Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Bilişim sektöründe söz sahibi olmak isteyen geleceğin görsel web tasarımcıları, kodlama uzmanları, arayüz geliştiricileri bu mesleği merak etmeye başladı. Gerçekten de gençler için en ideal ve ilgi çekici meslekler olduğu gözlerden kaçmıyor. Hal böyle olunca kısa süre içerisinde iyi bir meslek edinmek isteyenlerin haklı tercihleri arasında yer almaya başladı. Üstelik 2 yıllık olması, uzun zaman […]

Bilişim sektöründe söz sahibi olmak isteyen geleceğin görsel web tasarımcıları, kodlama uzmanları, arayüz geliştiricileri bu mesleği merak etmeye başladı. Gerçekten de gençler için en ideal ve ilgi çekici meslekler olduğu gözlerden kaçmıyor. Hal böyle olunca kısa süre içerisinde iyi bir meslek edinmek isteyenlerin haklı tercihleri arasında yer almaya başladı. Üstelik 2 yıllık olması, uzun zaman kaybetmeden mesleğe atılmak, düzenini kurmak isteyenlerin de alternatifi durumundadır.

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü mezunları önemli firmalarda kendilerine pozisyon bulabilmektedirler. İşi en ince ayrıntısına kadar öğrenenler de gelecekte kendi web tasarım şirketlerini kurarak patron olma hayallerini gerçekleştirme şansına sahiptirler.

Kimler Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü okumalıdır

  • Bilişim sektöründe kendine yer edinmek isteyenler
  • Teknoloji alanında araştırma yapmak isteyenler
  • Adını geniş kitlelere duyurmak isteyenler
  • Web yazılımına ilgi duyanlar
  • Kodlama becerisi gelişmiş olanlar
  • Mantıksal sayısal açıdan yeterli kapasitesi bulunanlar
  • Dijital dünyaya merak saranlar

hiç tereddüt etmeden Web Tasarımı ve Kodlama Bölümünü tercih edip eğitim fırsatlarından yararlanabilirler.

Web Tasarımı ve Kodlama Eğitimi

Web Tasarımı ve Kodlama eğitimi nerede alınır

Akademik anlamda eğitim, üniversitelerin Web Tasarımı ve Kodlama Bölümünde verilmektedir. Alt yapı oluşturmak için doğal olarak teknoloji, bilgisayar, bilişim, yazılım gibi konularda önceden ön bilgiye haiz olmak eğitim alacak bir şeyi avantajlı kılar. Bunu şunun için söylüyoruz; Gelecekte bu bölümden istifade etmeyi planlayanlar öncesinde bilişime ilgi duymalı, bilgisayar ile alakalı Mesleki ve Teknik Meslek Liseleri tercih edilmelidirler. Sonrasında da isteyen lisans düzeyinde eğitim veren, bilişim üzerine fırsatlar sunan bölümleri tercih etmelidir. Yani 4 yıllık eğitim olanağı sunan ve alanında en iyilerini yetiştiren Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği bölümlerini tercih etmelidir.

Web Tasarımı ve Kodlama niçin tercih edilmelidir

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, kısa süre içerisinde bu sektörü gözden geçirmek, öğrenmek, para kazanmak isteyenler 2 yıllık web tasarımı ve kodlama bölümünü okuyabilir. Bunu küçümsemek anlamında söylemiyoruz. Herkesin bilgi dağarcığı, zamanı, ekonomik durumu ve benzeri sebeplerden dolayı tercihleri farklı olabilir. Hatta günümüzün gençleri o kadar yetenekli olabiliyor ki hiçbir eğitim almaksızın video eğitim yapan web sitelerini takip ederek işin püf noktalarını öğrenebiliyorlar. Piyasada bu alanda oluşturulmuş oldukça fazla içerik paylaşımı yapan videolar bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şarkı Sözü Yazarları Neredesiniz?

Sosyal ağlarda bile benzer gruplar oluşturularak birbirlerine yardım eden gençler bulunmaktadır. Hülasa edindiği tecrübeyi belgeye döküp, belgeli çalışmak isteyenler 2 yıllık Yüksek Okulu tercih edebilir.

Hatta ve hatta hem çalışıp hem eğitim almak isteyenler de mevcuttur; onlar içinde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından gençlerin faydalanması için uzaktan eğitim yapan Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü tercih edilmelidir. Zaten belli birikim sahibi olmuş sektör temsilcileri sadece belge alma düşüncesinde olabilir. Bu bağlamda zaman kaybetmek istemeyebilirler.

Sırayla özetlemek gerekirse ilk önce bilgisayar bilişim üzerine eğitim veren meslek liseleri okunmalıdır. Sonrasında puan esasına göre lisans düzeyinde eğitim veren bilişim bölümleri tercih edilmelidir. Yeterli puanı tutturamayanlar da ön lisans düzeyinde eğitim veren Web Tasarımı ve Kodlama bölümünü okumalıdır.

İşin inceliklerini bilen, eğitim için zamanı olmayanlar Açık Öğretim imkanı tanıyan eğitim kurumlarına kayıt yaptırmalıdır.

Tasarım ve Kodlama Eğitimi

Meslekte ilerleme nasıl olur

Yukarıdaki sıralama size bir kolaylık sağlayabilir. Kendinize uygun olan alternatifleri değerlendirip Akademik olarak eğitim alma olanağından faydalanabilirsiniz. Eğer 4 yıllık lisans eğitimi veren kurumları tutturamadıysanız, 2 yıllık Web Tasarımı ve Kodlama bölümü okumak zorunda kaldıysanız dert etmeyin, sizin imdadınıza DGS yetişecektir. Yani okumak isteyip de yeterli puan tutturamadığınız bölümlere geçiş yapıp lisans düzeyinde diploma şansı yakalayacaksınız. Lisans öğrenimi için olanak tanıyan Dikey Geçiş Sınavı kılavuzu her yıl güncellenmektedir ve ilgili bölümler için geçiş kolaylığı sağlanmaktadır. Sizin için öncelik Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri olmalıdır.

Web Tasarımı ve Kodlama bölümü iş imkanları

Web tasarımı ve kodlama önlisans programından mezun olanlar için iş imkanları alternatifi her geçen yıl katlanarak çoğalmaktadır. Bu cümleleri laf olsun diye saf etmiyoruz. İşin ehemmiyetini kavramak isteyenler web tasarım uzmanı, sosyal medya uzmanı, web tasarımcısı, kodlama uzmanı, görsel ve tasarımcı, arayüz geliştirici arayan firmaların iş ilanlarını okuyabilir. Üstelik hatırı sayılır miktarda iş ilanına rastlayınca ne kadar değerli bir bölüm olduğu anlaşılacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zooloji Nedir, Zoolog Ne İş Yapar

Alanında kendini kanıtlamış kişiler ömrü boyunca en çok aranan elemanlar arasında olmanın hazzını yaşayacaktır. Tekrar tekrar söylüyoruz, iş olanakları diye bir soru sorulması bile tuhaf kaçabilir; ancak kendini kanıtlamış, işine hakim Web tasarımcı ve kodlama uzmanları olmanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Kendinizi kanıtladıktan sonra başkalarının hesabına çalışmayı bir kenara bırakarak kendi hesabınıza bakacaksınız. Yani size ait olan web tasarım şirketini kurup işinizin patronu olmanın keyfini çıkaracaksınız. Bunlar web tasarımı ve kodlama iş olanakları arasında size kalmış tercihler olarak durmaktadır.

Web Tasarımı

Web tasarımı ve kodlama bölümünde hangi dersler görülür

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü hakkında merak edilenler arasında sayısal mı yoksa sözel mi ağırlıklı olduğudur. ÖSYM TYT ile yerleştirilen bölümlerde sayısal sözel ayrımı yapmadan aldığınız TYT puanına göre yerleştiriyor. Yani 2 yıllık okuyacaklarda bu önemsiz. Lisans düzeyinde tavsiye ettiğimiz Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri düşünürseniz sayısal çalışmalısınız.

Web tasarımı ve kodlama bölümünde başta yabancı dilin, yani İngilizce’nin teknik anlamda çok iyi olması gerekir. Bununla birlikte temel bilgi teknolojileri, medya ve iletişim, bilgi toplumu ve e-devlet, kullanıcı deneyimi tasarımı, profesyonel yaşamda itibar-imaj yönetimi, görsel estetik, bilişim hukuku, marka ve yönetimi, pazarlama iletişimi, sosyal ağ analizi, ağ yönetimi ve bilgi güvenliği, girişimcilik ve iş kurma, web yayıncılığı, web okuryazarlığı, web tabanlı kodlama, web grafik tasarımı, internet tabanlı programlama, web tasarımı, satış ve pazarlama, internette telif hakları ve etik, web yayıncılığı araçları…

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Acil Hemşiresi Kimdir, Görevleri Nelerdir

Yukarıda sayılan dersler 2 yıllık web tasarımı ve kodlama bölümü okumayı düşünen öğrencilere dönemsel olarak verilecek dersleri içermektedir. Ayrıca üniversitelerde okutulması gereken Atatürk ilke ve inkılapları, Türk Dili gibi dersler da yer almaktadır.

Web tasarımı ve kodlama bölümü mezunları ne kadar kazanır

Gerçekten çok bilinmeyenli bir denklem gibi, cevap vermesi güç olan bir başlık attık. Ayda asgari ücret düzeyinde de kazanılabilir, Türkiye’de en çok maaş alan memur kadar da kazanç elde edilebilir. Neyi ifade etmeye çalışıyoruz? Web tasarımı ve kodlama bölümü mezunu kazancı; kişinin yetenekleri, stratejileri ve diğer etkenlerle netleşir.

Hep dile getirmeye çalıştığımız, kendini tanıtlamı alanında en iyi olmayı hedeflemiş kişilerin el üstünde tutulacağıdır. Kendisine sürekli iş teklifi yapılacaktır. Yani bu çağda, işlerin internet ortamında yürütüldüğü bir zaman diliminde, siz hizmet verdiğiniz kurum-kuruluş-işletmeye ne denli katkı sağlarsanız, size firmanın ihtiyacı o denli artacaktır. Haliyle de kodlama-web tasarımı uzmanı olan biri vazgeçilmez elemanları arasında yer alacaktır. Bu durumda maaş belirlenirken söz sahibi siz olacaksınız, sizin istediğiniz maaşı vermeyen kişi ile yolunuza devam etmezsiniz.

Web tasarımı ve kodlama iş imkanları bölümünde de açıkladığımız gibi alternatif çığ gibi artıyor. Beğenmediğiniz yerde durmazsınız, başka firmalarla pazarlık masasına oturursunuz. Geleceğin mesleği olarak kabul edilen sosyal medya uzmanlığı, arayüz geliştirici, kodlama uzmanı, görsel web tasarımcı, web tasarım uzmanı için para kazanmanın sınırı yoktur.

Bugün gençlerin en çok merak ettiği bir konuyu ele aldık. Yani Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü hakkında merak edilenler dile getirildi. Umarız kafanızdaki soru işaretlerine bir nebze olsun ışık tutabildik. Karşılık olarak da bizi sosyal medyada tanıtırsanız memnun oluruz.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?