Yarı Zamanlı Ek İş; Stand Görevlisi Olmak

Yarı Zamanlı Ek İş; Stand Görevlisi Olmak

Zorunlu çalışma düşüncesi olmayanların en çok tercih ettiği ek işlerden birisi stand görevlisi olmak. Gün geçmiyor ki cadde başında ya da önemli bir mağazanın kenarında ilginç şekerleme, tatlı, aksesuar, takı, saat, waffle, çiğ köfte, çay-kahve, hediyelik eşya, parfüm, pilav, unlu gıdalar, doğal bakım ürünleri gibi standlar yer almasın. Fazla yer işgal etmeden sahibine para kazandıran […]

Zorunlu çalışma düşüncesi olmayanların en çok tercih ettiği ek işlerden birisi stand görevlisi olmak. Gün geçmiyor ki cadde başında ya da önemli bir mağazanın kenarında ilginç şekerleme, tatlı, aksesuar, takı, saat, waffle, çiğ köfte, çay-kahve, hediyelik eşya, parfüm, pilav, unlu gıdalar, doğal bakım ürünleri gibi standlar yer almasın.

Fazla yer işgal etmeden sahibine para kazandıran bu küçük tezgahlar sürekli açık tutulması gereken mekanlardır. Ancak bazı durumlar oluyor ki işletme sahibi satılan ürünlerin yerini doldurmak, ticareti canlandırmak ya da yorgunluğunu gidermek için kendine zaman ayırması gerekiyor. Bu durumda ise standın çalışması, faaliyetlerine devam etmesi, para kazandırması mecburidir. Çünkü sistem, çark dönmesi mecburidir. Bu kapsamda işlerin rayında gitmesini sağlamak amacıyla stand görevlisi elemanı aranır. Hem işletme sahibinin hem de burada part time (yarı zamanlı) ekstra kazanç sağlamak isteyenlerin karşılıklı kazanmaları prensiptir.

Emekliler veya üniversitede eğitim gören gençlerin bu tür işlere ilgi gösterdiği bilinmektedir. Bilmeyen de elbette var. Bu yazımızın amacı da bu konuda fazla bilgi ve tecrübesi olmayanlara yönlendirme yapmaktır. Henüz bu işlerin nasıl yürüdüğünü, nasıl para kazanıldığını bilmiyorsanız yazımızdaki ayrıntılar sizlere gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. Bu sayede de kendinize uygun bir yerde haftanın belli günlerinde yevmiye usulü çalışıp ek gelir elde edeceksiniz.

Alışveriş merkezlerinde, havalimanlarında, büyük cadde köşelerinde insanları cezbeden stantları görüyorsunuzdur. Sahipleri her daim burada bekleyerek hizmet veremiyor. Sürekli olarak, burada çalışacak part time (yarı zamanlı ya da serbest zamanlı) elemanlar aranmaktadır. Standların başında uzun süre beklemek çok kolay değildir. İnsan yoğunluğu, çalışma saatlerinin uzunluğu, hızlı tempo gibi nedenlerden dolayı zaman aralıklı olarak stantta çalışacak farklı karakterde ve çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek elemanlar aranır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  At Antrenörü Ne İş Yapar?

Stand Görevlisi Olmak için de bir sürü kriter aranmaz. Genelde üniversite öğrencileri tercih edilir. Bunun karşılıklı taraflar için artıları bulunur. Yarı zamanlı çalışacak eleman için ek gelir mahiyetinde ekstra kazanç iken işletme sahibi için de daimi eleman çalıştırma zorunluluğunu ortandan kaldırması başlıca etkendir.

Stand Görevlisi Olmak

Stand Görevlisi Aranan Yerler

Bazen uluslararası firmaların tanıtımlarını yapmak için satış elemanı olarak, bazen de tanıtım reklam amacıyla part time stand görevlisi ihtiyacı doğmaktadır. Sizler de part-time ek iş fırsatlarını görmek ve buralarda çalışmak istiyorsanız uluslararası ve ulusal mağazalarda ürün tanıtımı yapmak ya da stantta verilen her türlü görevi yerine getirmek için aranan kişi olabilirsiniz. Organizasyonlar, fuarlar, tanıtım sektörü, açılışlar en belirgin yerlerdir. İş ilanları bölümünde Part-time işler veya elemanlar kısmından bu tür ihtiyaçlar karşılıklı giderilmektedir.

Part time stand görevlisi olmak isteyenlerin nerelerden iş temin edeceğini şu şekilde açıklayabiliriz. Öncelikle büyükşehir, küçük şehir ayrı mı diye bir durum söz konusu değil, çünkü bir kasaba kenarında bile Alışveriş Merkezi veya stand hizmete açılabiliyor. Önyargılardan kurtulun. Yani ‘Bizim buralarda o tür işlere rastlanmaz, büyük şehirdekiler yapabilir.’ diye aklımızdan geçirmeyin. Yerine göre bir petrol istasyonu, bir kahvaltı salonu, düğün salonu, alışveriş merkezi, havalimanı, marina, liman… her yerde bu tür standlar açılabilmektedir. Çünkü insanoğlunun ihtiyacı çeşitlidir. Yerine göre elektronik cihazların bulunduğu bir satnd sizi davet edebilir. Bazen şekerleme, bazen hediyelik eşya veya çay kahve standı ile meşgul olmak zorunda kalabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öğrenciler Kredi Çekebilir mi?

Elbette tecrübeli olanlar tercih nedeni olsa da yerine göre hiçbir deneyimi olmayan kişiler de tercih edilebilmektedir. İşinizi severek başarıyla yerinize getirdiğiniz zaman tam zamanlı eleman olarak kurumsal firmaların personeli olma imkanı da yakalayabilirsiniz. Genelde genç bayanlar tercih nedeni gibi görünse de diksiyonu düzgün olan ürün tanıtımı yapabilecek öğrenci ya da ev hanımları da çalıştırılmaktadır.  Büyük mağazalar hafta sonları çalışmak isteyen öğrenciler ve ev hanımlarını stand görevlisi olarak çalıştırmak istemektedir. Çünkü hafta içi çalışan personellerin çoğu hafta sonunda izine ayrılıyor. Mağazada boşluğu doldurmak amacıyla geçici personel tercih ediliyor.  Bu sebeple en az ilköğretim mezunu olan yarı zamanlı çalışacak mağaza tecrübesi olan kişiler yani  destek elemanı olarak görevlendiriliyor.

Hangi Standlarda Çalışılır

Cumartesi pazar günleri 10’dan akşam 22’ye kadar yevmiye usulü bile çalışmak isteyen part time ek iş stand görevlisi olabilirsiniz. Ortalama ücret günlük 70-80 TL arasında değişmektedir. En çok havalimanlarındaki alışveriş merkezlerinde görev almak amacıyla stand elemanı ilanları dikkat çekmektedir.

stand elemanı aranan yerler

Stand Elemanı Kime Denir

Hafta sonu part time ek iş yapacak stat görevlileri bay ya da bayan olabilir. Bazen tecrübeli stand elemanı tercih yapılırken istenilen nitelikte personel bulunamadığı takdirde deneyim şartı fazla ciddiye alınmıyor. Alışveriş merkezlerinde, havalimanlarında, fuarlarda stand elemanı açığını kapatmak isteyen kişiler oldukça güzel paralar teklif etmektedir. Bazen günlük yevmiye ile eleman aranırken bazı durumlarda yevmiye artı prim, yemek, yol parası gibi sosyal imkanlar, çalışma saatleri de eleman arayan firmanın, kurumun ihtiyaç durumuna göre şekillenmektedir. Profesyonel ajanslar da eleman organizasyonu yapmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Pilav Dükkanı Açma Fikri

Örneğin, öğleyin başlayıp akşam 21’e kadar çalıştırmak isteyenlerde olur, sabah 11’de başlayıp akşam 20’de sona erecek işler de olabilir. Genelde öğrencilerin rağbet gösterdiği hafta sonu ek iş stand elemanı harçlık mahiyetinde güzel bir alternatif olarak tercih edilmelidir. Hepsinde  en önemli özellik ikna yeteneği güçlü olan kişiler olmanızdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?