Yapı Tasarım Öğretmeni Kimdir Görevleri Nelerdir

Yapı Tasarım Öğretmeni Kimdir Görevleri Nelerdir

Yapı Tasarımı Öğretmeni görev yaptığı eğitim kurumunda yetişkinler ya da uygun yaştaki öğrencilerine bina ve yapı tasarımı meslek alanıyla alakalı olarak eğitim faaliyeti yürüten personeldir. Yapı Tasarımı Öğretmeni görevleri Sorumluluk alanında bulunan laboratuvar atölye içlik gibi yerlerin eğitim-öğretim faaliyetlerine hazır duruma getirilmesini sağlamalıdır. Eğitim vermekle mükellef olduğu grubun seviyesine uygun olarak çalışma programı hazırlamalıdır. Eğitim […]

Yapı Tasarımı Öğretmeni görev yaptığı eğitim kurumunda yetişkinler ya da uygun yaştaki öğrencilerine bina ve yapı tasarımı meslek alanıyla alakalı olarak eğitim faaliyeti yürüten personeldir.

Yapı Tasarımı Öğretmeni görevleri

Sorumluluk alanında bulunan laboratuvar atölye içlik gibi yerlerin eğitim-öğretim faaliyetlerine hazır duruma getirilmesini sağlamalıdır. Eğitim vermekle mükellef olduğu grubun seviyesine uygun olarak çalışma programı hazırlamalıdır. Eğitim faaliyeti boyunca alanı ile ilgili olarak bilgi beceri tutum ve davranışlar kazandırmalıdır. Süreç sonucunda öğrencilere kazandırılan alışkanlıkların, başarıların değerlendirilmesi yapılır. Eksiklik varsa başarıyı artırmak için gerekli önlemler alınır. Bina projelerinin detayları ile ilgili gerekli yerlere bilgi vermelidir. Bilgisayar destekli proje tasarımlarının nasıl yapılması gerektiği konusunda eğitim vermelidir. Çalışmaları bilgisayarlı proje çizimleri ve gerekli bilgiler ile öğrencilerin uygulamalarında yanlış ve eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalar yapmalıdır.

Yapı Tasarım öğretmeni hangi araç gereçleri kullanır

Bilgisayarlı çizim makinaları, bilgisayar, yazıcı, tepegöz, projeksiyon cihazı, meslek alanı ile ilgili her türlü kalem, pergel takımları, gönyeler, pistola, teknik resim araç gereçleri.

Ayrıca bir öğretmende olması gereken yoklama defteri, ders defteri, not defteri, günlük ve yıllık çalışma planları.

Yapı Tasarım Öğretmeni olmak için gerekli özellikler

Yapı Tasarımı Öğretmeni olmak için gerekli nitelikler şunlardır;

Eğitim faaliyetini yürüttüğü kurumdaki öğrencilerinin her türlü duygu ve düşüncelerini sezebilen insanlar olması gerekir. Sürekli olarak kendini güncellemeli araştırma inceleme merakı bulunmalıdır. Detaylara dikkat eden, düşüncelerini diğer insanlara açık ve net bir şekilde aktarabilmelidir. Sabırlı, hoşgörülü, diğer insanlarla güzel iletişim kurabilmelidir. İnşaatla ilgili konularda yayınlanan her türlü dijital ve yazılı argümanları takip etmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kimler Üstün Zekalılar Öğretmeni Olur Maaşı Ne Kadar

Yapı Tasarım Öğretmeni çalışma koşulları

Bir eğitimci olması münasebetiyle eğitim kurumlarında, çizim laboratuvarlarında işini yapar. Buralar da oldukça hareketli, temiz çalışma ortamlardır. Bazen gürültülü yerlerde çalışması da gerekebilir.

Yapı Tasarımı Öğretmeni olmak için hangi okullar okunmalıdır

Üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim veren Yapı Tasarım Öğretmenliği bölümünü bitirmek gerekiyor. Liselerden sonra üniversitede minimum 4 yıl eğitim alanlar  Yapı Tasarımı Öğretmeni olma hakkı elde eder.


yapı tasarımı öğretmeni

Yapı Tasarımı Öğretmeni iş imkanları

Meslek ve Teknik liselerde bulunan yapı bölümünde eğitim öğretim faaliyetlerinde görev yaparlar. Ayrıca çıraklık eğitim merkezlerinde ve özel eğitim kurumlarında çalışma olanakları da mevcuttur. Yapı Tasarım öğretmenleri yeterli puan  alıp atanamadığı takdirde inşaat firmalarında, mimarlık bürolarında çalışma imkanına sahiptir. Ayrıca yerel yönetimlerin İmar İşleri Müdürlüğünde, Devlet Su İşleri’nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında iş olanakları mevcuttur.

Yapı tasarımı öğretmeni her türlü iş imkanı araştırıp uygun bir çalışma zemini yakalayamadığı takdirde inşaat firmalarında teknik personel olarak görev alma hakkına da sahiptir.

Yapı tasarımı öğretmeni maaşı

Devlet kurumlarında öğretmen olarak atanan insanlar Devlet Memurları Kanunu gereğince standart ücret almaktadır. Yeni başlayan bir yapı tasarımı öğretmeni maaşı Asgari ücretin 2 buçuk katı olabilmektedir. 9 derecenin 1. kademesinden göreve başlayan Yapı tasarımı öğretmeni her yıl bir kademe, 3 yılda bir derece ile hızlı bir maaş artışına tanık olabilir.

Eğer çalıştığı kurumda başarılı olursa aylıkla ödüllendirme veya diğer farklı egzersiz ile ek ders sayesinde geliri artacaktır. Teknik bir öğretmen olması sebebiyle de ek ders katsayısı diğer öğretmenlere nazaran yüksek olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yat İnşa Teknisyeni Hakkında Bilgi

Özel sektörde çalışacak olan yapı tasarımı öğretmeni bağlı bulunduğu kurum ya da kuruluşun kendine sağlayacağı sosyal haklar ve maaş değişken olacaktır. Asgari ücretten aşağı olmamak kaydıyla istediği düzeyde olmasa bile insanca yaşayabilecek miktarda maaş alabilecektir. Yapı tasarımı öğretmeni meslekte ilerleme düşüncesine sahipse Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde müdür yardımcısı, müdür, şube müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü gibi basamaklarda tırmanma hakkına sahiptir. Eğer Akademik olarak yükselme düşüncesi varsa Yapı Tasarımı Öğretmeni doçent, profesör, uzman doktor ünvanlarına uzanacak bir yolculuğa çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?