Vitray Ustası (Vitraycı) Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Vitray Ustası (Vitraycı) Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Vitraycı kime denir Cam üstüne desen çizilebilen veya resim yapabilen maharetli, tecrübeli kişilere vitraycı ya da vitray ustası denir. Vitray sanatı hakkında kısa bilgi vermek gerekirse, modern sanatlar arasına girmeyi başaran ve yaygın olarak kullanılan bir süsleme biçimidir. Geçmiş dönemlerde camiler vitray sanatının merkezi konumunda iken, günümüzde oteller, oyun salonları, fabrikalar, hatta lokantalar bile vitray […]

Vitraycı kime denir

Cam üstüne desen çizilebilen veya resim yapabilen maharetli, tecrübeli kişilere vitraycı ya da vitray ustası denir.

Vitray sanatı hakkında kısa bilgi vermek gerekirse, modern sanatlar arasına girmeyi başaran ve yaygın olarak kullanılan bir süsleme biçimidir. Geçmiş dönemlerde camiler vitray sanatının merkezi konumunda iken, günümüzde oteller, oyun salonları, fabrikalar, hatta lokantalar bile vitray tekniği ile süslenmeye başlandı.

Gerçekten insanı derinden etkileyen bu süsleme sanatı gün ışığının yoğunluğuna göre görsel bir şekil vermektedir. Görenleri adeta büyülemektedir. Dolayısıyla vitraycı ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.

Vitray sanatı ile uğraşanlar yaptıkları çalışmalarda cam üzerinde renklerin değişimine, ışığın azalıp artmasına veya bulutların gölge şeklinde ışık değerlerini farklı şekillerde göstermesine katkı sağlamaktadır. Bu gizemli bilmecenin usta elleri vitraycılar her geçen gün adeta sanatsal etkinliklere ivme kazandırmaktadırlar. Cam süsleme sanatçısı sanat aşkıyla tutuşanların ve cam süsleme sanatının kesişme noktasında sıkışanların buluşma noktasıdır.

Cam süslemeci ustası neler yapar

Camın kesilmesi, süslenmesi görevi arasındadır. Bunun için camın en iyi şekilde seçilmesini sağlar. Cam üzerine çizilecek olan figür, desen, şekil önceden tasarlanır. Bunun için günümüzde daha çok bilgisayar yardımı ile insanın hoşuna gidecek vitray desenleri tercih edilmektedir. Hazırlanan desenler belli ölçülerle renklendirilir. El ile desenin renklendirilmesi, ölçülendirilmesi işlemini tercih eden vitray ustaları da azımsanamayacak kadar çoktur.

Ggeleneksel yöntemlerle çalışıp mesleğine aşık olan cam süsleme ustalar halen mevcuttur. Vitray ustası camları kestiği zaman taşlama makinesi ile düzeltmeler yapar. Kesilen camların kenarları folyo ile sarılır. Yapılan folyoların üzerinde lehimleme işlemleri de gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aydın Evde Ek İş

En önemli görevlerinden bazıları camların boyanması, vitray yapılması, sonrasında kumlama işleminin gerçekleştirilmesi şarttır. Ayrıca bizote rodaj işlemini gerçekleştirir, sonrasında kaplama adı verilen işlem yapılır. Vitrayda en son son aşaması istenilmesi halinde patina adı verilen karartıcı çalışması gerçekleştirilir.

Cam süsleme ustası hangi araç gereçleri kullanır

Vitray ustası herkes gibi bilgisayar üzerinden çizimler yapan programları kullanır. Karartma amaçlı patina kullanır. Lehimleme işlemleri için gerekli olan her türlü araç gereç ve malzemeler. Taşlama makinesi, vitray pensesi, aşındırıcı görevi üstlenen grinder, folyo, gaz yağı, tiner, vernik, silikon, macun, pamuk, kurşun siyah ya da transparan cam, vitray boyası, siyah kontör, çeşitli fırçalar, cam kesme kalemi, cam kesme elması ve ana malzeme cam çeşitleri vitray için olmazsa olmaz araç gereç ve malzemelerden bazılarıdır.

Kimler vitray ustası olabilir

Cam süslemeci olabilmek için renkleri ve şekilleri algılama yeteneğine sahip özelliklere haiz olmak gerekir. Sanata ilgi duymak, farklı şekil ve imgelerle haşır neşir olmak gerekir. El ve göz uyumunun mükemmel olması beklenir. Sabırlı, kararlı, ölçülü, temkinli olmak vitray sanatçısı için büyük avantaj kaynağıdır.

Bbu mesleğe gönül veren insanların uzun süre dikkatini yoğunlaştırmayı bilen, detayları algılayabilen, yaptığı işi severek ve haz alarak hareket etmesi önemli özelliklerden bazılarıdır. Cam sanatına ilgi duyan insanların süslemeyi şekillerle bir araya getirip insanların nelerden hoşlanabileceğini öngörebilme yeteneğine sahip olması beklenir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Biyoloji Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar

Cam süslemeci ustası nerelerde çalışır

Bir ‘Usta’dan söz ediyorsak ve camla haşır neşir oluyorsa çalışma ortamı için en uygunu atölye gerekmektedir. Malzemelerinin en iyi şekilde saklanıp korunabileceği eserini ortaya çıkarabileceği her yer vitray ustası için çalışma alanıdır.

Günümüzde sadece camiler değil, oteller, restoranlar, fabrikalar, özel mekanlar, villalar, yalılar vitray sanatçılarının çalışabileceği ortamlardan bazılarıdır.

Ççalışma koşulları sürekli el işçiliğine dayanmaktadır. Cam ana malzeme olduğuna göre, bazen kırılma, kesilme, cam batma gibi istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Vitray ustası genelde ayakta iş yapar. İşini icra ederken grafiker, teknik ressam, iç mimar ve işverenler ile diyalog halinde olur.

Vitray eğitimi nasıl alınır

Yeterli müracaat yapılması halinde meslek eğitim merkezlerinin cam teknolojisi ve seramik alanına bağlı olan Vitray dalında eğitim verilmektedir. Türkiye’nin her bölgesinde yaygın eğitim hizmeti veren halk eğitim merkezleri de ihtiyaç olması durumunda kurs açarak vitray sanatını devam ettirmek için kursiyerlere eğitim vermektedir.

Okuyucuların özetle anlaması gereken şudur; doğrudan okulunda eğitim görerek cam süsleme sanatçısı olmak şu an için mümkün gözükmüyor. Bu mesleği gönül vermek, para kazanmak icra etmek isteyenler bizzat ustasının yanında yaparak yaşayarak öğrenmeli çıraklık, kalfalık ve ustalık basamaklarını tırmanmalıdır.

Cam süslemeci iş imkanları

Orta halli fakir insanlar vitray ile uzaktan yakından ilgilenmez fakat zengin insanlar paralarını değerlendirirken zevkine göre işlemler yaptırır. Vitray da bu bağlamda zengin insanların villasına, yalısına, oteline, restorantuna veya özel binasına, düğün salonuna yaptırabilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Harekete Geçmek İçin Ne Yapılmalıdır

Ddış mekan ya da aydınlatma panolarında da son yıllarda vitray sanatının inceliklerine rastlanmaktadır. Otel işletmecileri mekanın müşteriler tarafından beğenilmesi amacıyla giriş kapılarında, eğlence salonlarında, lobide, dış mekanlarda vitray tercih etmektedir. Dolayısıyla vitray ustaları hem kendi işyerini açarak hem de bu işleri yapan işverenlerle görüşüp iş imkanı yakalayabilirler.

Vitray ustası-cam süslemeci ne kadar kazanır

Gerçekten işine aşık ve başarılı cam süslemeci tecrübesi, performansı, referansı oranında kazanç sağlayacaktır. Çok nadir bulunan bu meslek erbapları emeklerinin karşılığını kendileri belirleyecektir. Dolayısıyla bağımsız, kendi adına çalışan vitray ustası maaşı göreceli olacaktır. Asgari ücretle kıyaslamak gerekirse, marka haline gelmiş, adından söz ettirmiş cam süsleme ustası yerine göre 10 katı gelir elde edebilir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?