Yahya Baba Hazretleri

Yahya Baba Hazretleri

ALLAH DOSTLARI Geçmiş yıllarda pek değerli zatlar yaşamış ve insanlığa değer verdiği için de derin izler bırakarak unutulmaz insanlar arasına girmişlerdir. Yahya Baba Hazretleri de bu ender bulunan insanlardan bir tanesidir. Günümüzde neden bu muhterem insanlara rastlanmaz pek bilinmez ama 2. Bayazıd zamanında Edirne’deki külliyede aşçılık yapan Allah dostu YAHYA adında biri varmış. Arkadaşları, bakliyat, sebze, hoşaf […]

ALLAH DOSTLARI

Geçmiş yıllarda pek değerli zatlar yaşamış ve insanlığa değer verdiği için de derin izler bırakarak unutulmaz insanlar arasına girmişlerdir. Yahya Baba Hazretleri de bu ender bulunan insanlardan bir tanesidir.

Günümüzde neden bu muhterem insanlara rastlanmaz pek bilinmez ama 2. Bayazıd zamanında Edirne’deki külliyede aşçılık yapan Allah dostu YAHYA adında biri varmış. Arkadaşları, bakliyat, sebze, hoşaf ve diğer yiyecekleri hazırlarken bu mübarek ise sadece pilav ehliymiş. İşini de o kadar seviyormuş ki bir ibadet yaparcasına işine yoğunlaşırmış. Pirinçlerini salavat getire getire tek tek ayıklar, yemeğin yağını tekbir getirerek eritir, tuzunu besmelelerle ve suyunu da fatihalarla salarmış. Bu da yetmez gözlerini kapatarak evliyayı, enbiyayı da işin sırrına aracı yaparmış.

Yahya Baba Hazretleri

Bütün bunları yaparken kalbinden sadece bereket dilermiş, haliyle de Yaradan bunu karşılıksız bırakmaz, yaptığı pilav herkese yeter de artarmış bile. Bu mübarek insan artan tek pirinç tanesini bile değerlendirirmiş. Artan pilavı sırtladığı gibi tuna nehrinin balıklarını nasiplendirirmiş. Balıklar bile onun geleceğini bilir, köprü başında onu beklerlermiş.

Kilerci de pilav arttığı için durumun farkına varır ve her gün bir öncekinden daha az pirinç vermeye başlar. Ama değişen pek bir şey olmadığını görünce şaşkına döner ve Yahya Baba’yı merak edip gözler ne yaptığını. Anlar ki bu iş keramet işidir durumu padişaha anlatır. 2. Bayazıd  da merak eder ve bir gün bu mübarek zatı takip eder. Tam artan pilavı ırmağa dökerken padişahı görünce şaşırır. Padişah da ‘sen devletin malını israf etmeye utanmıyor musun?’ deyince ırmaktaki balıklar dile gelerek ‘ayıp olmuyor mu devletlum, koca Osmanlının artığını bize çok mu görüyorsun?’ derler. Utancından secdeye kapanan Aşçı Yahya Baba Hazretleri, bir daha yerden kalkamaz ve ruhunu Mevla’ya teslim eder.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Namazı Anlamak ve Bilmek

Allah dostu insanların çoğalması dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan ALTIN ORAN MUCİZESİ başlıklı makalemizde altın oran, altın oran hesaplama ve altın oran ölçebilen pergel hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?