Yapı Yüzey Kaplama Döşeme Duvar Kaplama Teknikeri-Teknisyeni Kimdir

Yapı Yüzey Kaplama Döşeme Duvar Kaplama Teknikeri-Teknisyeni Kimdir

Yapı yüzey döşeme kaplama teknisyeni kime denir Binaların yatay, düşey, iç-dış bütün yüzeylerini çeşitli malzemelerle veya sıvılarla en mükemmel şekilde kaplayan döşeyen kişidir. Dış veya iç yüzey malzemeleri olarak mozaik, karo, fayans, bordür, seramik, karo, granit, mermer, yapay taş, doğal taş, cam mozaik, dökme mozaik, parke taşı, seramik mozaik, doğal taş, mozaik gibi malzemeleri teknik […]

Yapı yüzey döşeme kaplama teknisyeni kime denir

Binaların yatay, düşey, iç-dış bütün yüzeylerini çeşitli malzemelerle veya sıvılarla en mükemmel şekilde kaplayan döşeyen kişidir. Dış veya iç yüzey malzemeleri olarak mozaik, karo, fayans, bordür, seramik, karo, granit, mermer, yapay taş, doğal taş, cam mozaik, dökme mozaik, parke taşı, seramik mozaik, doğal taş, mozaik gibi malzemeleri teknik olarak döşeme, kaplama estetik ve kullanışlı görüntü sağlama konusunda yeterlilik sahibi olan meslek elemanıdır.

Tekniker, önlisans mezunu; teknisyen teknik lise bitiren kişidir.

Kimler yapı yüzey döşeme kaplama teknikeri-teknisyeni olmalıdır

Yükseklik korkusu bulunmayan

İnşaat sektöründe çalışmaktan mutluluk duyan

Göz ile elleri arasında eşgüdüm bulunan

Bütün ayrıntıları en iyi şekilde hesaplayabilen

Renklere karşı ayırt edebilme yeteneği olan

Belleğinde çizim ve canlandırma yeteneğine haiz olan

Matematiksel zekaya sahip olan kişiler

Şekil ve yüzey arasındaki ilişkiyi önceden okuyabilen

Geometrik şekillerin yapısını bilen

Yapı yüzey kaplama döşeme teknikeri veya teknisyeni olmak için gerekli özelliklere sahip kabul edilir.

Ne gibi görevleri bulunmaktadır

 • Çalıştığı işyerinde her türlü proje ve şartnameleri incelemek.
 • Yapılacak olan döşeme kaplama zeminlerinin yüzeylerini hazır hale getirmek.
 • Çalışma yapılacak yüzeylerin her türlü kaplama malzemelerini yapıştırmadan önceki gerekli hazırlıklarını yapmak.
 • Kağıt, Taş, cam, seramik, mermer, ahşap, PVC, parke taşı, bordür taşı, fayans, karo gibi malzemelerin mükemmel bir şekilde kaplanan bölgeye sabitlenmesini sağlamak.
 • Çalışacağı işyerinde gerekli olan malzemeleri hazırlamak.
 • Taşınması gereken her türlü araç gerecin önceden bakım ve temizliğini yapmak. Kendine teslim edilen malzemeleri ekonomik bir şekilde kullanmak.
 • Çalışılacak yerde iskele kurulması gerekiyorsa kurulum aşamasında diğer elemanları organize etmek.
 • Yüzeylerde kullanılan kaplama malzemelerinin araç gereçlerin, ekipmanların çalışma alanına taşınmasına öncülük etmek.
 • Yapı yüzey döşeme kaplama içinde gerekli ayrıntıları ve çizimleri yapmak.
 • Yapılan bütün çalışmaları rapor ederek ilgili kişilere sunmak.
 • İnşaat yapılacak yerdeki kaplanacak yüzeyin keşfini yapmak.
 • Metraj ve maliyet hesaplamalarını ortaya çıkarmak.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak

Hangi araç gereçleri kullanır

Yapı yüzey kaplama döşeme teknisyeni şu araç gereç ve ekipmanları kullanır:

Su terazisi, gönye, metre, kesme makineleri, kürek, çekiç, mala, tarak, pense, makas, kum, çimento, alçı, kireç, kim, bilimum dolgu malzemeleri, yapıştırıcılar, fayans, bordür, karo, Seramik, mermer, parke taşı, cam, ahşap, PVC, parke, duvar kağıdı, bordür ve diğer yalıtım malzemeleri sayılabilir.

Kaplama işi

Yapı yüzey kaplama teknisyeni nerelerde çalışır 

Yapı yüzey döşeme kaplama teknisyeni doğal olarak inşaat sektörünün vazgeçilmez elemanıdır. Yerine göre kapalı ortamlarda yerine göre binanın dış cephelerinde işini yürütmek zorundadır. Bazen soğuk bazen sıcak ortamlar olabilir. Mevsimin şartlarına uygun bir şekilde çalışır. Yaz kış soğuk sıcak onlar için fark etmez. Sıkı giyinmek ile soğuklardan korunması gerektiğini önceden bilir. Nemli, tozlu, ıslak, yüksek yerler onlar için aşılmaz engeller arasındadır.

Çalışma koşulları biraz çetin sayılabilir. Çalışırken mimar, mühendis, kalfa, çırak, iş veren ve normal insanlarla etkileşim halinde kalırlar.

Yapı yüzey kaplama döşeme teknisyeni nasıl olunur

Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarının aynı adlı alanlarından olan yapı yüzey kaplama bölümünü bitirmek zaruridir. Meslek lisesinde 4 yıl eğitim alması ve sonrasında başarılı olması mecburidir. Eğitim aşamasında hem teorik hem de uygulamalı süreçler yaşanır. Bunun için bazen atölyede bazen işletme ortamlarında uygulamalı çalışmalar yaptırılır.

Yüzey kaplama

Eğitimi başarıyla bitirenlere meslek lisesi diploması verilir. Bu meslekte daha ileriye gitmek isteyenlere fırsat verilmektedir. Bu amaçla ilgili İnşaat bölümleri yüksek öğretim kurumları sınavı sonucuna göre okumak için müsaittir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Silah Sıkarak Eğlence mi Olur?

Yapı yüzey kaplama döşeme teknisyeni iş imkanları

inşaat sektörü her daim cazibesini koruyan sektörler arasında yer almıştır. Çünkü temel ihtiyaçlardan birisi de barınmadır. Barınmak insanın temel ihtiyaçlarından birisi olması münasebetiyle yeni binalar her daim yapılacaktır. Nüfus sürekli artıyorsa veya binaların yenilenmesi gerekiyorsa o zaman süreç ve döngü devam eder. Bu sebeple yapı yüzey kaplama döşeme teknisyeni için iş imkanı daima mevcut olacaktır.

Üstelik günümüzdeki insanlar sadece barınmak için bir bina yapı düşünmüyor. Rahat edebileceği temiz, bakımlı, güzel ve lüks yapılar tercih ediyor. O halde bu sektörde iş bulmak çok da zor olmasa gerek. Eleman bulamamakta en çok sıkıntı yaşayan sektörler arasında inşaat üzerine yeterlilik sahibi teknik personeldir.

Yapı yüzey kaplama döşeme teknisyeni maaşı

Bu teknik personele stajı başarıyla geçtikten sonra mükemmel ücret teklifleri yapılacaktır. Mesleğinde yeterlilik sahibi olan, işini mükemmel derecede yapabilen yapı yüzey kaplama döşeme teknisyeni maaşı oldukça dolgun olacaktır. Vazgeçilmez elemanlar arasında sayılabilecek bu teknik personel günümüz koşullarında verilen asgari ücretin 5 katına kadar kazanç sağlayabilir. Size biraz inandırıcı gelmeyebilir ama yukarıda tekrar tekrar satır aralarında vurguladığımız kendini yetiştirmiş, vazgeçilmez teknik personelden bahsediyoruz.

Ne iş olursa yaparım anlayışı ile inşaat firmalarının kapılarını aşındıranlardan bahsetmiyoruz. Görevlerini harfiyen yerine getirecek, organizasyon yapabilecek, sorumluluk alabilecek, projeleri zamanında bitirebilecek kişiler bu bahsettiğiniz paraları rahatlıkla kazanabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Etkileyici CV Nasıl Yazılır

Mesleğinin gerektirdiği her türlü bilgi, donanım işveren tarafından takdir görür ve para kazandırdığı için elemanına da istediği ücret hiç tereddütsüz ödenir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?