WASSİLY KANDİNSKY NEDEN DOODLE OLDU?

WASSİLY KANDİNSKY NEDEN DOODLE OLDU?

Google, öyle kolay kolay herkesi doodle serisine alıp, ana sayfasına koyarak insana verdiği değeri göstermez. Bugün google ana sayfasını açanlar karşılarında Wassily Kandinsky doodle’u görüp bu doodle’un neyi ifade ettiğini google niçin Wassily Kandinsky’i bu kadar önemsediğini merak edip, bu kişi hakkında bilgi edinme çalışmaktadırlar, siz de muhtemelen aynı yöntemle Wassily Kandinsky hakkında bilgi edinmeye çalışıyorsunuz. Wassily Kandinsky Kimdir Wassily Kandinsky Rus […]

Google, öyle kolay kolay herkesi doodle serisine alıp, ana sayfasına koyarak insana verdiği değeri göstermez. Bugün google ana sayfasını açanlar karşılarında Wassily Kandinsky doodle’u görüp bu doodle’un neyi ifade ettiğini google niçin Wassily Kandinsky’i bu kadar önemsediğini merak edip, bu kişi hakkında bilgi edinme çalışmaktadırlar, siz de muhtemelen aynı yöntemle Wassily Kandinsky hakkında bilgi edinmeye çalışıyorsunuz.

Wassily Kandinsky Kimdir

Wassily Kandinsky Rus asıllı bir ressam ve sanat kuramcısıdır. Bin sekiz yüz seksen altı da Rusya’da doğup, 1886 yılında Moskova’da hukuk ve ekonomi eğitimi almaya başladı, ardından düzenlenen etnografik bir tura katılarak rus halk sanatı üzerinde çalışmalar yaparak, farklı makaleler yazdı. Daha sonra Kandinsky çok etkilediği insanları resimlerine de yansıtarak farkını herkese hissettirdi. 

Resimleri ilgi görmeye başlayınca okuduğu okulu bırakarak önce St. Petersburg’a, daha sonrada Paris’e giderek ressam olmaya karar verdi.

İyi Almanca bildiği için Rusların çoğunlukta olduğu Almanya’nın Münih şehrine taşındı. Münih’te sanat ortamına girdi ve ün yapmaya başladı. Yerel sanat okullarında farklı çalışmalar yaparak o dönemin ünlü sanatçılar grubuna dahil oldu. Çok yönlü bir sanatçı olduğu için bir Fransız filozof tarafından kendisinden sergiler açması istendi.

 1904 yılında çıktığı gezilerde 4 yıl boyunca Venedik, Tunus, Hollanda, Fransa ve kendi ülkesi olan Rusya’yı dolaştı. Bu gecelerde Gabriel Wünter, Wassily Kandinsky ile birlikte sanat yaklaşımları konusunda araştırmalara katıldı.

Vasiliy kandinskiy 1949 yılında ünlü emprovizasyonlara başladı ve etrafına kısa sürede Matisse, Picasso, Delauney ve Klee gibi o dönemin ünlü sanatçısının toplamayı başardı.

Wassily Kandinsky,1912 yılında sanatta zihinsellik adlı eserini yazarak, sanatın manevi değerlerin betimlemesi olduğunu vurgulamaya çalıştı. ‘Sanat dalı dışsal yapı itibarıyla birbirinden farklı gibi görünse de buluştukları ortak nokta, insanın ruhunu arıtan, harekete geçirebilecek iç amaç için çaba harcamalı’ tezini savundu.

Wassily Kandinsky Hayatı

Wassily Kandinsky, uzun yıllar dışarılarda yaşadıktan sonra 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı başladığında Rusya’ya geri dönmek zorunda kaldı. 1920 yılında süprematizm yani malzemelerin kültürü, konstrüktivizm ve kendine ait teorilerini içeren pedagojik bir program yaparak sanatsal ve kültür enstitüsü kurarak burada çalışmaya başladı.

Daha sonra Rusça estetik akademisinde göreve getirilerek çalıştı ama 1 yıl sonra tekrar Almanya’ya giderek Nazilerin 1933 yılında kapatacağı Bauhaus okulunda eğitmen olarak çalıştı. Bin dokuz yüz yirmi dört yılında Hitlerin çalıştığı kurumu kapatması sonucu oradaki görevi sona erdi. En son 1933 yılında Paris’e taşınarak Fransız vatandaşlığına geçti. Fransa’da çok önemli eserler yaptı ve 1944 yılına kadar Paris’te yaşadı ve burada hayata gözlerini yumdu.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Emanet Kemanla Başarıdan Başarıya Koştu

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?