergi Denetmeni Maaşları

Vergi denetmeni ne iş yapar Mesleğin adından da anlaşılacağı üzere vergi denetlemekle yükümlü olan pesoneldir. Bir ülkede yaşayan ve kazançları vergi vermek için yeterli bulunan tüzel ve özel kişilerin yasalara uygun olarak vergilerini kontrol etmekle mükellef kişidir. Vergi denetmeninin görevleri nelerdir Yapılacak iş devleti temsil etmek olduğuna göre iş ve işlemlerin harfiyen kurallarına uygun bir […]

Vergi denetmeni ne iş yapar

Mesleğin adından da anlaşılacağı üzere vergi denetlemekle yükümlü olan pesoneldir. Bir ülkede yaşayan ve kazançları vergi vermek için yeterli bulunan tüzel ve özel kişilerin yasalara uygun olarak vergilerini kontrol etmekle mükellef kişidir.

Vergi denetmeninin görevleri nelerdir

  • Yapılacak iş devleti temsil etmek olduğuna göre iş ve işlemlerin harfiyen kurallarına uygun bir şekilde olması temel prensiptir. Bu bağlamda vergi vermekle mükellef kişilerin bu sorumluluğu zamanında yerine getirip getirmediğini kontrol etmek esas görevidir.
  • Bunun için de yapması gereken temel kurallar vardır. Yürürlükte bulunan mevzuata uygun her türlü incelemeyi yapmak.
  • İncelemeye tâbi olan kişi, kurum ve kuruluşların takibe alınmasını sağlamak.
  • Yaptığı incelemeler sonrasında incelemenin usulüne uygun olarak yapıldığını gösteren bir belgenin orijinal nüshasını inceleme yapılan kişiye vermek.
  • İllerde bulunan defterdarlıklara bağlı müdürlük, başkanlık ya da diğer bağlı vergi dairelerindeki bulunan birimlerde ihtiyaç doğması halinde denetim yapmak.
  • Amirleri tarafından verilecek olan her türlü inceleme soruşturma ya da teftiş görevlerini harfiyen yerine getirmek.
  • Bütün bunları yapmak için de mutlaka inceleme yetkisini gösteren memuriyet sıfatını açıklayan resmi bir kimlik taşımak zorundadır.
  • Bu kimlik denetim yapmak için gittiği her yerde işe başlamadan önce göstermek zorundadır.

Kimler vergi denetmeni olmalıdır

Vergi denetmeni olmak için detaylı ara özen gösteren kurallara ve yönergelere uygun hareket edebilen, sabırlı, tertipli, düzenli ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekir. Ayrıca hakkaniyet ölçüsünde hareket eden ne mükellefi ne de adına hizmet verdiği devletini zarara uğratmamalıdır. İnsanlarla iyi iletişim kurabilme nedir vergi denetmeni olmak tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak demektir. Bu nedenden asla ve asla adaletten ayrılmamalı işini mükemmel bir şekilde yapmalıdır.

Vergi denetmeni nerelerde çalışır

Genel olarak ofis ortamlarında işini icra eder, çünkü yapacağı iş gereği kayıtları incelemek. Bu sebeple denetimlerin çoğu büro ortamlarında gerçekleşir. Çalışma koşulları kolay gibi görünse de bazen istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Yani mevzu bahis para olunca yüklü miktarlar söz konusu ise rüşvet, tehdit gibi gayrimeşru teklifler mesleğin en kötü taraflarından sayılmaktadır. Böyle durumlarda soğukkanlı kalabilmek temel prensip olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnternet Paketleri Aldatmacası 

Nasıl vergi denetmeni olunur

Öncelikle Yüksek Öğretim Kurumlarının siyasal bilgiler fakülteleri ya da hukuk fakülteleri, İktisadi İdari Bilimler fakülteleri, işletme, iktisat gibi benzer derslerin okutulduğu bölümler başarı ile bitirilmelidir. Bu amaçla vergi denetmeni olmak için ağırlıklı konu iktisat, ekonomi, muhasebe, maliye ve hukuk olacaktır.

Kamu Personeli Seçme Sınavında yeterli puanı alanlar ayrıca mesleğe giriş koşullarını taşıyanlar vergi denetmenliği için gerekli vasıfları taşıyor, demektir. Erkeklerin askerlikten muaf ya da yapmış olması, 30 yaşını geçmemiş olmak, sağlık açısından Türkiye’nin her yöresinde ve her ikliminde çalışmasına elverişli olmak önemli koşullardan bazılarıdır.

Sadece üniversitelerin ilgili bölümlerinin bitirmek yeterli midir? Evet. Ayrıca ihtisas yapılacak başka bir anabilim dalı henüz mevcut değildir. 4 yıllık lisans düzeyinde yukarıda saydığımız fakültelerin ilgili bölümlerini bitirenler açılan sınav sonuçlarında başarılı kabul edilmeleri halinde vergi denetmeni kadrolarına dahil olurlar.


Vergi denetmeni maaşı

Vergi denetmeni iş imkanları

İllerde faaliyet gösteren defterdarlıklara bağlı vergi dairelerinde görev alırlar. Görev alabilmek için hükümetin ihtiyacı olduğu zaman açacağı sınavlarda ya da istediği KPSS puanında yeterli olmak gerekir.

Türkiye’de en önemli problemlerden birisi vergi toplamada yaşanan sıkıntılar, yani kayıt dışı diye tabir edilen vergi kaçağı oldukça fazladır. Bunu kontrol etmek denetlemek ve Hazine’nin kasasına doldurmak isteyen devlet mecburen vergi denetiminin sıkı sıkıya kontrol etmek zorundadır. Bu manada vergi denetmenliği iş imkanları önem kazanmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  AMATEM, ÇEMATEM Bağımlılıktan Koruyor

Devlet kadrolarında tecrübe edilen kişiler emeklilik ya da aktif iş hayatı içerisinde daha fazla maaş teklif eden özel sektördeki kurum ve kuruluşlarda istihdam olanağı da yakalamaktadır.

Vergi denetmeni maaşları

Devlet kademesinde göreve başlamak hem stressiz hem de iyi bir yeni yüz anlamına gelmektedir. Vergi denetmenliği maaşı da bu bağlamda tatminkar seviyelerde sayılmaktadır. Yerine göre asgari ücretle kıyaslama yaptığımız zaman vergi denetmeni maaşları 4 katını bulabilmektedir. Yıllara göre memuriyette esas olan derece ve kademe yükselmesi ile maaş artışı giderek belirginleşecektir.

Vergi denetmenleri hangi araç gereç ve materyalleri kullanır

Denetmen olan bir insan çok fazla araç gereç ihtiyacı duymaz. Onun takip etmesi bilmesi gereken vergi kanunları, mevzuat, tebliğler, genelgeler, çocuklar, içtihat haline gelmiş yargı kararları çalışma hayatının en önemli temel taşlarıdır. Elbette denetim esnasında bazı kırtasiye malzemelerine de gereksinim duymaktadır.

Meslekte ilerleme nasıl olur

Meslekte ilerleme iki türlü olmaktadır. Birincisi, çalışırken yeterli vasıfları taşımaları halinde müdür yardımcılığı, müdürlük ve nihayetinde defterdarlık görevlerine yükselebilir. Bir diğeri de akademik manada yüksek lisans, doktora yaparak Yüksek öğretim kurumlarında hocalık, danışmanlık gibi görevlere yükselebilirler.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?