Yapı Dekorasyon Teknisyeni Ne İş Yapar Görevleri Maaşı

Yapı Dekorasyon Teknisyeni Ne İş Yapar Görevleri Maaşı

Kendine sorumluluk verilen bölgede binaların dış ve iç cephelerinin gerekli olan her türlü alçı, boya, sıva, kartonpiyer, dekorasyon, bölme duvar, tavan duvar giydirme, renk tasarımı gibi işlemleri yapan, aynı zamanda teknik çizimleri de ortaya koyabilen personeldir. Yapı Dekorasyon teknisyeni olmak için gerekli özellikler Her türlü gelişmelere açık olmalıdır. Matematik konularına ilgi duymalıdır. Renkleri en ince […]

Kendine sorumluluk verilen bölgede binaların dış ve iç cephelerinin gerekli olan her türlü alçı, boya, sıva, kartonpiyer, dekorasyon, bölme duvar, tavan duvar giydirme, renk tasarımı gibi işlemleri yapan, aynı zamanda teknik çizimleri de ortaya koyabilen personeldir.

Yapı Dekorasyon teknisyeni olmak için gerekli özellikler

Her türlü gelişmelere açık olmalıdır. Matematik konularına ilgi duymalıdır. Renkleri en ince ayrıntısına kadar bilmelidir. Tahmin etme yeteneği güçlü olmalıdır. Görsel algılama yeteneğine sahip olmalıdır. Ayrıntılara özen göstermelidir. Sürekli benzer işleri yapmaktan rahatsız olmamalıdır. Kendine görev veren mimar, mühendis, müteahhit ile iyi ilişkiler kurmalıdır. Binalar inşaat ve paralel sektörlerle ilgili konularda araştırmalar yapmalıdır.

Yapı Dekorasyon teknisyeninin görevleri nelerdir

Çalıştığı kuruma göre bu durum değişkenlik gösterse de genel görev açısından şunları en iyi şekilde yapabilmelidir: Her türlü duvar kağıdının kaplamasını yapabilmeli. Ahşap kaplama çalışmalarına katılır, alçı paneller ile bölme duvarlar oluşturabilir. Kartonpiyer istenen alanlara bu çalışmayı yapar. Alçı, sıva yapabilir, dökme taban montajını gerçekleştirebilir. Farklı renklerle tasarım yapabilir. Verilen ölçülere göre kartonpiyer veya alçı malzemelerini hazırlayıp montajının gerçekleştirir. İnşaatta dekorasyon olarak kabul edilen sıva, alçı panel, asma tavan, badana, boya yapılacak bölgelerin ölçülerini alıp gerekli malzemelerin hesabını yapar. Gerekli durumlarda çizimini gerçekleştirir. Bina için yapılacak dekorasyonun çeşidine göre malzemeleri hazırlar. Dekorasyon yapılacak binanın maliyet hesabını ortaya çıkarır. Gerekli teknik çizimleri yaparak meslek hesapları  gerçekleştirir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ücretsiz Öğretim Khan Akademi ile Mümkün

Yapı Dekorasyon teknisyeni hangi araç gereçleri kullanır

İnşaat alanında görülebilecek bütün araç gereç ve ekipmanlar Yapı Dekorasyon teknisyeninin aksesuarları arasında yer alır. Bunlar; metre, cetveller, duvar kağıtları, boyalar, alçı, kireç, hesap makinesi, gönye çeşitleri, bilgisayar, yazılım programları, alçı kalıpları, mastar, alçı makinası, karıştırıcı, boya makinası, rulo, fırça çeşitleri, sıva filesi, dübel, matkap, su terazisi, mala ve diğer araç gereçler.

Yapı Dekorasyon teknisyeni özellikleri

Yapı Dekorasyon teknisyeni çalışma koşulları nasıldır

Çalışılacak alanın durumuna göre değişkenlik gösterse de genelde inşaat sahasında zamanını geçirir. Elbette çizimler, hesaplamalar için ofis ortamında da zamanın belli bölümünü geçirir. Yapı Dekorasyon teknisyeninin çalışma ortamı inşaat alanında ise tozlu, kirli, kokulu, nemli, soğuk olabilir. Büro ortamında ise sıcak temiz rahat olabilir. Malzemelerin hazırlanması, uygulanması, montajı haliyle inşaat sahasındadır. Yerine göre inşaat malzemeleri araç gereçlerini kullanması gerekir.

Çalışma koşulları gereği meslek hastalıkları olarak kabul edilen solunum yolu hastalıkları, kas ağrıları, bel ağrıları, varis problemleri ortaya çıkmaktadır.

Yapı Dekorasyon teknisyeni nasıl olunur

İlgili meslek liselerinde 4 yıl eğitim gören lise mezunları Yapı Dekorasyon teknisyeni olarak hayata hazır demektir. Türkiye’de maalesef okulunda okuyan değil de bizzat sahada çalışarak tecrübe kazanmış kişiler tercih edilmektedir. Dolayısıyla Meslek Lisesi’nden mezun olup doğrudan bu mesleği yapanların sayısı oldukça azdır.

Yapı Dekorasyon teknisyeni maaşı

Kazancı biraz önce vurgulamaya çalıştığımız gibi eğitimini almış kişiler değil de tecrübe edinmiş mesleğinde yıllarını harcamış kişilerin inşaat sektöründe önemli bir yer edindikleri gerçektir. Kazanç bu duruma göre değişkenlik arz etmektedir. Günlük yevmiye usulü iş verilebileceği gibi inşaat firmalarında daimi olarak çalışanlara Asgari ücretin iki katından fazla maaş verenler bulunmaktadır. Ekseriyetle Yapı Dekorasyon teknisyeni maaşı dolgundur, diyebiliriz. Bu bölüm mezunları yapı yüzey kaplama teknisyeni, yapı zemin ve laboratuvar teknisyenleri ile eşgüdüm halinde çalışırlar. Birbirleriyle paslaşarak gelirlerini artırmaya çalışıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öksürüğü Anında Durdurmak

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?