Vücut Dili İnsanı Ele Verir

Vücut Dili İnsanı Ele Verir

Vücut dili insanları bariz bir şekilde ele verir. Bir insanın ne düşündüğünü öğrenmek isterseniz zihnini okumak için çaba harcamak yerine karşıdaki insanın vücut diline dikkatinizi çekin. İnsan vücudu sürekli kolayca fark edilen ve fark edilmeyen uyarılar göndermektedir. Bazılarımızın vücut dilini okuduğumuz zaman insanın bizden hoşlanıp hoşlanmadığını, kızdığını, nefret ettiğini, sevdiğini, beğendiğini veya beğenmediğini kolayca anlayabiliriz. […]

Vücut dili insanları bariz bir şekilde ele verir. Bir insanın ne düşündüğünü öğrenmek isterseniz zihnini okumak için çaba harcamak yerine karşıdaki insanın vücut diline dikkatinizi çekin. İnsan vücudu sürekli kolayca fark edilen ve fark edilmeyen uyarılar göndermektedir. Bazılarımızın vücut dilini okuduğumuz zaman insanın bizden hoşlanıp hoşlanmadığını, kızdığını, nefret ettiğini, sevdiğini, beğendiğini veya beğenmediğini kolayca anlayabiliriz. Bunun için vücut dilinin çok farklı biçimde kontrolü ve gücünü elimize almak gerekmektedir.

Bir insanın vücut dilini okumak için en önemli zaman dilimi ilk tanışma esnasındaki ilişkilerdir. Bu ilişkiler karşımızdaki kişiyi sevip sevmediğinizle onunla anlaşıp anlaşamayacağımıza yön verecektir. Bir insanla ilk kez tanışırsak ona güvenip güvenmeyeceğimizin veya ondan hoşlanıp hoşlanmayacağınızı hemen düşünmeye başladınızda vücut dilimiz hemen bize bu durumu aksettirecektir.
Her insanın duyguları yansıtması farklıdır. Bu duygular karşısında sizin vücut dilinizin tepkisi farklı, karşı tarafın vücut dili farklı ifadeler yansıtır. Gelin bunları örneklerle açıklamaya çalışalım.

insanların vücut-beden dilleri

Endişe ve hoşlanmama duygusu

Endişe ve hoşlanmama duygusunu taşıyan birinin karşı taraftaki ifadesi şöyle olur.

Başka taraflara bakar.

Elleriyle kollarıyla oynar, üstünü başını düzeltir.

Kulakları ile oynar, ensesine kaşır.

Pencere ve kapı gibi çıkış noktaları arar.

Öksürerek boğazını temizler.

Cüzdanıyla, cep telefonuyla, anahtarıyla oynar.

İleriye geriye doğru eğilir kalkar.

Bakışlarını aşağıya doğru indirir.

Kendince yerdeki hayali nesnelere işaret yapar, tekme atar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Devlet Bahçeli Kimdir?

Bu endişede hoşlanmama duygusunun sizin sizin vücut dilimizdeki tepkisi bu şekilde tezahür eder;

Bu insan sizin yanınızda kendisini huzursuz hisseder. Bacak bacak üstüne atamaz. Kollarını vücut hizasında birleştiremez. Siz bu insanla ilgilendiğinizi göstermek için ayakta bekleyin. Yüzünüzü o insana doğru dönerek ona doğru eğilin elinizden geldiğince göz teması kurmaya çalışın. Gülümseyen ifadelerle bakın. Karşıdaki insanın sıkılmasına utanmasını sosyal uyumsuzluğunun ortaya çıkışını belli edecek mesajlar vermeye samimi ve dost canlısı davranışlar sergileyin.

Düşünceli ve kararsız tavır takınan insanlar

Düşünceli ve kararsız tavır takınan insanlar sürekli ellerini çenesini ovalar. Kaşlarını çatar gözlerini kısarak bakarlar. Vücutları başka bir tarafa dönmüş olabilir. Bazen de anlamsız yere gülümseyebilirler. Bu kişi ile ilgili olarak bir karar verme aşamasında olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple vücudunuzu karşıdaki insana açık net bir şekilde konumlandırarak insanın daha pozitif bir vücut dili oluşturmasına yardımcı olmanız gerekir.
Beğeni, güven, ilgi duygularının yansıması şöyle kendini ortaya çıkarır;

Karşınızdaki insan ileriye doğru eğilerek size bakar. Yan tarafa doğru dönerek gülümser. Kendine çeki düzen verir. Saçını boya kıyafetini düzeltir. Sizinle fiziksel temasta bulunur. Elinizi sıkar veya size dokunur.
Vücut dilini ortaya koyan önemli işaretlerden olan dudaklar ıslaksa dudaklar. Yarı olarak açıksa huzurlu bir insanın ifadesi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak dudaklar çoğunlukla kapalıysa, dudaklar ısırıyorsa aynı zamanda gülümsemeye çalışırken dudaklar aşağıya doğru iniyorsa huzursuz bir insan ifadesi olduğunu söyleyebiliriz.
İnsanların parmak uçları da hiç hareket etmeden öylece duruyorsa huzursuz olduğunu, parmaklarını sürekli çıtlatan ve parmak uçlarıyla durmadan bir yerlere dokunmaya çalışan birisinin huzursuz olduğunu tespit edebiliriz. İnsanların elleri de kendini ele verir. Huzurlu insanlar ellerini açık bir şekilde ortada tutarken avuç içlerinde genelde yukarıya doğru bakar. Ancak huzursuz insanlar sürekli yumruklarını ve ellerini sıkıca kapatarak bazen de ellerini cebine sokmaya çalışıyor. Ya da kalem, anahtarlık, telefon gibi nesnelerle oyalanmak için çalışıyorsa huzursuz bir durum sergilediği anlaşılır.
Siz de çevrenize bakarak insanların vücut dillerini okuyarak nasıl bir kişilik yapısına sahip olduğunu hemen çözebilirsiniz yalnız sizde kendinizi aynı şekilde başkalarına karşı vücut dilinizle ipuçları vereceğinizi öğrenmiş oluyorsunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sağlıklı Düşünün!

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?