Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak

Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak

İnsanlar neler yapabileceklerini keşfetmek için yaşam koçlarına ihtiyaç duyarlar. İnsanların en çok sorduğu sorulardan birisi de yaşam koçu ne iş yapar, kimler yaşam koçluğu yapabilir. İşte bugün bu merak edilen soruların cevaplarını ve kazanç yollarını ele alacağız. Yaşam koçu ile terapiler arasında önemli bağlantılar bulunur. Farklı olan metodoloji, tarz, teknik ve çalışma biçimleridir, gibi bir […]

İnsanlar neler yapabileceklerini keşfetmek için yaşam koçlarına ihtiyaç duyarlar. İnsanların en çok sorduğu sorulardan birisi de yaşam koçu ne iş yapar, kimler yaşam koçluğu yapabilir. İşte bugün bu merak edilen soruların cevaplarını ve kazanç yollarını ele alacağız.

Yaşam koçu ile terapiler arasında önemli bağlantılar bulunur. Farklı olan metodoloji, tarz, teknik ve çalışma biçimleridir, gibi bir cümle duyarsanız yanlış olduğunu düşünebilirsiniz. Terapi, danışmanlık ve koçluk arasında bulunan değişkenleri anlamak için ortaya çıkarılan problemlerin açıklanması gerekir. Yani psikiyatri, hipnoterapi, NLP, psikoterapi ve danışmanlık alanı ile doğrudan ilişkili olan bir kavramdır.

Şunu baştan hatırlatalım ki, yaşam koçluğunun içeriğinde akıl ve beden hastalıkları yer almaz. Danışan kişilerin genelde memnuniyetsizlikleri, huzursuzlukları ve hayatın içinde yer alan sorunlarının giderilmesine yönelik çalışmalar bulunur. Bu sorunların çözülmesinde yardımcı olurken özsaygı probleminin giderilmesine, geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılır.

Yaşam koçluğu

Yaşam koçu ne iş yapar

Öncelikle kendine danışan insanı en iyi şekilde analiz eder, danışanın nasıl düşündüğünü ve zihin yapısının nasıl olduğunu anlar. Hizmet verdiği kişiye yeni bir yol haritası çıkararak ilgi ve dikkatin gelişmesine yardımcı olur.

Yaşam koçu kendine tanışmak için gelen kişilere pozitif düşünceler ve duygular aracılığıyla güçlü yönlerinin gelişmesine katkı sağlar. Danışana yapabileceği sorumluluklar yükler ve hiçbir zaman danışanını zorlamaz, eleştiremez ve kesinlikle yargılayamaz. Ona tek vereceği şey motivasyon, güç ve enerjidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnsan Olmak

Kimler yaşam koçluğu alabilir

Önemli sınavlara hazırlanmakta olanlar. Emekliye ayrılıp bunalım yaşayanlar. Eşinden ayrılan ve bunalıma girenler. Yaşadığı sorunlar neticesinde stres ile başa çıkamayanlar. Hedeflerini ve hayallerini gerçekleştirmek isteyenler. Meslek seçimi konusunda kararsız kalanlar. Hayatını bir plana göre ayarlayamayanlar. Hayatına renk katmak isteyenler. Yaşadığı olumsuzluklardan kurtulmak isteyenler. Doyurucu, sağlıklı ve dengeli bir hayat sürmek isteyenler.

Yaşam koçluğu alabilmek için 12 yaşını geçmek gerekir!

Günümüzün en çok kazandıran ve en gözde mesleklerinden biri olarak kabul edilen yaşam koçluğu hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Sizler de bu sayede kolay kazanırken insanlara faydalı olacaksınız. Yaşam koçlarının çalışma alanları hızla artıyor. Her yerde sık sık duymaya başlamışsınızdır bu yaşam koçu kelimesini. İnsanlar herhangi bir zorlukla, sıkıntıyla, problemle karşılaştığı zaman birilerinden destek almak eğilimindedir. Bu noktada devreye bahsettiğimiz yardımcı elemanlar girmektedir. Üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun olanlar bu iş içinse ideal kesimdir.

Umutsuzluğa kapılmayın, sizler de herhangi bir üniversitenin lisans düzeyinde eğitim olan farklı bölümlerinden mezunsunuz, ancak Psikoloji, Sosyoloji ya da eğitim bilimleri hakkında bilginiz yok. O zaman sizler için de farklı alternatifler devreye giriyor. Yaşam koçluğu yapmak istiyorsanız bu iş hakkında sertifika veren kurslara katılabilirsiniz. Böylece uygun bir yer açmak için sertifika sahibi olmuş olursunuz. Sonrasında da kendinizin kamuoyuna tanıtılması gerekmektedir. Bunu da günümüzün süper mecrası sosyal medya aracılığı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Yaşam koçluğu işini kalıcı olarak yapabileceğiniz gibi ek iş olarak da düşünebilirsiniz. Çünkü randevulu bir sistem ile çalıştığınız takdirde müşterilerinize boş saatlerinizi önerirsiniz, işlerinizi de beraber yapmış olursunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde El İşi Paspas Yaparak Para Kazanmak

Yaşam koçlarının çalışma alanları

İnsanlar mutsuz. Parası olan da olmayan da hiçbir şeyi beğenmiyor, kendini mutsuz hissediyor. Üstelik kadın-erkek, çocuk, yaşlı… herkes mutsuz. Bu sıkıntılarını açmak için işi bilen profesyonel kişilerden destek almak isteyenler yığınla ve her geçen gün bu sayı artıyor. İşte buradan hareketle sizler yaşam koçluğu olanağı yakalayabilirsiniz. Oldukça fazla alan sizleri bekliyor. Sadece belli bir noktaya odaklanmaya da gerek yok. Kurumsal koçluk, kariyer koçluğu, eğitim koçluğu, nefes koçluğu veya ilişki koçluğu gibi farklı alanlar sizleri bekliyor. İster bütün alanlarda koçluk yapabilirsiniz, isterseniz sadece bir alanda kendinizi öne çıkarırsanız.

Ücretsiz  yaşam koçluğu

Unutmayın ki, piyasada yaşam koçluğu oldukça ilgi görmeye başladı. Bu sektörde para kazanmak isteyen insan sayısı giderek arttı. Siz de bu meslekten para kazanmak istiyorsanız öncelikle adınızı duyurmaya çalışın. Yani uygun fiyata insanlara destekler verin. Sizin tanıtımınızı yapan müşterileriniz yeni müşteriler getirecektir. O zaman önemli bir marka olduğunuzda sizden destek almak isteyen insan sayısı artacaktır. Hatta başlangıçta ücretsiz  yaşam koçluğu yapabilirsiniz. Yani referans sahibi olmak için başlangıçta bu işi para almadan yapabilirsiniz.

Yaşam koçluğu işinden para kazanmaya karar verdiyseniz kendinizi her alanda geliştirmeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var! Yaşam koçlarının çalışma alanlarından hangisine kendinizi yakın hissediyorsanız ona yönelin.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?