Yanardağ Nedir, Nasıl Oluşur?

Yanardağ Nedir, Nasıl Oluşur?

YANARDAĞ NEYE DENİR, YANARDAĞ NASIL OLUŞUR Dünyanın orta katmanlarından olan mantonun içinde bulunan yüksek ısıdaki magma arada sırada dünya yüzeyine doğru hareket ederek, Dünya’mızın zayıf noktalarından çıkar ve bu çıkış yüksek basıncın etkisiyle biraz gürültülü ve tehdit edici boyutlara ulaşabilir. Dünya yüzeyine yayılıp daha sonra soğumaya başlayıp katılaşır. Büyük doğal  yükseltiler oluşturur. İşte bu coğrafik doğa olayına yanardağ adını […]

YANARDAĞ NEYE DENİR, YANARDAĞ NASIL OLUŞUR

Dünyanın orta katmanlarından olan mantonun içinde bulunan yüksek ısıdaki magma arada sırada dünya yüzeyine doğru hareket ederek, Dünya’mızın zayıf noktalarından çıkar ve bu çıkış yüksek basıncın etkisiyle biraz gürültülü ve tehdit edici boyutlara ulaşabilir. Dünya yüzeyine yayılıp daha sonra soğumaya başlayıp katılaşır. Büyük doğal  yükseltiler oluşturur. İşte bu coğrafik doğa olayına yanardağ adını veriyoruz. Yanardağlar insanı dehşete düşürecek boyutlara ve görüntüleri sebep olur.
Yanardağ püskürmesi sırasında mantodan Dünya yüzeyine ulaşır ve dağılır. Magma önüne ne çıkarsa sürükleyerek baca adı verilen kanaldan dışarıya doğru fırlatır. Dünya yüzeyine çıkmak için farklı hareketler ve  noktalardan geçebilir.

yanardağların patlaması

Yanardağ oluştuğunda yüksek ısıda buhar, toz ve kül bulutları gökyüzünü kaplayıp çok uzak mesafelere kadar gidebilir. Yanardağın çıktığı noktaya krater adı verilmektedir. Magma Dünyanın merkezinde yani yer altında dar bir alanda sıkışmış durumda iken, uygun zayıf noktalardan Dünya yüzeyine ulaşır. Magma mantodan çıkıp dünya yüzeyine ulaştığı zaman bizlav adı veriyoruz. Lavların soğuması zaman alır ve lavlar soğuduktan sonra katılaşınca volkanik kayalar meydana gelir.
Yanardağlar koni şeklinde ve çok yüksek yapıda oluşur. Yanardağların bazıları ise basık olarak görünebilir. Çünkü Dünya yüzeyine fışkıran lavlar fazla akışkan değilse geniş bir alana yayıldığı için kalkan şeklinde bir yanardağ oluşur.

CANLI YANARDAĞ, ÖLÜ YANARDAĞ

Yanardağlar canlı yanardağ ya da ölü yanardağ olarak adlandırılır. Canlı yanardağ ya da aktif bir yanardağ çok sık aralıklarla patlar, pasif ya da uyuyan bir yanardağ son patlamasından sonra çok uzun zaman geçer, bu sebeple ölü ya da sönmüş bir yanardağ haline gelir. Eğer hiç patlamayacak durumdaysa sönmüş yanardağ olarak adlandırılır.
Volkanik kayalar çok hafif bir yapıda olduğu için sünger taşı adı da verilmektedir. Çünkü volkanik kayalar katılaşırken içinde gaz kabarcıkları ve lavlardan meydana gelir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öğrencilere Dersleri Sevdirme

ADALAR NASIL OLUŞUR

Dünyamızın üçte ikisi sularla kaplı olduğu için aslında denizlerin altında da oldukça fazla yanardağ oluşmaktadır. Çünkü Dünyamızın en ince ve en zayıf noktaları denizlerin bulunduğu alanlardır. Denizlerin üzerinde gördüğünüz adalar aslında suyun alt bölümünde meydana gelen yanardağların patlaması sonucunda oluşan adalardır.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?