Yapı Ressamlığı-Harita ve Kadastro Öğretmeni Hakkında Bilgi

Yapı Ressamlığı-Harita ve Kadastro Öğretmeni Hakkında Bilgi

Hizmet verdiği eğitim kurumunda veya kuruluşunda sorunlu olduğu kişilere veya öğrencilere Yapı, Yapı Ressamlığı, Harita ve Kadastro konularında mesleki bilgi, birikiminin en iyi şekilde aktaran kişidir. Görevleri arasında; Görevli olduğu sınıfta öğrencilerinin ders ve alan seçmelerine katkı sağlamak. İdare ile olan koordinasyonunda yardımcı olmak Kendine verilen nöbet görevini öğrencilerin düzen ve disiplinini sağlamak amacıyla en […]

Hizmet verdiği eğitim kurumunda veya kuruluşunda sorunlu olduğu kişilere veya öğrencilere Yapı, Yapı Ressamlığı, Harita ve Kadastro konularında mesleki bilgi, birikiminin en iyi şekilde aktaran kişidir.

Görevleri arasında;

Görevli olduğu sınıfta öğrencilerinin ders ve alan seçmelerine katkı sağlamak.

İdare ile olan koordinasyonunda yardımcı olmak

Kendine verilen nöbet görevini öğrencilerin düzen ve disiplinini sağlamak amacıyla en iyi şekilde yerine getirmek

Yakın çevresinde bulunan işletme ve sanayi kuruluşları ile ilgili yenilikleri takip eder, varsa ihtiyaçları belirler. Bu ihtiyaçların eğitim programı dahilinde giderilmesi için çalışır.

Uygulama amacıyla eğitim gören öğrencilerin takibin yapar.

Eğitim verdiği öğrencilerin sorunları ve gelişimi ile ilgili çalışmalar yapar.

Rehberlik görevini en iyi şekilde yaparak öğrencilerin gelişmesine yardımcı olur.

Verilen eğitim sürecinde ara ara değerlendirmeler yaparak öğrencinin başarısını artırıcı çalışmalar yapar.

Ders programında kendisine ayrılan saatlerde plan doğrultusunda öğrencilerin bilgi becerisini arttırmak için alanı ile ilgili eğitim verir.

Çalıştığı eğitim kurumunda kendi sorumluluğunda olan işlik, atölye veya laboratuvarda hazır bulunmak.

Sorumlu olduğu eğitim alanında seviyeye uygun çalışmalar yapmak.

Yapı, Yapı Ressamlığı, Harita ve Kadastro öğretmeni yukarıdaki görevleri en iyi şekilde yerine getirmelidir. 

Harita ve Kadastro

Hangi araç gereçleri kullanır

Çizim aletleri, televizyon, video, tepegöz, projeksiyon cihazı, etkileşimli tahta, slayt, bilgisayar yazılımları, sosyal medya, telefon, iş takip formu, yoklama defteri, not defteri, günlük çalışma planları, müfredat, mesleki ders kitapları, işlem yaprakları, yardımcı kaynak kitapları,  mesleği ile alakalı teknik yayınlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Apreci (Tekstil Bitim İşlemcisi) Kimdir Ne İş Yapar

Yapı, Yapı Ressamlığı, Harita ve Kadastro öğretmeni olmak için gerekli özellikler

  • Farklı düşünen
  • Girişimci karakter yapısına sahip
  • Yeniliklere açık ve kendini geliştirmeye meyilli 
  • Her türlü insan tipi ile iletişim kurmada zorluk yaşamayan eğitim verdiği öğrencilere yönelik duygu düşünce kavraması yapabilen
  • Mesleğinin icrası esnasında ortaya çıkacak sorunlara ani çözümler üretmek
  • Çocuklara ya da yetişkinlere uygun öğrenme ortamı sunabilen duygu ve düşüncelerini açık bir şekilde herkese ifade edebilen
  • Titiz sorunlu işine saygı gösteren çizim ve yeteneklerin zihinde canlandırma

Harita ve Kadastro öğretmeni, Yapı Ressamlığı öğretmenliği nerelerde çalışır

Adı öğretmen olunca çalışacağı yer herkesin malumudur. Eğitim amacıyla kurulmuş her türlü kurum ve kuruluş ve sınıf ortamı olan her yer, atölye resim salonu Harita ve Kadastro öğretmeni için çalışma ortamıdır.

Çalışma koşulları diğer eğitimciler ile benzerlik gösterse de küçük nüans farkları bulunmaktadır.  Bu branşta biraz uygulama alanı gerekmektedir. Dolayısıyla zaman zaman gürültülü, zaman zaman temiz ya da aydınlatılmış ortamlar olabilir.


Yapı, Yapı Ressamlığı, Harita ve Kadastro öğretmenliği için hangi eğitimleri almak gerekir

Öğretmenlik mesleği icra edilecekse bitirilmesi gereken okul Eğitim Fakültesi olması beklenir. Yükseköğretim Kurumları Sınavında bölümü için yeterli puanı alan kişiler yapı öğretmenliği yapı ressamlığı öğretmenliği bölümünü okumalıdır.

Meslekte minimum 4 yıl eğitim alanlar yapı öğretmenliği ya da yapı ressamlığı öğretmenliği ünvanı ile diploma alır. Diploma ile iş hayatına başlangıç yapılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Grip ve Nezleden Korkmanıza Gerek Yok!

Harita ve Kadastro yapı ressamlığı öğretmeni iş imkanları

Başta Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumları olmak üzere yaygın eğitim ve çıraklık merkezlerinde mesleğe yönelik eğitim faaliyeti yürüten özel eğitim kurumlarında iş imkanı yakalayabilmektediler. Aldığı dersler gereği farklı eğitim kurumlarında ve sektörlerde iş bulma şansı da yüksektir. Örneğin son yıllarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen belge ile iş güvenliği uzmanlığı belgesi alarak iş güvenliği uzmanı olarak da çalışabilmektedir. Çünkü aldığı eğitimler bu mesleğin yapması için uygun görülmektedir.


Yapı-Yapı Ressamlığı Harita ve Kadastro öğretmenliği maaşı

Devlet eğitim kurumlarında öğretmen statüsü ile çalışanlar devlet memurları kanunu hükümlerince diğer meslektaşları ile yakın maaş hakkı elde eder. Kademe ve dereceye göre veya çocuk eş durumuna göre Yapı, Yapı Ressamlığı, Harita ve Kadastro öğretmeni maaşı Asgari ücretin üç katına kadar çıkabilmektedir. Mesleğe 8 derecenin 1. kademesinden başlamaları bazı bölümlere göre avantaj olarak düşünülmelidir. Çünkü teknik bir branş olarak düşünülen bu bölüm diğer öğretmenlerden bazı avantajlar sunmaktadır. Yıllara göre kademe derece artışı maaşa da pozitif olarak yansıyacaktır.

Özel sektörde Harita ve Kadastro-Yapı Ressamlığı üzerine iş bulup çalışanların aldıkları ücret ise çeşitlilik arz eder. Kurumsal bir firmada veya işletmede iş bulup çalışanlar hem sosyal haklardan istifade eder, hem de zamanında dolgun bir ücret alır.

Yapı, Yapı Ressamlığı, Harita ve Kadastro öğretmeni maaşı her halükarda Türkiye şartlarının üstünde ve ihtiyaca cevap verecek seviyededir, diyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Banyo Seti Paketleme İşi

Yaptığı meslek gereği okul yöneticileri, diğer branş öğretmenleri, okul hizmetlileri, öğrenciler veya diğer benzer kurum yöneticileri ile iletişim halinde olabilir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?