‘Yalancı Bahar’ Çiftçileri Üzüyor

‘Yalancı Bahar’ Çiftçileri Üzüyor

Bol yağışlı bir kış geçirdiği için mutlu olan çiftçiler don olaylarından tedirgin oluyor. Özellikle tarımın yoğun olarak yapıldığı illerimizde uzun emekler sergileyip verim almayı umut eden insanların yürekleri pır pır atar. Türkiye’de  üzümün en çok yetiştirildiği Manisa ilimizde hava sıcaklıklarının zaman zaman gece sıfırın altına düşmesi sebebiyle don olayları yaşanıyor. Havaların sıcak gitmesi sonucunda erken […]

Bol yağışlı bir kış geçirdiği için mutlu olan çiftçiler don olaylarından tedirgin oluyor. Özellikle tarımın yoğun olarak yapıldığı illerimizde uzun emekler sergileyip verim almayı umut eden insanların yürekleri pır pır atar.

Türkiye’de  üzümün en çok yetiştirildiği Manisa ilimizde hava sıcaklıklarının zaman zaman gece sıfırın altına düşmesi sebebiyle don olayları yaşanıyor. Havaların sıcak gitmesi sonucunda erken uyanan doğa sebebiyle, üzüm bağlarında yüzde 70’e varan don hasarı yaşandığı dile getirildi. Geçen sene nisan ayında don olayından oldukça fazla etkilenen  üzüm üreticileri, bu sene de aynı sorunla karşı karşıya kaldı. ‘Yalancı Bahar’ adı verilen havaların sıcak gitmesi olayı neticesinde üzüm bağları ve erken çiçek açan kiraz, erik ve şeftali bahçeleri don sebebiyle büyük zarar gördüğü söyleniyor.

Don olaylarının yoğun olarak görüldüğü bölgelerde incelemeler yapan Ziraat Odası görevlileri konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:

Manisalı çiftçilerimiz havaların uzun süre sıcak gitmesinden sonra birden soğuyacağı önceden tahmin ediliyordu. Soğuklar lokal olarak bazı bölgelerde etkisini gösterdi. Gece eksi 6’lara varan hava sıcaklığı nedeniyle üzüm bağlarının büyük zarar gördüğünü tahmin ettik. Yaptığımız tespit çalışmaları neticesinde oda arkadaşlarıyla görüş alışverişinde bulunduk. Çok ciddi hasarlar var. Aldığımız bilgilere göre Saruhanlı ilçemizde yüzde 80’e yakın hasar olduğu söyleniyor. Ayrıca Yeşilköy, Harmandalı ve Muradiye bölgelerinde de aynı şekilde yüzde 60’a varan hasarlar olduğu söyleniyor. Selimşahlar ve Akgedik bölgelerinde aynı şekilde büyük hasarlar olduğunu biliyoruz. Salihli ilçemizde de hasarın büyük olduğunu öğrendik. Sadece Sarıgöl ilçesinde ciddi bir durumun olmadığını biliyoruz.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Telefon Çalınırsa Ne Yapmalıyız?

Havaların uzun süre sıcak gitmesi sebebiyle erken uyanan üzüm bağlarında ‘Yalancı Bahar’ yaşanmasına sebep olduğunu ifade yetkili;  ‘Üzüm bağlarımız yalancı bahara aldandı ve erken uyandı. Erikler, kirazlar ve şeftaliler erkenden çiçek açtı. Dolayısıyla bu sene bahar erken geldi. Geçen sene de aynı şekilde Nisan’ın 23’ünde don olayı yaşamıştık. İklim şartları giderek değişiyor. Bundan dolayı herkesin tarım sigortası yaptırması zorunlu hale geldi. Vatandaşın, çiftçilerin bu olaylardan ders alarak tarım sigortası yaptırmanın önemini kavramaları gerekir. Manisa, üstü açık bir sanayi gibi. Hava şartlarının nasıl olacağını önceden bilemeyiz. Hala tehlike geçmiş değil. Ayın sonuna kadar don olaylarının yaşanacağını tahmin ediyoruz.’ dedi.

Dona Karşı Önlem
Dona Karşı Önlem

GEDAŞ DA ÇOK DİKKATLİ OLMALI

Elektrik dağıtım şirketinden de bir talebi olduğunu ifade eden Ziraat Odası yetkilisi; ‘Üreticilerin bazıları fıskiye adı verilen sistem sayesinde üzüm bağlarını korumaktadır. Donan üzüm bağlarına karşı oldukça etkili olan bu sistem ile gece durmadan fıskiye çalıştırılıyor. Böylece üzüm bağları donmadan kendini koruyabilmektedir. Ancak, elektrik kesintisi yaşandığı zaman bu sefer buzlanma meydana geliyor ve zararın geri dönüşü de asla olmuyor. Bizim zarar görmememiz için elektrik dağıtım şirketi olan GEDAŞ ile bir görüşme yaptık. Elektrik kesintisi yapmamaları gerekiyor. Aksi takdirde zararımız yüzde yüzleri bulur. GEDAŞ’ın elektrik dağıtım hatlarının düzenli olarak çalışmasını istiyoruz.’ dedi.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?