Vitrin Kuyumcusu Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Vitrin Kuyumcusu Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Her türlü değerli taş ve madenlerden meydana gelen süs ve takı eşyalarının satış yapılacak olan vitrinde estetik bir şekilde her zevke uygun olarak düzenlemesini sağlayan ya da satış işlemlerini gerçekleştiren kişilere vitrin kuyumcusu denir. Vitrin Kuyumcusu ne iş yapar görevleri nedir Çalıştığı yerde olası hırsızlık vakalarına karşı uyanık olmak ve böyle bir durumla karşılaşılması durumunda […]

Her türlü değerli taş ve madenlerden meydana gelen süs ve takı eşyalarının satış yapılacak olan vitrinde estetik bir şekilde her zevke uygun olarak düzenlemesini sağlayan ya da satış işlemlerini gerçekleştiren kişilere vitrin kuyumcusu denir.

Vitrin Kuyumcusu ne iş yapar görevleri nedir

 • Çalıştığı yerde olası hırsızlık vakalarına karşı uyanık olmak ve böyle bir durumla karşılaşılması durumunda yasal süreçlerin takibini ve incelemesi amacıyla gerekli girişimlerde bulunmak
 • Müşteriye sattığı mücevheratın göze hoş gelecek şekilde paketleme seni yapmak
 • Dükkanda satılan her türlü değerli altın gümüş gibi parlatacak madenlerin gerekli ayar ve onarımlarını yapmak
 • Çalıştığın dükkanda iş bitiminden sonra vitrine dizilen mücevherlerin toplanarak kasaya kilitlenmesini yapmak, sonraki gün aynı şekilde topladığı malları yeniden vitrine dizmek
 • Sattığı ürünlerin günlük cirosunu hesap etmek, muhasebe işlemlerini yapmak
 • Müşterilerin verdiği siparişleri almak
 • Atölyede yapılması gereken işlemleri gerçekleştirmek için ilgili fabrikalarla diyalog kurmak
 • Kuyumculuk sanatında kullanılmakta olan her türlü değerli metallerin satışını ve alımını özelliklerine uygun bir şekilde tespit etmek
 • Her türlü yerli ya da yabancı müşterilere güleryüzlü davranıp onlara satılacak ürünleri müşteri psikolojisini dikkate alarak yardımcı olmak
 • Satılacak ürünlerin kalite ve cinsine göre fiyat etiketini veya sınıflamasını yapmak
 • Müşterilerin satmak istediği ürünleri teslim almak, değeri miktarında para ödemek
 • Çalıştığı iş yerinde her türlü malzeme araç gereç ve materyalleri tanımak doğru bir şekilde kullanmak vitrin kuyumcusunun bilmesi ve yapması gereken iş ve işlemler arasındadır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Siirt Evde Ek İş İlanları

Vitrin Kuyumcusu hangi araç gereç ve ekipmanları kullanılır

Her türlü ağırlıklı ölçü alet ve birimlerini bilir ve kullanır. Ayrıca zımpara, bilezikleri dizmek için kutular, kolye ve yüzük kutuları, pırlanta takmak için teraziler, madenleri ölçmek için dijital ibreli veya ağırlıklı tartılar, ayar suları, mihenk taşı, tahta masalar ve yüzük ölçüleri vitrin kuyumcusunun kullandığı ekipman araç gereçler arasında yer alır.


Vitrin Kuyumcusu ne iş yapar

Kimler Vitrin Kuyumcusu olmalıdır

Ticarete ilgi duyan, estetik açıdan güzel bir görünüme sahip olan, insanları etkilemesini bilen dikkatli, sabırlı, iletişimi güçlü kişiler vitrin kuyumcusu olmak için ideal insan tipleridir.

Vitrin Kuyumcusu nasıl olunur

Mmeslek erbabının personeli daha çok yaşayarak, uygulamalı bir sanat sahibi olur. Bu amaçla her yaştan insan çıraklık eğitim merkezlerinde bu mesleğin inceliklerini öğrenebilir.

Çıraklık eğitim merkezlerine gidebilmek için en az ortaokulu bitirmiş olmak gerekir. Düz lise, açık lise, meslek liselerinden birisine devam edenler de çıraklık eğitim merkezlerinde ya da mesleki eğitim programlarında kendilerine öğretilecek vitrin kuyumculuğu dalında ustalık yolunda gerekli eğitimleri alacaklardır. Bunun için 14 yaşını doldurmuş olan ve 19 yaşından gün almayan gençler eğitim görmek istedikleri çıraklık eğitim merkezlerine müracaatda bulunabilirler. Sonrasında ister çalışmak için işyeri bulmak, isterseniz kendi işyerini açmak için gerekli girişimlerde bulunabilirsiniz.

Vitrin Kuyumcusu iş imkanları

Ülkemizin mücevher üretiminde söz sahibi şehri konumundaki İstanbul vitrin kuyumcusu iş bulma noktasıdır. Yani bu mesleğe gönül verenlerin İstanbul’da ikamet etmesi mecburidir. Diğer şehirlerde çok az iş imkanı vardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü İş İmkanları

Mücevheratın yaklaşıp yüzde otuzu ihracat yoluyla veya doğrudan ülkemize gelen turistlere satılmaktadır. Diğer kısmı ise Türkiye’de alınıp satılmaktadır.

Vitrin Kuyumcusu iş olanakları gerçekten yüksek boyutlara çıkmıştır. Bu sektörde ihtiyaç sayısı yetişmiş kalifiye eleman anlamında oldukça fazladır. Burada en önemli sıkıntı güvenirlik olduğu için hem insani vasıflar hem de mesleğin inceliklerini bilme açısından farklı bileşenler söz konusudur.

Yaşayarak, görerek, hissederek öğrenen gençler mesleğin inceliklerini öğrendikten sonra kendini bu mesleğe adar. Sonrasında Türkiye’nin zengin maden ticaretinden nasip almaya başlar.

Vitrin Kuyumcusu ne kadar kazanır

Geleneksel yöntemlerle bilgi sahibi olan ve ‘Usta Çırak’ ilişkisi şeklinde mesleğini yürüten vitrin kuyumcusu gelirleri çok değişken durumdadır. Çalışılan yerlerde sabit maaş veya prim usulü ile gelir elde etmek mümkündür. Çünkü bazıları kendi işini kurma düşüncesinde olabilir. Başkasında çalışanlar asgari ücretin altında olmamak koşulu ile tatminkar ücret alabilir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?