Web Programcısı-Tasarımcısı Kime Denir Nasıl Olunur

Web Programcısı-Tasarımcısı Kime Denir Nasıl Olunur

Web programcısı ne iş yapar, maaşı ne kadardır, nasıl web tasarımcısı olunur, programcı olmak için gerekli şartlar nelerdir, okutulan dersler vb. Bu bölüme girmek için hangi aşamaları geçmek gerekir? Kurumsallaşmak, hayata tutunmak, ticaret yapmak, kendini tanıtmak, sosyalleşmek, markalaşmak… Adına ne derseniz deyin, geleceğe sımsıkı sarılmak için web programcısı sayesinde yapılan site tasarımlarına ihtiyacınız var. Bilgisayar sistemlerinden […]

Web programcısı ne iş yapar, maaşı ne kadardır, nasıl web tasarımcısı olunur, programcı olmak için gerekli şartlar nelerdir, okutulan dersler vb. Bu bölüme girmek için hangi aşamaları geçmek gerekir?

Kurumsallaşmak, hayata tutunmak, ticaret yapmak, kendini tanıtmak, sosyalleşmek, markalaşmak… Adına ne derseniz deyin, geleceğe sımsıkı sarılmak için web programcısı sayesinde yapılan site tasarımlarına ihtiyacınız var. Bilgisayar sistemlerinden uzak kalmak dünyaya meydan okumak anlamına gelir. O zaman web programcısı sayesinde ortaya çıkarılan yazılımlar ile mükemmel web tasarımları sizin ihtiyacınız olan her şeye cevap verir.

Web Tasarımcısı-Programcısı kimdir

Her türlü bilgisayar sistemlerinin yazılım ve donanım olarak kurulumu, programlama dilleri yardımı ile etkileşimli olarak web sitesi tasarlama ve web uygulamaları hazırlayan kişidir.

Dünyaya açılmak, duygu ve düşünceleri vitrin olarak yansıtmak isteyenlerin tercümanı mahiyetinde yazılım olarak en ideal web sitelerini tasarlayan bu insanlar önemli işlere imza atmaktadır.

Web programcısının yaptığı işler nelerdir

 • Kurumsal ya da kişiye özel web siteleri tasarlamak
 • Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda istedikleri projeleri tahlil etmek
 • Beklentiler ve ihtiyaçlar dahilinde araştırma yapmak
 • Web sitelerinin bakım geliştirme güncelleme yayınlama ve yönetme sorumluluğunu almak
 • Yayında olan web sitesinin sürekli güncel kalmasını sağlamak
 • Web sitesinin veritabanı ile arayüz uyumluluğunu kontrol etmek
 • İhtiyaç duyulan Web sitesinin gerekli kodlarını yazmak
 • Anlaşma dahilinde sorumlu olduğu web sitelerinin içeriklerini düzenlemek, yayınlamak
 • Web sitesinin analizini yapmak, güncel olmayan içerikleri güncellemek
 • Web sitesinin arayüz tasarımını hazırlamak
 • Program yazımında gerekli olan yazılım dillerini bilmek ve sürekli kendini güncellemek
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mucize Besinler Hangileridir

Web programcısı-tasarımcısı hangi ekipmanları kullanır

Web tasarımcısı-programcısı olmak isteyen kişilerin web yazılımı esnasında gerekli olan bilgisayar programlarını kullanması gerekir. Bunlar; Photoshop, fireworks, Flash, sharepoint, dreamweaver, designer, visual Studio, PHP ve benzerleri. Yazılımları hayata geçirmek için DVD, CD, flash bellek kullanır. Veritabanı sistemleri, veritabanı sunucuları, web teknolojileri, sunucu programları web programcısı araç gereç ve ekipmanları arasında yer alır.

Kimler web programcısı olmalıdır

Web programcısı olmak için sayısal düşünme becerisi gelişkin olmalıdır. Yazılım dillerine meraklı web siteleri, web teknolojilerine ilgi duymalıdır. Veritabanı sistemleri, sunucu programlarının kurulumu, yazılımı sanal dünyaya yakından ilgi duyması beklenir.

Ayrıca tasarlama ve görsel yeterlilik sahibi olmalıdır teknolojinin tek dili olan ingilizceye hakim olması istenir. Sistemli hareket eden, ekip çalışmasına uyum sağlayan, kendini sürekli güncelleyebilen, dikkatli, sabırlı, araştırma yapmayı seven. Analiz yapmayı ve kayıt tutmayı, sayısal düşünmeyi ilke edinmiş kişilerin web programcısı olmak için gerekli özellikleri taşıdığını söyleyebiliriz.

Web programcısı hangi ortamlarda çalışır

Ekseriyetle büro ortamında çalışan ve programcıları bazı durumlarda müşteri bulmak ya da müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda onların sorunlarına çözüm bulmak amacıyla büro dışında da çalışabilirler. Genelde bilgisayar karşısında sürekli kodlarla vakit geçirirler. Buna bağlı olarak görme sorunları, bel ağrıları, boyun tutulmaları gibi sorunlar yaşayabilir. Çalıştıkları ortamlar sakin, temiz, rahat olabilir. Her türden insanla iletişim halinde olmak zorundadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Alışveriş Sistemindeki Olumsuzluklar Ortadan Kalkıyor

Yerine göre kurumsal bir firmada kendi başına çalışırken bazen de zor şartlar altında web siteleri yönetmek durumunda kalabilir. Sorumlu olduğu web sitelerinden içerik güncelleme, analiz yapma, satış yapma, satış değerlendirme, Seo çalışması, bakım gibi güncel aktiviteleri yapması gerekir.

Web tasarımcısı-programcısı nasıl olunur

Web programcısı olmak için gerekli eğitim her ne kadar meslek liselerinin bilişim teknolojileri alanına bağlı olan Web Programcılığında alınıyor diye bilinse de gerçek anlamda üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim veren bilgisayarla ilgili bölümlerinde alınması gerekir. Çünkü lise mezunu web programcısı ünvanlı kişilerin tam anlamıyla bu işi yapabildiğini söylemek çok doğru olmaz.


Web tasarımcısı-programcısı olmak

Meslek yüksek okullarında 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü de bu işi profesyonel olarak yapmak isteyenlere yeterli gelmeyebilir. Dolayısıyla sizlere tavsiyemiz Mühendislik Fakültelerinde İngilizce olarak okutulan yazılım mühendisliği bölümünü bitirerek hayata eksiksiz başlanmalıdır. Biliyoruz biraz zorlanabilirsiniz ama gelecekte yaşadığımız zorlukların karşılığını keyif çatarak çıkaracaksınız.

Yazılım mühendisliği mezunları bilgisayar web programcılığı hakkında yazdığımız bütün bilgi, birikim ve donanımlara sahip olarak mezun olacak, kendine herkes rahatlıkla güvenerek iş verecektir. Bilgisayar programcılığı yapmak, ünvana sahip olmak için meslek liselerinden mezun olmak kesinlikle yetersiz kalır.

2 yıllık önlisans mezunu olan bilgisayar programcısı da kendini tam anlamıyla yetiştiremezse aldığı ünvanın ezikliğini yaşayabilir. O zaman hedefiniz büyükse gerçek anlamda yazılım dillerini öğrenmek, gelecekte bilişim teknolojilerinde söz sahibi olmak isteyenler yazılım mühendisliğini bileğinin hakkıyla kazanmalı ve mezun olmalıdır. Sonrasında kurumsal firmalarda staj yapıp önemli firmaların bilgisayar programcılığı görevini üstlenmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SAKIN ÇAKMA TELEFON ALMAYIN!

Bu söylediklerimizi gerçekleştirirseniz kazancınızın hesabını yapmakta zorlanabilirsiniz.

Web programcısı iş imkanları

Özel tüzel ve kamu alanlarında rahatlıkla iş bulabilen web programcıları avantajlı sektörün temsilcileri olarak bilinir. Çünkü bilişim teknolojileri konusunda insanların çoğunun yeterli bilgisi yoktur. Üstelik ticaret ve tanıtım sanal ortama taşınmaya başlayınca insanlar mecburen web tasarımcısı, web programcısı, web master ihtiyacı hissetmektedir. Bu boşluğu doldurmak isteyenlerin sayısı da henüz yeterli seviyede değildir. Mesleki yeterliliğe sahip olan web programcısı iş imkanı açısından çok büyük sıkıntı yaşamayacaktır. Bu durum uzun yıllar bu şekilde devam edecek gibi görünmektedir.


Web tasarımcısı-programcısı maaşları

Daimi kadro da çalışanların çalışacağı kurum ile yapacağı anlaşma sorumluluk dahilindeki web siteleri veya bilişim sistemleri ile doğrudan alakalıdır. Yani size ne kadar ihtiyaç varsa size teklif edilecek olan maaş o derece yüksek olacaktır.

Eğer serbest olarak çalışıyorsanız ve birkaç tane web sitesinden sorumlu iseniz veya bilgisayar yazılımları üzerine kendi firmanızı, büromuzu çalıştırıyorsanız kazanç farklı şekillerde ortaya çıkacaktır. Her halükarda, işini ustalıkla yapan web tasarımcı ve programcısı maaşları yeterli düzeyde seyredecektir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?