YAPI RESSAMI KİMDİR NE İŞ YAPAR

YAPI RESSAMI KİMDİR NE İŞ YAPAR

Yapı ressamlığı önceleri pek tutulan bir meslek kolu değilken, son zamanlarda inşaat sektörünün gelişmesi ile insanların ilgisini çekmiş, haklı olarak da bu meslek hakkında araştırmalara yönelmişlerdir. Yapı ressamlığı programının hedefi inşaat sektöründe, her türlü yapılan çalışmalarda ara eleman ihtiyacını gidermek için gidermek ister ve bu amaçla resim, grafik, tasarım yeteneklerine sahip olan öğrencilerden eğitim desteği sağlanarak bu […]

Yapı ressamlığı önceleri pek tutulan bir meslek kolu değilken, son zamanlarda inşaat sektörünün gelişmesi ile insanların ilgisini çekmiş, haklı olarak da bu meslek hakkında araştırmalara yönelmişlerdir. Yapı ressamlığı programının hedefi inşaat sektöründe, her türlü yapılan çalışmalarda ara eleman ihtiyacını gidermek için gidermek ister ve bu amaçla resim, grafik, tasarım yeteneklerine sahip olan öğrencilerden eğitim desteği sağlanarak bu ihtiyaç giderme yoluna gidilmiştir. 

Yapı ressamı kime denir?

Yapı ressamları, mühendisler tarafından tasarlanıp inşaata ön proje şekilde ve ayrıntı resimlerini istenilen ebatlara ve standartlara göre çizmesi gereken kişidir. Yapı ressamlığı yapacak kişilerin ölçülerine proje, resim detayları konusunda  özelliklere sahip olması gerekir. Kurulacak bir yapıda konumu iyi saptaması, çizimi yapılacak projede ise statik hesap kâğıtlarını mimari projeleri alıp, bu projelere göre çizim kâğıtlarını ve rapidoları seçer ve çalışmalara başlamak için ortamı hazır hale getirir.

Yapı ressamının özellikleri

Bu mesleği seçenlerin şekil ve uzay ilişkisini kurabilme, el-göz koordinasyonunu sağlayabilmesi, gözleri çok keskin olması, çizim yeteneğine sahip olması gerektiği ve çizeceği nesneleri zihninde canlandırma yeteneğine haiz olması, kısacası titiz kimseler olması gerekmektedir.

Yapı ressamı kimdir?

Yapı ressamının çalışma alanları

Yapı ressamı olan kişiler, işletmelerin mühendislik bölümünde, mimarlık bürolarında ve en çok da inşaat firmalarında çalışma ve iş bulma imkanına sahiptirler. Yapı ressamı olan bir kişi sürekli mimarların ya da inşaat mühendislerinin denetimi altında olur. Resim atölyelerinde, mimarlık bürolarında inşaat firmalarında ve kamu alanında çok geniş bir yelpazede çalışma imkanına sahiptir. En çok iş bulabilecekleri alanlar x belediyenin ve Karayollarının iş yaptığı anlaştığı firmalar sayılabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çok Zeki Olduğunuzu Biliyor muydunuz?

Ülkemizde birçok meslek kolunda olduğu gibi yapı ressamlığı yapmak isteyenlerin de iş gücü talebinin yüksekliğine göre ve meslekte ihtiyacın üzerinde fazla katılımlar olması halinde çalışma imkanı ve şartları değişebilir.

Yapı ressamı olmak için ne okumak gerekiyor

Yapı ressamlığı bölümü okumak için meslek liselerinin, çok programlı Anadolu teknik liselerinin uygun bölümlerinin birinde okuması gerekmektedir. Bu bölümlerden birinden mezun olmanız halinde üniversitelerin Yapı Ressamlığı bölümlerini tercih edenler okuma imkanına sahip olabilirler ya da  istedikleri zaman inşaat, harita kadastro, jeoteknik teknikerliği, karayolu ulaşımı, trafik, maden mermer teknolojisi, raylı sistemler teknolojisi, restorasyon ve konservasyon, sulama teknolojisi, tarımsal sulama yönetimi önlisans programlarına şartları taşıması koşulu ile sınavsız geçişle okuma imkanına sahiptirler.

Ayrıca yapı ressamlığı öğretmenliğini yapmak isteyenler lisans düzeyinde eğitim almaları gerekmektedir. Ki bu durumda meslek lisesi çıkışlılar ek puandan faydalanarak YKS’ye girerek yeterli puanı aldıkları takdirde lisans düzeyinde eğitimle öğretmenlik yapma hakkına da sahiptirler.

Yapı ressamı maaşları

Çoğu insan bu yapı ve inşaat sektörünü pek tercih etmeseler de günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte riskleri olsa bile uygun iş ortamları bulma ve yuvasına iyi para getirebilme şansına sahiptirler. Yapı ressamı maaşları çalıştığı iş yerine göre değişkenlik gösterir. Ortalama Asgari ücretx2 veya 3 olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yer Hostesi Kimdir İş İmkanları Nelerdir Maaşı Ne Kadar

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?