Verimli Öğrenme Basamakları

Verimli Öğrenme Basamakları

Bir konuyu öğrenmek için farklı aşamaların yaşanması gerekmektedir. Biz bu aşamaları sizler için özetleyerek sıraladık. Eğer iyi bir öğrenme basamaklarını gerçekleştirmek istiyorsanız size verdiğiniz ipuçlarını en iyi şekilde kullanmaya çalışın.  Öğrenme becerilerini geliştirmek için yapılması gereken ilk şey, iyi bir çalışma ortamının oluşturulması ve sürekli aynı yerde çalışılması gerektiğini bilmektir. Bu çalışma ortamı çok dağınık […]

Bir konuyu öğrenmek için farklı aşamaların yaşanması gerekmektedir. Biz bu aşamaları sizler için özetleyerek sıraladık. Eğer iyi bir öğrenme basamaklarını gerçekleştirmek istiyorsanız size verdiğiniz ipuçlarını en iyi şekilde kullanmaya çalışın.

 Öğrenme becerilerini geliştirmek için yapılması gereken ilk şey, iyi bir çalışma ortamının oluşturulması ve sürekli aynı yerde çalışılması gerektiğini bilmektir. Bu çalışma ortamı çok dağınık ve insanı rahatsız edici boyutta olmamalıdır, aksine düzenli, havalandırılmış, iyi ışık alan, sıcaklığı uygun derecede olan bir yer olmalıdır.

Bir konuyu öğrenmeye geçmeden önce kafanızdaki sorunları boşaltın. Bunu yapmak için birkaç dakika dinlenin, nefes alıp verme egzersizleri yapmayı deneyin, kafanızda hiçbir sorun kalmayınca çalışmaya karar verin.

Eğer sizin için motive edecek alışkanlıklarınız varsa onları kullanabilirsiniz. Örneğin kolye takmak, başınıza bir bere geçirmek,  dini inançlarınız sizi motive ediyorsa dua okumak, besmele çekmek gibi farklı alışkanlıklarla konsantre olabilirsiniz. Motive olmak için size uygun bir alışkanlık yerine getirilebilir.

Motive olmak 

Motive olmak için kendinize en uygun zamanı yine kendiniz hesap edin. Ne kadar çalışacağınıza ne kadar öğreneceğinize, kaç sayfa bitireceğinize önceden kendiniz karar vermeniz gerekir. Hangi süreler içinde çalışacağınıza, bu çalışma sürelerini her gün aynı zaman diliminde yapacağınıza, önceden kendiniz karar verin. Dikkatinizi dağıtacak şeylere asla izin vermeyin. Mail okuma, mesaj atma, kahve yapma, gelen e postalara bakmak gibi dikkat dağıtacak zaman hırsızlarına asla müsamaha göstermeyin.

Yukarıda bahsettiğimiz şartlar oluştuysa vakit kaybetmeden çalışmaya başlayabilirsiniz. Çünkü ‘başlamak bitirmenin yarısı demişlerdir’. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Öğrenme stratejileri

Ders çalışmaya başladığınızda kendinizi çok fazla yüklenerek zorlamayın çünkü zamanı en ekonomik şekilde kullanın kendinizi yollarsanız bir sonraki zaman diliminde başlamak için zorlanabilirsiniz.

Yapacağınız çalışmaları küçük parçalara bölerek iş yükünüzü hafifletebilirsiniz. Yoksa yapacağınız toplam iş hacmi sizi sıkar gevşeme nice sebep olabilir bu sebeple yapabileceğiniz gerçekleştirebileceğiniz. Gerçekçi bir program oluşturun, her seferde o günün çalışmasına odaklanın, yani çalışma dilimlerini  bileceğiniz şekilde çalışabileceği şekilde hazırlayın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  DENEME YAZILARI NASIL YAZILIR

Çalışma enerjinizi önce sizi zorlayacak bölümleri ayırın işin. Zor olanı gidince kolay kısmını yapmak, bir sonraki çalışma azmini de pekiştirecektir.

verimli çalışma basamakları

Ara ara öğrendiğiniz bilgilerinizi kontrol etme amaçlı küçük testler uygulayın ve ne kadar başarılı olduğunuzu, eksiklerinizi, yanlışlarınızı kontrol etme fırsatı yakalayın. böylece yarım öğrenilmiş konuları geri dönerek pekiştirme fırsatını yakalarsınız.

Öğrenme teknikleri

Insanlık hali çalışma sizi sıktıysa, biraz mola verip başka bir iş yapmayı deneyin. Her gece uyumadan önce öğrendiklerinizi kontrol etme amaçlı hafıza teknikleri uygulamayı kendinize alışkanlık edinin.

Öğrenme amaçlı yapılan çalışmalarınızı az ama sık tekrar ederek bir önceki konuyu hatırlama çalışması yaparak, bir sonraki konuya geçebilirsiniz. Anlaşılması zor olan kavramları iyice öğrenmek için ayrı bir kenara not edin ve anlamadığınız, bilmediğiniz kavramları iyice öğrenmeden bir sonraki  konuya asla geçmeyin.

Çalışma sonucunda öğrendiklerinizi ve kendinizi takdir edin. Bunun için kendinize güzel bir ödül verin. Bu bir çikolata olabilir, güzel bir film izleme olabilir, bir fincan kahve olabilir veya dışarıya çıkıp bir yürüyüş olabilir.

Yalnız uyarmak ihtiyacı hissediyorum, bu ödüllendirme  alışkanlık haline gelirse, daha çok ödüle zaman ayırıp, çalışmayı erteleyebilirsiniz! Bu sebeple ödüllendirmeyi lütfen fazla abartmayın.

Yukarıda madde madde sıralamaya çalıştığımız verimli çalışma basamaklarını azami düzeyde uygulamaya çalışırsanız, elbette derslerdeki başarınıza artacaktır. 

Son olarak, kendiniz için mutlaka ve mutlaka minimum 8 saatlik uyku uyumanız gerektiğini, bir sonraki çalışmalar için elzem olduğunu bilmeniz gerekir.

Öğrenme, öğrenme stilleri ve türlerini sizlere farklı şekilde özetledik. Uygun teknikleri deneyebilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öğrenmede Ödül Ceza ve Merakın Etkisi

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?