Yalıtım Teknikeri Teknisyeni Ne İş Yapar

Yalıtım Teknikeri Teknisyeni Ne İş Yapar

Binalarda gerekli olan üst ve alt yapı çalışmalarının en iyi şekilde yapılması, ayrıca ekonomik açıdan ömrünü tamamlamış yapıların sağlamlaştırılması, iktisadi tasarruf sağlanması ile hayat konforunun artırılması düşüncesiyle her türlü su, ses, ısı ve yangın yalıtımı uygulamalarına bizzat ya da dolaylı olarak müdahale eden, katılan teknik personeldir. Yapı yalıtım teknisyeni-teknikeri çalıştığı inşaatta mühendislerle birlikte koordineli olarak […]

Binalarda gerekli olan üst ve alt yapı çalışmalarının en iyi şekilde yapılması, ayrıca ekonomik açıdan ömrünü tamamlamış yapıların sağlamlaştırılması, iktisadi tasarruf sağlanması ile hayat konforunun artırılması düşüncesiyle her türlü su, ses, ısı ve yangın yalıtımı uygulamalarına bizzat ya da dolaylı olarak müdahale eden, katılan teknik personeldir.

Yapı yalıtım teknisyeni-teknikeri çalıştığı inşaatta mühendislerle birlikte koordineli olarak veya mimarla eşgüdüm halinde, nezaket kuralları içerisinde beraber iş yapılan işçilerle mesai harcayan teknik personeldir.

Yapı yalıtım teknikeri-teknisyeninin görevleri

Çalışma yapılacak binada keşif veya ölçüm işlerini yapmak. Yalıtım yapılacak olan alanda araç gereçlerin kontrolünü sağlamak, gerekirse temizliğini yaptırmak. Gerekli olan yalıtımın türüne göre ses, ısı veya yangın için en ideal miktarda ve kalitede malzemenin hazırlanmasını sağlamak. İş için gerekli olan işçi ve nitelikli personelin çalışma alanında bulunmasını planlamak, sağlamak. Çalışma yapılacak bölgede yalıtımın çeşidine göre işin en uygun şekilde yapılmasını ve uygulamasını gerçekleştirmek. Çalışma esnasında işçiler tarafından yapılan çalışmaları kontrol etmek, eğer bir problem varsa giderilmesi için gerekli önlemleri almak. Yapılan işi rapor tutarak mimar, mühendis veya üst makamdaki yetkililere iletmek günlük olarak yapılan iş miktarının veya maliyetinin raporunu tutmak. Çalışılacak olan bölgede gerekli iş güvenliği önlemlerini almak ve çalışma süresince kontrol etmek.

Yalıtım teknisyeni-teknikeri hangi araç gereçleri kullanır

Her türlü inşaat araç gereç ve ekipmanlarının kullanması kaçınılmazdır. Bunların başında asma iskele, ahşap testeresi, çivi çakma tabancası, eritme kazanı, el kaynak makinesi, keski, kerpeten, çekiç, halat, maket bıçağı, matkap ve uçları, metal testere, metal cetvel, kaynak makinesi, gönye, perçin aleti, tornavida, saç kıvırma makinesi, saç kesme makinesi, spot tekerlekli yüksek iskele, su terazisi, teneke makası, fitil, derz makinesi, mikser, püskürtme sistemi ve bilimum test cihazları kullanılan araç-gereç, makine, cihazlar arasında yer almaktadıri

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türklerin Avrupa Macerası

Yalıtım teknikeri-teknisyeni ayrıca ahşap çıtalar, test cihazları, dübel, alçı, panel likit malzemeler, kompozit levhalar, mineral sünger, süzgeç, sıva harcı, plastik esaslı örtüler, mekanik tespit elemanları, yapıştırma malzemeleri, emniyet gözlüğü, eldiven, gaz maskesi, emniyet kemeri de olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer almaktadır.

Yalıtım Teknikeri-Teknisyeni Ne İş Yapar

Kimler Yapı yalıtım teknikeri teknisyeni olmalıdır

Bu mesleğe gönül veren, inşaatla ilgili çalışma, kontrol işine yatkın olanlar, kendine verilen yönergeleri usulüne uygun bir şekilde takip edebilenler, ayrıntılara dikkat edip yaptığı işte tedbirli,titiz ve sorumluluk alabilenler. Her türlü gelişime ve yeniliklere uyum sağlayabilen, zamanı ideal bir şekilde kullanabilen, ast üst ilişkilerinde rol oynayabilen, işçiler ve mimar mühendis arasında koordinasyon sağlayabilen kişiler olmalıdır.

Yalıtım teknikeri teknisyeni çalışma koşulları ve ortamı

İnşaat yapılan her alan bölge bu teknik personelin çalışma ortamı olacaktır. Koşullarda genelde yoğun tempo, açık hava, toz duman, koku, tehlike arz eden yükseklik gibi durumlarda olabilir. Çünkü bina yalıtım sistemleri genelde dış cephe bölgelerine ve iç cephe bölgelerine uygulanır. Hem açık havada hem de kapalı ortamlarda çalışırken inşaat mühendisleri mimarlar meslektaşları inşaatta çalışan işçilerle eşgüdüm halinde hareket eder.

Yapı yalıtım teknisyeni teknikeri eğitimi bilmeyenler için hatırlatalım. Meslek lisesinden ilgili bölümü bitirenler Yapı Yalıtım Teknolojisinde 4 yıl eğitim alanlara yapı yalıtım teknisyeni denir. Liseden sonra 2 yıllık önlisans programından Yapı yalıtım teknolojisi bölümünü bitirenler de tekniker ünvanı alır. Dolayısıyla arada sadece 2 yıl eğitim üstünlüğü bulunmaktadır. Önlisans mezunlarına tekniker teknik lise mezunlarına teknisyen ünvanı verilir. Bu bölümü bitirenler daha ziyade özel sektörde istihdam edileceği için kazanç anlamında çok fazla uçurum bulunmaz. Yetki bakımından teknikerler sorumluluk anlamında daha fazla tercih edilen kişiler olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  BÜYÜK RİSK YARIŞMASI NASIL KAZANILIR

Yapı yalıtım teknikeri teknisyeni iş imkanları

İnşaat sektörünün atılım yaptığı son çağda hem ülke genelinde hem de Türk firmaların yoğunlukta ihale kazanarak iş yapmaya başladı. Farklı ülkelerde siz değerlendireceksiniz. Kısacası yalıtım teknikeri teknisyeni iş imkanı altın çağını yaşıyor, diyebiliriz.

Sürekli genişleyen ve gelişen inşaat beraberinde teknik personel de açığı ortaya çıkmıştır. Hele hele akıllı sistem binalar beraberinde yalıtımı zorunlu hale getirmiştir. İnsanlar lüks binalarda rahat bir hayat sürmek istiyor. Bunun için de yalıtım uygulamaları olmazsa olmaz kriterler arasında yer alıyor. Yapı yalıtımcılığı sürekli inşaat sektörünün ihtiyaç duyulan işgücü arasında sayılmaktadır. Nitelikli elemanlara sürekli ihtiyaç duyulmaktadır.

Yalıtım teknikeri teknisyeni maaşı

Yalıtım yapılacak her türlü Yapı için nitelikli personel ihtiyacı bulunmaktadır. Dolayısıyla çok aranan ve başarılı olanlara yüksek ödeme yapılan bir sektör koldan bahsediyoruz. Sizin geliriniz bağlı bulunduğunuz firma imkanları ölçüsünde sizi memnun edecek seviyede olacaktır. Kendinizi iyice geliştirdikten sonra talep ettiğiniz ücret size ödenmezse bir başka inşaat firması ile görüşmeler yapıp emeğinizin karşılığını rahatlıkla alabilirsiniz.

İnşaat sektöründe eleman sıkıntısı her daim olacaktır, çünkü nitelikli, eğitimini almış personel bulmak neredeyse imkânsızdır. Türkiye gibi bir ülkede elinden hiçbir şey gelmeyen insanlar inşaatta çalışmalı algısı maalesef silinmemiştir. Oysa mesleğini icra etmekten zevk alan. sanatsal olarak başarılı olduğunu kanıtlayan yalıtım teknikeri teknisyeni maaşı çalışanları memnun edecek seviyelere çıkmalıdır. Meslekte akademik kariyer yapmak isteyenler dikey geçiş sistemi ile mimarlık, inşaat mühendisliği ve benzeri programlara yerleşme hakkına da sahiptir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TROY Nedir, TROY Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?