Yapı Ressamlığı Öğretmeni Ne İş Yapar

Yapı Ressamlığı Öğretmeni Ne İş Yapar

Yapı Ressamlığı Öğretmeni olan bir eğitimci görev yaptığı eğitim kuruluşu veya kurumunda her yaştan eğitim alma düşüncesinde olan insanlara yapı ressamlığı ile ilgili temel bilgileri veren kişidir. Bu mesleği seçen kişi bölümü ile alakalı olarak beceri, bilgi, tutum ve davranışları uygun yaş düzeyindeki öğrenci guruplarına Milli Eğitim Bakanlığı öğretim programları doğrultusunda en uygun yöntem ve […]

Yapı Ressamlığı Öğretmeni olan bir eğitimci görev yaptığı eğitim kuruluşu veya kurumunda her yaştan eğitim alma düşüncesinde olan insanlara yapı ressamlığı ile ilgili temel bilgileri veren kişidir.

Bu mesleği seçen kişi bölümü ile alakalı olarak beceri, bilgi, tutum ve davranışları uygun yaş düzeyindeki öğrenci guruplarına Milli Eğitim Bakanlığı öğretim programları doğrultusunda en uygun yöntem ve teknikleri uygulayarak vazifesini yapar. Bu kapsamda:

Kendisi için ayrılmış olan ders saatlerinde öğrencilerine gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak ile mükelleftir. Sorumluluk sahibi olduğu laboratuvar. atölye. işlik gibi alanlarda daima eğitime hazır vaziyettedir. Eğitim alacak olan öğrencilerin seviyesine uygun çalışmalar yapar. Öğrencilerinin başarılarını arttırmak için gerekli tedbirleri alır. Yakınlarında bulunan İşletmeleri ve sanayi kuruluşlarının takip ederek eğitim programlarına yansıtır. Diğer benzer meslek grubu eğiticilerin yaptığı çalışmaları ve yenilikleri kendisi de uygular. Eğitici kulüp faaliyetlerinde görev alarak sorumluluğu altındaki öğrencilerin yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlar. Kendine ayrılan sınıfın rehber öğretmenliği görevini yürütür, onlara ders içi ve ders dışı konularda bilgi verir.

Yapı ressamlığı öğretmeni hangi araç gereçleri kullanır

Bölümü ile ilgili olan günlük ve yıllık plan hazırlar. Meslek dersleri müfredat programının inceler öğrenci iş takip formu doldur. Yoklama ve ders defterlerini doldurur. Ayrıca iş ve işlem yaprakları, yardımcı kaynak kitaplar, ders kitapları, bilgi yaprakları, mesleği ile ilgili olan teknik yayınları takip eder. Teknolojinin sağladığı olanaklardan faydalanır, bu kapsamda bilgisayar, etkileşimli tahta, video, Tepegöz, CD, flash bellek, hafıza kartları ve çizim aletlerini kullanabilir.

Yapı ressamlığı öğretmeni nasıl olunur

Yapı ressamı bölümünü seçecek olan öğrencilerin kendine güvenen, girişimci, cesur kişiler olması istenir. Ayrıca çocukların duygu ve düşüncelerine tercüman olabilmelidir. Önsezi ve dikkat yeteneği gelişmiş olmalıdır. Çizim yeteneğine sahip olmalıdır. Kafasında tasarladıklarını 2. şahıslara kolayca aktarabilmelidir. Uzay ve şekil ilişkilerini öngöre bilmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yönetici Sekreteri (Asistanı) Kimdir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Yapı ressamlığı öğretmeni olmak için alınması gereken eğitim

Doğal olarak teknik öğretmenlik fakültelerinden mezuniyet şarttır. 4 yıl meslek eğitimi aldıktan sonra mezun olanlar KPSS sınavında yeterli puana sahip olmaları durumunda mesleki ve teknik liselere yapı ressamlığı öğretmeni olarak yerleştirilir.

Yapı ressamlığı öğretmeni iş imkanları

Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olan meslek liselerinin İnşaat bölümünde öğretmenlik görevi bir tercih olacaktır ancak yeterli seviyede atama olmadığı zaman veya KPSS puanı düşük olan kişiler çıraklık eğitim merkezlerinde çalışma durumunda kalabilir. Bu mesleğe yönelik eğitim veren özel kurumlarda çalışma imkanı bulabilirler. Dolayısıyla İnşaat Teknolojisi bölümünün yapı teknik ressamlığı, ahşap doğrama ve kaplamacılığı, PVC doğrama imalat ve montajcılığı, kalıpçılık ve çatıcılık, iç mekan teknik ressamlığı,  restorasyon, yapı yüzey kaplamacılığı, yapı zemin ve beton laboratuvarı, iç mekan teknik ressamlığı bölümleri ile dersler verebilirler.

Ortak dal dersleri ve modüller olan duvar kaplamacılığı, yüzey hazırlama, sıvacılık, inşaat malzemeleri satış elemanlığı, mermercilik ve süsleme aşçılığı gibi bölümlerin dersleri de aldıkları için benzer sektörlerde iş bulma imkanları mevcuttur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kabul edilen özel eğitim kurumlarında aldıkları eğitim katılma belgesi sayesinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışma hakkı elde edebilirler.

Yapı ressamlığı öğretmeni maaşı ne kadardır

Göreve atanan bir öğretmenin başlangıç maaşı Devlet Memurları Kanunu kapsamında Asgari ücretin üç katına yakındır. Ayrıca girilecek ek ders, nöbet tutma, farklı sınav görevleri ile ekstralar bulunur. Yıllara göre derece, kademe artışı ile maaş da artar. Yapı ressamlığı öğretmeni maaşı benzer teknik eğitim personeli ile yakınlık göstermektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yabancı Dil Öğretmenliği Okumak

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?