Y HARFİNİN ÖĞRETİMİ NASIL OLMALIDIR?

Y HARFİNİN ÖĞRETİMİ NASIL OLMALIDIR?

Üçüncü grup seslerden olan Y harfinin öğretimini anlatmaya çalışacağız. Daha önce öğretilen U sesi ile yazılışı bire bir aynı olan ancak, sadece fazladan kuyruğu olan bu ses yazılışı çok zor olmayan harflerdendir.  Y HARFİ ÖĞRETİMİ İçinde y sesi olan kelimeler Çocuklarımıza öncelikle yapmamız gereken sesini hissettirmedir. Bu  amaçla içinde y sesi olan kelimeler bularak çocuğunuza […]

Üçüncü grup seslerden olan Y harfinin öğretimini anlatmaya çalışacağız. Daha önce öğretilen U sesi ile yazılışı bire bir aynı olan ancak, sadece fazladan kuyruğu olan bu ses yazılışı çok zor olmayan harflerdendir. 

Y HARFİ ÖĞRETİMİ

İçinde y sesi olan kelimeler

Çocuklarımıza öncelikle yapmamız gereken sesini hissettirmedir. Bu  amaçla içinde y sesi olan kelimeler bularak çocuğunuza söylemeliyiz, örnek göstermeliyiz, daha sonra da çocuktan benzer örnekler bulmasını istemeliyiz. çevrenizde bolca y sesi içeren örnekler bulabilirsiniz. yatak, yorgan, yastık, yelek, yoğurt gibi farklı örnekleri bulmalarını isteyebilirsiniz. Sadece kelimenin ilk harfi değil ortasında ve sonunda olan kelimeler de buldurmak daha faydalı olacaktır. Küçük harfi kılavuz çizgili defterin orta çizgilerinin arasına yazılan kuyruğu ise alt bölüme kadar uzanan bu kuyruklu y adı verilen ses çocuklar için oldukça eğlenceli ve zorlanmadan yazabilecekleri harfler arasındadır.

y

 Sizlerin de çocukların çalışma kitaplarında bol bol örnek yapmalarına fırsat vermeniz, özellikle kuyruk bölümünü yaparken zorlanacaklarından önceden önlem alarak dikkatlice tahtada veya projektörde örnekler göstermeniz gerekmektedir. Çocuklar yazmakta zorlanırsa ki zorlanacaklardır, çünkü kuyruklu harfler biraz öğrencilerin yazı karakterini bozmaktadır, kimisi geniş bir kuyruk yapıyor, kimisi ince uzun, kimisi kısa bir kuyruk yapıyor. Bu sebeple dengeli göze hoş gelen bir harf çalışması yaptırmanız için önceden bol bol tahtada göstermemiz gerekir. Hatta çocukların yazmalarını isteyiniz yazamadıkları yerlerde göstererek anlatarak tekrar tekrar yanlışlarını düzeltme yoluna giderseniz iyi olur.

Ses temelli cümle öğretiminde her zaman harf öğretimi yapılmıyor, harfler diğer öğrenilen harflerle birleştirilerek heceler yazılıyor, hecelerden yeni kelimeler oluşturulması gerekiyor, nihayetinde de kelimelerden anlamlı cümleler oluşturulması esastır. Bu minval üzerine çalışırsanız çocuklarınızın daha verimli olacağını düşünüyoruz. Y harfinin öğretiminde aceleci olmadan sabırla, mekik mekik dokuyarak gideceğimizi sürekli tekrar ediyoruz. Hem öğretmenler hem veliler acele etmiyoruz, sabırla yavaş yavaş öğretiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Az Kullanılan Noktalama İşaretleri ve Yazım Kuralları

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?