Veteriner Hekimlik Hakkında Bilgi

Veteriner Hekimlik Hakkında Bilgi

Hayvanları seviyor musunuz, hayvanlarla iletişiminiz iyi mi? O halde tam size göre bir meslek var, adı veteriner hekimliği. Türkçe adının ise baytar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Veteriner hekimliği son zamanlarda ailelerin evde hayvan besleme başlamasıyla ilgi görmeye başlayan mesleklerden biri haline geldi. Bırakın köyleri büyükşehirlerde bile hemen hemen her evde farklı türde bir hayvan beslenmektedir. […]

Hayvanları seviyor musunuz, hayvanlarla iletişiminiz iyi mi? O halde tam size göre bir meslek var, adı veteriner hekimliği. Türkçe adının ise baytar olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Veteriner hekimliği son zamanlarda ailelerin evde hayvan besleme başlamasıyla ilgi görmeye başlayan mesleklerden biri haline geldi. Bırakın köyleri büyükşehirlerde bile hemen hemen her evde farklı türde bir hayvan beslenmektedir. Haliyle de bu hayvanların sağlığıyla ilgilenecek personele ihtiyaç duyulmaktadır. Hayvanların sağlığının korunması, gerekli önlemleri almaları için veterinerin yolunu tutmaları gerekmektedir.

Veterinerlik

Veteriner hekim ne iş yapar

 • Veteriner hekim, hayvan sağlığını korumak için çalışır.
 • Hastalıklara karşı önlem alır.
 • Hayvanlar hastalıklara maruz kaldığı zaman tanı koyar.
 • Gerektiği zaman tıbbi ve cerrahi müdahalelerde bulunur.
 • Hastalığın tedavisi için çalışmaları yapar.
 • Veteriner hekim, hayvanların hastalıklarını teşhis ederek hayvanlara en uygun ilacı verir veya gerekirse ameliyat ederek tedavi eder.
 • Ayrıca hayvanları hastalıklara maruz kalmamaları için uygun aşıları yapar. Hayvan sürülerini ve hayvan yetiştirilen mandıraları kontrol ederek hayvanların yavrulama, bakım esnasında yapılması gerekenler hakkında hayvan sahibine bilgi verir.

Kimler Veteriner Olmalıdır

Veteriner hekim olmaya karar verirseniz akademik düzeyde inceleme yapmayı, araştırmaya meraklı olma, iyi gözlem yapmalıdır. Fen bilimlerine meraklı ve özellikle biyoloji, kimya bilgisine ilgi duymalı, hayvanlarla vakit geçirmekten hoşlanmalıdır. Onlara zaman ayırmaktan çok haz duymalı, hızlı ve doğru karar vermeli, dikkatli, düzenli, görme ve işitme organları iyi olmalıdır. Aklı noksan olmamalı, sorumluluğunu bilen, hayvan dostu insanlar olması gerektiğini bilmeniz gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bez Çanta Modelleri

Ayrıca, veteriner hekim olmak isteyenlerin sadece bürolarda çalışmadıklarını daha fazla hayvan barınaklarında ve hayvanların yaşadığı ortamlar da vakit geçirdiklerini hatırlatmakta bilmenizde yarar var. Hayvanların bulunduğu ortamlar insan sağlığına çok uygun olmadığını, yani havasının nemli kokulu olduğunu hatırlamakta fayda var.

Veteriner hekimin çalışma alanları

Veteriner hekimler il veya ilçelerde

 • Hayvan Sağlığı Müdürlüklerinde
 • Tarım işletmelerinde
 • Hayvan ıslahı ve üretim yapan kurumlarda veteriner kontrol ve araştırma enstitülerinde
 • Et Balık Kurumunda
 • Süt Endüstrisi Kurumunda
 • Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı her türlü kurumda çalışabilir.

Ayrıca, Tübitak’ta, ilaç firmaları gibi özel sektörler ve çiftliklerde hayvansal üretime bağlı gıda sanayilerinde, halk sağlığı, çevre sağlığıyla alakalı tüm kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapabileceği gibi, kendileri de bağımsız klinikler açarak istedikleri yerde çalışabilirler.

Veteriner olmak için alınması gereken eğitim

Veteriner hekim olmak için alınması gereken eğitim bilgileri ise, üniversitelerin veterinerlik fakültesinde okuyan 5 yıl eğitim harcar. Zooloji, botanik, anatomi, histoloji, embriyoloji, fizyoloji, biyokimya, iç hastalıkları, cerrahi bilimler, farmakoloji, bakteriyoloji, hayvan besleme, hayvan yetiştiriciliği gibi hayvanla ilgili dersleri alarak mezun olarak veteriner hekim yetki belgesine haiz olurlar.

Veteriner maaşları

Veteriner hekim genelde özel çalışır. Devlete ait kurumlarda çalışan veteriner hekim maaşı 657 ile belirlenir. Özelde ise iyi bir yerde dükkan açanlar inanılmaz paralar kazanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yönetici Sekreteri (Asistanı) Kimdir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?