Yasa Tasarısı Geçerse, Stajyer Öğrenciler Ücret Alabilecek

Yasa Tasarısı Geçerse, Stajyer Öğrenciler Ücret Alabilecek

Her zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemi içerisinde yer alan torba yasa tasarısı içinde bulunan teknik eğitim ve mesleki okullarda staj yapan öğrencilerin ücret alması ve işletmelerde uyması gereken kurallar yeniden düzenlenecek. Teknik amaçlı meslek sahibi olmak isteyen öğrencilere staj yaptığı süre boyunca ödenmesi gereken ücretin belli bir miktarını devlet ödeyecek. Bu çerçevede taslağa göre […]

Her zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemi içerisinde yer alan torba yasa tasarısı içinde bulunan teknik eğitim ve mesleki okullarda staj yapan öğrencilerin ücret alması ve işletmelerde uyması gereken kurallar yeniden düzenlenecek.

Teknik amaçlı meslek sahibi olmak isteyen öğrencilere staj yaptığı süre boyunca ödenmesi gereken ücretin belli bir miktarını devlet ödeyecek. Bu çerçevede taslağa göre devlet, stajyer çalıştıran işletmelere, taslağın kabul edilmesinden sonra ilgili eğitim öğretim yılından geçerli olacak şekilde destek verecek. Mevcut çalışma hayatında işletmelerde stajyer maaşları 20 kişiden az olan yerlerde 195 lira, 20 kişiden fazla eleman bulunan işletmeler için de 390 lira ödeniyor. Fakat gündemde olan torba yasa taslağı yasalaştığı takdirde bütün işletmeler staj yapan bütün öğrencilere minimum 390 lira ödemek zorunda kalacak.

Böylece şu anda stajyerlere 195 lira ödeyen işletmeler stajyerlere toplamda 390 lira ödeyecek. İki milyon 780 bin civarında bulunan, zorunlu staj yapacak olan teknik ve meslek lisesi öğrencilerinin ve ayrıca milyonları bulan üniversite öğrencilerini de ilgilendirecek büyük düzenlemeler içeriyor.

ÖĞRENCİLERİN STAJ YERİ BULMASI KOLAYLAŞIYOR

hizmet ve sanayi sektöründe İhtiyaç olan nitelikli eleman ve iş gücünü gidermek maksadıyla, Ulusal İstihdam Staj Belgesi ve eğitim istihdam rotasyonunun geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yapılan bir kısım eylem planı hazırlanan torba içerisinde hayata geçirilecek. Torba yasada bulunan taslağa göre öğrenciler hem eğitim alacak hem de eğitimlerinin en iyi uygulamasını yapabilmeleri için fırsat tanımak maksadıyla çıraklık yaparak bu durum zorunlu eğitim çerçevesinde değerlendirilecek.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Staj Yaparken İşte Kalıcı Olmanın Yolları

Yürürlükte bulunan yasaya göre 10 kişiden fazla personel çalıştıran işletmeler istihdam ettikleri personel sayısının en az yüzde beşini Teknik ve Mesleki okullarda eğitim gören öğrencilere ‘beceri eğitimi’ adı verilen stajı yaptırmak için yükümlü tutulacak. 3308 sayılı mesleki eğitim yasasına konulan staj teriminde mecliste hazırlanan torba yasa taslağı içinde yer alacak.

Hazırlanan tasarı gereğince 10’dan fazla işçi istihdam eden işletmeler aynı şekilde minimum personel sayısının yüzde beşinden az olmamak şartı ile eğitim amaçlı olarak uygulamalı staj vermek amacıyla, stajyer öğrenciler almak zorunda kalacak. Bu durum ondan daha az personel çalıştıran işletmeler için zorunlu olmayacak. Ancak isterlerse uygulamalı eğitim ve staj eğitimi amacıyla stajyer öğrenci çalıştırabilecekler.

Stajyer öğrenci çalıştırma yükümlülüğü bulunan işletmeler bu durumu her sene Şubat ayı içerisinde İŞKUR tarafından yüksek öğretim kurumları ve il milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla bilgilendirecek.


Stajyer Ücretleri

STAJJER ÇALIŞTIRAN İŞLETMELERE DEVLET DESTEK VERECEK

Yeni yasa taslağında yer alan işletmelerin staj yaptırma zorunluluğu ile birlikte aynı zamanda çalışan öğrencilere maaş verme yükümlülüğü de getiriyor. Bunun için işletmesinde 20’den fazla eleman bulunan kurumlar asgari ücretin en az yüzde 30’u kadar ödeme yapacak. İşletmelerinde 20’den düşük eleman çalıştıran yerlerde asgari ücretten yüzde 15’ten az olmamak kaydıyla ücret ödemek zorunda kalacak.

Bu durum büyük işletme kabul edilen yerlerde minumum 390 lira, küçük işletme kabul edilen yerlerde ise minimum 195 liraya tekabul etmektedir. Yeni çıkarılacak torba yasa içerisine konulacak yeni uygulama ile önümüzdeki yaz döneminde staj yapmayı düşünen öğrenciler için işletmelere devlet desteği sağlanacak. Bunun için devlet 20’den fazla personel çalıştıran işletmelerde stajyere üçte bir oranında, 20’den daha az eleman çalıştıran işletmelere ise aldığı ücretin üçte iki nispetinde destek sağlayacak.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Adalet Meslek Elemanı Ne İş Yapar

Yasa tasarısı içerisinde yer alan devlet desteği meslek hastalığı ve iş kazasını içerirken aynı zamanda genel sağlık sigortası primi de bulunacak. Staj yapan öğrenciler sigorta sicil numarasına sahip olacak. Ancak stajyerlik süreleri emeklilik hesabına dahil edilmeyecek. Stajyer öğrenci çalıştıracak işletmeler meslek hastalıklarına ve iş kazalarına karşı sigorta yaptırma yükümlülüğü bulunuyor.

Özel işletmelerde değil de bakanlığa bağlı devlet okullarda staj yapacak olan öğrencilere ise bu primler bakanlık tarafından ödenirken, yükseköğretim staj yerleri ise primlerini bağlı bulundukları üniversiteler tarafından karşılanacak.

Staj yaptırmayan işletmelere ceza verilecek. Çalıştırdığı personel sayısı 20 ve üzeri olan işletmeler eğer stajyer çalıştırmayı kabul etmezse bu durum tespit edildiği zaman da ceza kesilecek.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?