YAŞAM BOYU EĞİTİM VİDEOLU KONU ANLATIMI

YAŞAM BOYU EĞİTİM VİDEOLU KONU ANLATIMI

Yaşam Boyu Eğitim Dersi 5. Ünite 1. Bölüm  Yaşam boyu eğitim dersine hoş geldiniz. Bugünkü konumuz oyun. Sıkıldığımız zaman eğlenmek, sıkıntılardan sıyrılmak için hepimiz oyun oynamak isterdik ama bize kimse ne oynayacağımızı ve nasıl oynayacağımızı söylemediler. Biz kendimiz deneme yanılma yoluyla bizi eğlendirecek oyunlar keşfettik ve oynaya oynaya öğrendik. Devamını izle… Bu demek oluyor ki […]

Yaşam Boyu Eğitim Dersi 5. Ünite 1. Bölüm 

Yaşam boyu eğitim dersine hoş geldiniz.

Bugünkü konumuz oyun. Sıkıldığımız zaman eğlenmek, sıkıntılardan sıyrılmak için hepimiz oyun oynamak isterdik ama bize kimse ne oynayacağımızı ve nasıl oynayacağımızı söylemediler. Biz kendimiz deneme yanılma yoluyla bizi eğlendirecek oyunlar keşfettik ve oynaya oynaya öğrendik. Devamını izle…

Bu demek oluyor ki oynamak insanın doğasında var. Aslında farkına varmasak da biz insanlar oynayarak özgürleşiyoruz. Ben ve biz arasında iletişim kuruyoruz. Oyun oynayarak kendimizi başkasının yerine koymuş oluyoruz, başkalarının da ne duygular yaşadığını oyun sayesinde hissediyoruz. Bir kalabalık karşısında oyun oynasak hemen herkes tedirgin olur. Çünkü izleme ve izlenme durumu söz konusu oluyor. Biz buradayız, herkesin karşısında ve gözü önündeyiz. Bu durumda izleme ve izlenme söz konusu olduğu için nasıl davranacağımızı, elimizi kolumuzu nasıl kullanacağımızı, bir aksilik yaşanırsa ne yapmamız gerektiğini pek hesaplayamayız. Sanki nefes almasını bilmiyormuş gibi derin nefesler alabiliriz, geriniz veya kasılırız. Başka düşünemediğimiz hoş olmayan ilginç şeyler de yapabiliriz.

Topluluk karşısında konuşma diye bir şey var, bu herkeste olabilir ve olması da doğaldır. Oyun söz konusu  olduğu zamanda, toplumun farklı bir bireyi olma durumuna düşüyoruz. Çünkü insanlar bize bakıyor, insanların size baktığını düşünmek ve bunun karşılığında da boş beklemek kolay bir şey değildir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  AÖF - FAİZ TEORİLERİ KONU ANLATIMI

 Çünkü izlenmek çok zor bir şey. İzlenmek demek, karşıdan size bakan gözlerin her birinin ok gibi sizin vücudunuza battığını hissetmek gibidir. İzleme ve izlenme, insanlar arasında bir takım yazılı olmayan kurallarla işliyor. Bir tiyatro salonuna gittiğinizde, bir sinema salonuna gittiğinizde, orada yazılı olmayan kurallara göre hareket etmek durumunda kalıyoruz. Ne yapıyoruz, sessiz hareket ediyoruz, telefonlarımızı sessize alıyoruz, fısıldayarak konuşuruz. Çünkü bunu yapmazsak bizi izleyenlerin bize bir uyarı göndereceği hissine kapılıyoruz. Bunu kimse bize söylemiyor ama genel kabul bunu gerektirdiği için öyle davranmak zorunda kalıyoruz. Orada izleme durumu var çoğul izleme durumuna göre hareket etmek zorundayız.

Bir önceki yazımız olan AÖF - FAİZ TEORİLERİ KONU ANLATIMI başlıklı makalemizde FAİZ TEORİLERİ hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?