Yapı Tesisat Teknisyeni-Teknikeri Hakkında Bilgi

Yapı Tesisat Teknisyeni-Teknikeri Hakkında Bilgi

Yapı tesisat teknisyeni Meslek ve Teknik Ortaöğretim mezunu olanlara verilen ünvandır. Yapı tesisat teknikeri Meslek Yüksek Okulunda 2 yıl fazla eğitim almış, aynı lise çıkışlı teknik personeldir. Her iki ünvana sahip insanlar yapılarda bulunan temiz su, atık su, doğalgaz tesisatı, yangın tesisatı ve bütün bunlarla ilgili bakım, arıza işlerini yapabilen kişidir. Ayrıca yenilenebilir enerji sistemlerinin her türlü temellerini teşkil eden konularda bilgi sahibi olan kişilerdir.

Yapı tesisat teknisyeni ve teknikeri ileri teknolojik cihazların kullanımında ve kontrol edilmesinde yeterlilik sahibi olan kişilerdir.

Görevleri nelerdir

Teknisyen ya da tekniker sıhhi tesisat için lazım gelen eleman ve malzemelerin sağlanmasında rol oynar. Yapıların sıhhi tesisat için gerekli olan planını yapar ve bu planı inceler hazırlanmış olan Sıhhi Tesisat planının binaya uygun olarak yerleştirilmesi işleminin takip eder. Doğalgaz tesisat projelerinin ısıtma projelerini pis su ve temiz su projelerini tasarlar. Yangın tesisatı döşer. Pis su temiz su boru montajı plastik ve Çelik boruların tesisatını köşe bilir. Merkezi ve kat ısıtma sistemlerini projelendirebilir. Güneş enerji ısıtma sisteminin kurulumunu gerçekleştirir. Yapı içinde gerekli olan doğalgaz tesisatının montajını yapabilir. Isıtma tesisatı sıhhi tesisat ve doğalgaz tesisatları ile alakalı her türlü onarım ve bakım işlemlerini gerçekleştirir. Alanı ile alakalı bilgisayar programlarının tesisat projelerinin çizebilir.

Yapı tesisat teknisyeni teknikerinin özellikleri

Sabırlı, disiplinli insanlar olması gerekir. Yükümlülük alabilen dikkatli tedbirli insanlar olmalıdır. Planlı çalışmayı ilke edinen kişiler olmalıdır. İşine sadık düzenli ve dikkatli kişiler olması gerekir. Ekip ruhu ile hareket etmeye yakın olmalıdır. El becerileri gelişmiş olmalıdır. Planlama veya uygulama aşamalarını sırasıyla takip edilmelidir. Şekilleri ilişkilendirme de öngörülü olmalıdır. Her türlü problemin fark edilmesi ve değişik çözüm yollarının düşünülmesine yatkın olmalıdır. Çözümlemeli düşünme yeteneğine haiz olmalıdır. Matematik, Fen gibi derslere ilgi duymalı ve bu konuda başarılı olmalıdır.

Yapı tesisat teknisyeni teknikeri hangi araç gereçleri kullanır

Metre, su terazisi, mengene, kelepçe çeşitleri, teflon, boru kaynak makinesi, boru anahtarı, boru mengenesi, çelik boru, boru paftası, plastik boru malzemeleri, el takımları, punta, direnç kaynak makinesi, delik delme aletleri, kesme takımları, markalama takımları en çok ihtiyaç duyduğu ve kullandığı araç gereç ve ekipmanlar arasındadır.

Yapı tesisat personelinin çalışma koşulları

İnşaat alanında ve özellikle tesisat grubunda projelendirme ile taahhüt basamaklarında çalışabilen yapı tesisat teknikerleri zorlu ortamlarda mücadele eder. Özellikle doğalgazın Türkiye’ye hızlı bir giriş yapması neticesinde Sanayi ve konutlarda kullanımın yaygınlaşması beraberinde kalifiye personel ihtiyacını doğurmuştur. Buna paralel olarak yerel ve merkezi ısıtma sistemlerinin bakım, kurulum, onarım alanlarında görev alabilmektedirler.

Ayrıca yenilenebilir enerji sektörünün de aynı hızla ülkemizde değer kazanması ile yine yeni çalışma alanları doğmuştur. Yapı tesisat teknolojisi teknikerleri işlerin planlaması aşamasında büro ortamlarında, pratik işlemlerin yapılmasında ise bizzat inşaat ortamlarında çalışırlar. Çalıştıkları ortamlar kirli, tozlu ve gürültülü mekanlar olabilmektedir. Çalışma saatleri genelde düzenli olmakta ancak bazı durumlarda hafta sonu tatil ya da gece geç saatlere kadar uzayabilmektedir. Çalışırken işçiler, teknisyenler, mühendisler ve müteahhitlerle iletişim halinde olmak zorundadır.

Yapı tesisat teknikeri hangi eğitimi alır

Meslek lisesi bitirenler teknisyen olarak hayata atılırken üniversitelerin yapı tesisatı teknolojisi bölümünü bitirenlere tekniker ünvanı verilmektedir. İsteyen kısa yoldan çalışma hayatına atılırken dileyen 2 yıl fazla eğitim alarak tekniker ünvanı ile tesisat sektöründe yer edinmeye çalışır.

Tekniker olarak bilgi birikim donanımının artırmak isteyenlerin fizik, matematik, tesisat çizim teknikleri, temel tesisat işlemleri, elektrik destekli çizim, sıhhi tesisat, tesisat meslek resmi, boru kaynakçılığı, doğalgaz tesisatı, güneş enerjisi, ısıtma sistemleri, tesisat servis hizmetleri gibi dersler alarak fark yaratır.

Sadece teorik dersler değil atölyede bilgisayar destekli ve uygulamalı çalışmalarda yapılır.

Yapı tesisat teknikeri iş imkanları inşaat sektörü altın çağını yaşarken beraberinde kalifiye eleman ihtiyacı sorununu bu eğitim almış insanlarla gidermektedir. Dolayısıyla inşaat sektörünün tesisat grubunda taahhüt ve proje basamaklarında iş yapabilen yerel ve merkezi ısıtma sistemlerinin bakım, kurulum, onarım aşamalarında görev yapabilen insanların iş bulma olanakları oldukça fazladır.

Türkiye’de doğalgaz taşıma işlemlerini yapan başta Botaş gibi kamu kuruluşlarında olmak üzere, belediyelere bağlı inşaat firmalarında, yapı tesisat grupların da ve ısıtma alanında çalışma yapan bütün kurum ve kuruluşlarda iş imkanı mevcuttur. Başkaları ile iş yapmak istemeyenler kendi özel işyerini açarak danışmanlık, malzeme satışı ve taahhüt işleri yapabilirler.

Yapı tesisat teknikeri teknisyeni maaşları

İşinde başarılı olan kendini kanıtlamış yapı tesisat personeli her daim istediği ücreti alır. Bu da yaklaşık olarak Asgari ücretin 3 katını bulabilir. Özel olarak kendi işinde iştigal edenler yaptıkları satış ya da hizmet karşılığı gelir elde edecektir. Mesleğinde ilerlemek isteyenler Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde üniversitelerin işletme, iktisat fakültelerine geçiş yapabileceği gibi, kendi alanlarıyla ilgili Yapı Tesisat Teknolojisi lisans düzeyinde eğitim alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ