Yapı Denetimi Teknikeri Hakkında Merak Edilenler

Yapı Denetimi Teknikeri Hakkında Merak Edilenler

Yapı denetim kontrol elemanı olarak da adlandırılan bu teknik eleman Meslek Yüksek Okullarının yapı denetimi bölümünden 2 yıl eğitim alarak mezun olan kişileridir. Görevleri arasında en önemlisi kendine görev ve sorumluluk veren mühendis ve mimarların yapı Denetim işlemlerine fiilen katılmasıdır. Deprem kuşağında bulunan ülkemiz 2001 yılı itibari ile Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği gereğince denetim mekanizması […]

Yapı denetim kontrol elemanı olarak da adlandırılan bu teknik eleman Meslek Yüksek Okullarının yapı denetimi bölümünden 2 yıl eğitim alarak mezun olan kişileridir. Görevleri arasında en önemlisi kendine görev ve sorumluluk veren mühendis ve mimarların yapı Denetim işlemlerine fiilen katılmasıdır.

Deprem kuşağında bulunan ülkemiz 2001 yılı itibari ile Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği gereğince denetim mekanizması kuruldu. Bu süreç içerisinde yapı denetimi teknikeri başta olmak üzere mimar ve inşaat mühendisleri bu önemli görevin temsilcileridir.

Yapı Denetim Bölümü Nedir

Fen bilimlerine ilgi duyan, fizik ve matematik alanında başarılı gençlerin uzay ve şekil ilişkilerini kurabilen ve çizim becerisi gelişmiş olanların tercih ettiği inşaat sektörünün önemli bir basamağıdır. Ekip çalışmasına yatkın olanlar, dikkatli sorumluluk sahibi ve görevini titiz bir şekilde yapacak kişilerin yapı denetimi teknikeri hedeflerini gerçekleştirmek için üniversitelerin 2 yıllık bölümü olan yapı denetimi bölümünü bitirip başarıyla mezun olması gerekir.

Yapı denetimi teknikeri ne iş yapar

Amir durumunda bulunan mimar ya da mühendislerin kendine verdiği her türlü görevi yerine getirmektedir. Genel manada yapı bittikten sonra tesisat döşenecek bölümlerin kontrol edilmesi. Eğer beton dökümü yapılacaksa öncesinde gerekli denetimlerin yapılması ve izinlerin alınması. Yapılacak olan binanın temelden başlayarak gözetim altında tutulması, zaman zaman denetlenmesi. İhtiyaç halinde müdahalelerin yapılması, kendisine verilen yetkiler kapsamında imza atılacak bölümlerin tamamlanıp üst birimlere teslim edilmesi. Denetlediği projelerin onaylanması. Yapı projelerinde mevzuata uygunluk olup olmadığını denetlemek. Çalıştığı projede bulunan ayrıntıların hesaplanması. Proje sahiplerinin sicil belgelerinin denetlenmesi, eksik ve yanlışların giderilmesi için çalışmak yapı denetimi teknikerinin sorumluluğu altında olan işlerdir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Buz Kalıbı Tehlikesi

Yapı denetimi teknikeri iş olanakları


yapı denetimi kontrol elemanı çalışabileceği yerler

Yapı denetimi bölümünden mezun olan teknikerler genelde özel kurum ve kuruluşlarda istihdam olanağı yakalamaktadır. KPSS sınav sonucuna göre bu elemanı bünyesine katmak isteyen yerel yönetimlerde mevcuttur. Fakat devlet kurumlarında çok fazla yapı denetimi kontrol elemanı alımı yapılmamaktadır.

Yapı denetim kontrol elemanı nerelerde çalışır? İnşaat sektörü ile paralel sektörler olan hazır beton firmaları, yapı malzemeleri üreten laboratuvarlar, yapı denetim işi veren mühendislik büroları, yerel yönetimler, çok az da olsa kamu kurum ve kuruluşları yapı denetim teknikeri iş imkanı sağlayan yerler olarak sayılabilir.

Yapı denetimi kontrol elemanı çalışma koşulları

Sektörün adı doğrudan inşaat ile ilgili olduğu için genelde inşaat bölgesinde çalışacağı düşünülür. Oysa daha çok çizim yapmak için ofis ortamında çalışırlar kontrol amaçlı olarak haliyle inşaatları da gider gelirler. Hem temiz ortamlar hem de gürültülü, tozlu, tehlikeli inşaat sahası yapı denetimi teknikerinin çalışma ortamı olabilmektedir. Ayrıca çalışma saatleri de genelde düzenli olmakla birlikte istisnalar olabilir. Dolayısıyla hafta sonları da işe gidebilir.

Yapı denetimi teknikeri olmak için ne okumak gerekir

Üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarının yapı denetimi bölümünü okumak yeterlidir. Liseden sonra 2 yıl önlisans eğitimi alan bay-bayan herkes bu işe aday olabilir.

Yapı denetimi

Yapı denetimi teknikeri maaşı ne kadar

Özel sektörde çalışma ortamın yakalayanların Asgari ücretin biraz üzerinde maaş aldıkları gerçektir. Hemen hemen Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin yarısında ilgili bölüm okutulmaktadır. Dolayısıyla da çok fazla mezun verdiği için Yapı Denetim elemanı oldukça fazladır. Durum böyle olunca da yapı denetimi teknikeri maaşları düşük tutulmaktadır. Şanslı olan birkaç kişi kamu alanında istihdam olanağı yakalayabilir. Teknik personel olması dolayısıyla alacağı maaş da asgari ücretin 3 katına yakın olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıbbi Görüntüleme Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşı

Yapı denetimi bölümünden dikey geçiş yapılabilecek bölümler

DGS ile geçiş yapılacak bölümler arasında sadece İnşaat Mühendisliği bulunmaktadır. Önlisans mezunu olan gençler akademik manada yükselmek istiyorsa Dikey Geçiş Sınavı yani DGS sonuçlarına göre yeterli puan alması halinde lisans bölümünü tamamlayıp inşaat mühendisliği ünvanına kavuşurlar.

Yapı Denetimi Bölümü için yapılan yorumlar

Önceki yıllarda bu bölümün okutulduğu üniversite sayısı çok fazla değildi. İş bulma sorunu olacağı düşüncesi ile yapı denetimi bölümü bulunan meslek yüksek okulları kontenjanları tam olarak da dolmuyor bile. Çok fazla mezun birikmiştir. Bu da beraberinde işsizlik sorununu doğurmaktadır. Yapı denetimi bölümü yorumları değişken bir durum arz etmektedir. Çünkü kimileri inşaat firmalarının sürekli artması ile denetlenecek bina sayısı da beraberinde artış getirmektedir, diye düşünülüyor. Kendini geliştirememiş, kendini ifade edememiş Yapı Denetim Kontrol Elemanı görevini üstlenecek ama bir türlü iş bulmakta başarılı olamamış kişiler olumsuz yorumlar yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Ben bitirdim çok zevki bir bölüm heyecanlı dersler yanlız pişman olduğum tek şey okuduktan sonra öğrendim devlet alım yapmyor özel sektör hic iyi değil keşke okumasaydm dediğim an tek bu başka bölüm harika…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?