Yabancı Dil Öğretmenliği Okumak

Yabancı Dil Öğretmenliği Okumak

“İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ” DESEK Mİ Yabancı dil öğretmenliği son dönemde ilgi gören meslekler arasına girmeyi başarmıştır. Sebebi de hem yabancı dilin ikinci sınıftan itibaren müfredata eklenmesi ile istihdam sayısı artmış olması hem de son değişikliklerle hükümetin dershaneleri kapatıp özel okula dönüştürme projesi sayesinde özel okulların önü açılmış, dolayısıyla da özel okullarda da yabancı dil öğretmenliği istihdamı […]

“İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ” DESEK Mİ

Yabancı dil öğretmenliği son dönemde ilgi gören meslekler arasına girmeyi başarmıştır. Sebebi de hem yabancı dilin ikinci sınıftan itibaren müfredata eklenmesi ile istihdam sayısı artmış olması hem de son değişikliklerle hükümetin dershaneleri kapatıp özel okula dönüştürme projesi sayesinde özel okulların önü açılmış, dolayısıyla da özel okullarda da yabancı dil öğretmenliği istihdamı oluşmuştur.
Oysa milli eğitim bakanlığı, yabancı dil öğretmenliği programında okullarda yabancı dil, öğrenciler tarafından seçilir, seçilen yabancı dil branşına göre okul müdürü o branşta öğretmen talep eder ama bu gerçeği maalesef kamuoyuna yetkililer açıklamaz, açıklamak istemez. Çünkü toplumun çoğunluğu da dünyada kullanılan en geçerli dil yabancı dil ingilizce olduğu için doğal olarak bütün öğrenci ve veliler yabancı dil deyince ingilizce olarak düşünüyor. Ama üniversitelerin yabancı dil öğretmenliği bölümünde okuyan diğer bölümleri bu haksızlıktan oldukça şikayetçiler. Her ne kadar yabancı dil öğretmenliği olarak adlandırılsa da bu meslekte en çok iş yapabilecek branş herkesin bildiği gibi ingilizce öğretmenliğidir.

ingilizce öğretmenliği,okumak

Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yabancı dil öğretmenliğini çağın gereklerine göre düzenleyeceklerini söyledi. Rusça öğretmenliği Japonca öğretmenliği, Çince öğretmeni, Fransızca öğretmenliğini de aktif hale getireceklerini söylemiş ama söz uçmuş, yazı yazılmamış, hepsi palavra imiş.

NASIL İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ OLUNUR

Yabancı dil öğretmenliği okuyan oldukça fazla üniversite öğrencisi var ama sadece ingilizce öğretmenliğinden mezun olanlar devlet okullarında ve özel okullarda öğretmenlik yapma şansını buluyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  At Antrenörü Ne İş Yapar?

Bu gerçeği bilerek siz de yabancı dil öğretmenliği düşünüyorsanız nasıl yabancı dil öğretmeni olunur kısaca değinmek istiyorum.

Öncelikle yabancı dil öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yetenek bilgisine sahip olması, sözel yeteneği bakımından meraklı, yabancı dile karşı duyarlı, yabancı dil alanında başarılı, hafızası güçlü, düşüncelerini kolaylıkla başkalarına aktarabilen, iyi bir öğrenme ortamı hazırlayabilen, dikkatli, öğrencilerin bütün sorunları ile ilgilenebilen ve zorluklar karşısında farklı çözüm yolları bulmayı bilen, öğrencilerle iyi iletişim kurabilen, hoşgörülü, anlayışlı, güleryüzlü, sabırlı, sevecen, duygu ve düşüncelerini nasıl anlatabileceğini bilen, coşkulu, istekli kimseler olması gerekmektedir.

Yabancı dil öğretmeni olmak için üniversitelerin eğitim fakültesine bağlı ingilizce öğretmenliği, almanca öğretmenliği, fransızca öğretmenliği, japonca öğretmenliği gibi öğretmenlik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ayrıca fen – edebiyat fakültelerine bağlı ingiliz dili ve edebiyatı, amerikan kültürü ve edebiyatı, mütercim tercümanlık, ingiliz dil bilimi, alman dil bilimi, fransız dil bilimi, japon dilbilimi, italyan dil bilimi, ispanyol dil bilimi gibi dil ve edebiyat bölümlerinden mezun olarak da öğretmenlik yapma şansınız vardır ama ayrıca öğretmenlik yapmak için fark derslerini vererek pedagojik formasyon   alma hakkınız bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?